22.02.2015, 16:33 5678

Ücretli Öğretmenlik Garabetine Son Verilmeli!

Atama bekleyen bütün öğretmenler yetkililerden gelecek bir habere kilitlenmiş durumdalar. Nedir bu haber? Artık büyük ihtimalle olacak diye düşünülen öğretmen atamasının ne zaman yapılacağının bilgisinin verilmesidir.

Evet artık yakın bir zamanda öğretmen ataması olacağının sinyalleri gelmektedir. Hem de hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde. Resmi bir açıklama olmadı ancak resmi bir açıklamayı yapacak olanlara yakın kişilerden alınan bilgiler bu yönde. Nisan ayında yapılması istenen muhtemel bir öğretmen ataması söz konusudur ancak haziran ayına doğru yapılması fikri daha ağırlıklıdır. Sebeplerini daha önceki “Nisan Ayında Öğretmen Ataması Yapılacak mı?” yazımızda belirtmiştik. Ancak sonuç olarak temmuzdan önce yeni bir öğretmen ataması yapılması gündemdedir ve de gereklidir. Neden mi?

Geçtiğimiz günlerde hâlihazırda ücretli bir şekilde öğretmenlik yapanların sayısı Türk eğitim-Sen tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Sayılar durumun ciddiyetini göstermesi bakımından çok önemli. 18 Şubat 2015 tarihi itibariyle Türkiye’de 71 bin 960 ücretli öğretmen bulunmaktaymış. Ve bu sayı 69 ile ait. Yani 12 ilimizde ücretli öğretmenlik yapanların sayısı belli değil. Bu illeri de katarsak 80 bin civarında ücretli öğretmenlik yapan bir kitle var. Sayı bu denli fazla ancak bu kişilerin hepsi öğretmenlik eğitimi almış da değil. Bu sayının sadece 28 bini eğitim fakültesi mezunu. Yani yaklaşık 50 bin kişi lisans ve ön lisans mezunu kişilerden oluşmakta. Ve maalesef bu kişilerin pek çoğu öğretmenlikle yakından uzaktan ilgili değiller. İşte bu yüzden yeni bir öğretmen ataması olmalıdır ve bu ücretli garabetine artık son verilmelidir.

Bunun yanında yukarıda da belirttiğimiz gibi bir öğretmen ataması haberi yakındır. Ancak bunun stresini yaşayan insanlar bulunmaktadır. Her gün medyayı takip edip acaba bugün bir haber çıkacak mı diye gecesini gündüzünü internet başında geçiren nice öğretmen var. Sınırda kalıp atanma ihtimali bulunanlar kendisini ders çalışmaya verememekte ve belki vakit kaybetmektedirler. Yine özel sektörde çalışıp ancak iyi bir puana sahip olduğu için atanma ihtimali olanlar da var. Tüm bu insanlar düşünülmeli ve yakın bir zamanda öğretmen ataması olup olmayacağının resmi bilgisi verilmelidir.


Son olarak 2015 yılında sınava girecek olanlara seslenmek istiyorum. Yakın bir zamanda atama olacak diye endişelenmekte olduklarını biliyoruz. Ancak tedirgin olmalarına gerek yok. Zira önemli bir dönemden geçiyoruz. Çok ciddi bir seçim yapılacak. Nisan ayında bir atama yapılacak olsa dahi ağustos ayında da yeni atama olacaktır. O da yine iyi bir sayı ile yapılacaktır. Böyle önemli dönemlerde kimse mağdur edilmez. Geçmiş yıllarda olmuş olduğu gibi. Şu an atama bekleyen ve etkinlik yapan öğretmen arkadaşlarımıza engel olmayın. Zira onların çalışmalarının faydasını sizler de göreceksiniz. Rahat olun ve sınav hazırlıklarınıza devam edin lütfen.


Seyfullah DAĞ
Eğitimci

www.twitter.com/seyfullahdag

Yorumlar (42)
onder 5 yıl önce
Agzina saglk hocam...
TÜRKÇE 5 yıl önce
desteği̇ni̇zden dolayı sonsuz teşekkürler .
İlköğretim matematik 5 yıl önce
İnşAllah 40000 atama olur nisanda
FARUK 5 yıl önce
yeni mezun olacak olan meslektaşim bizi anlayin lütfen birkaç yil beklerseniz daha iyi anlarsiniz,nisanda 40.000 atama bekliyoruz
sınıfcı 5 yıl önce
nisanda 40 bin öğretmen ataması olsun sesımızı duyun
DESTEK 5 yıl önce
helal olsun sana seyfullah dağ hocam keşke herkes si̇zi̇n gi̇bi̇ düşünse katiliyorum si̇ze öğretmen deği̇li̇m eği̇ti̇mci̇ deği̇li̇m ama destekli̇yorum seçi̇m öncesi̇ öğretmen atamasi olsun
Almanca Mağduru 5 yıl önce
bizlerde atanmak istiyoruz. yıllardır bekliyoruz :((((
edebiyat magdur edilmesin artik 5 yıl önce
Aralik ayı itibariyle açık sayımız resmi rakamlara göre 5300 denildi. Ancak şubat ataması 700 kontenjanla bizi hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü açık bu kadar fazlayken ve edebiyat bransindan cok fazla ücretli ogretmen çalışırken tatmin edici bir sayı olmadi. Bu yüzden nisanda 40 bin genel atama içinde edebiyata 1000+ istiyoruz ki artık yüksek puanlarla emegimiz sağda solda özel sektörde ya da evde oturtarak car cur olmasın !!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@