Sayın bakanımız katıldığı bir televizyon programında "Ek atama yapmayacağız, okuldaki öğretmenlerle açığı kapatacağız, kapatamıyorsak ücretli öğretmen alacağız, o da olmazsa özür dileyeceğiz." dedi. MEB bu kadar mı plansız, programsız çalışıyor? Bunu önceden kestiremiyor mu? Seçmeli derslerin seçimi bitmeden atamalar yapıldı. Örneğin öğrencilerin büyük bir kısmı seçmeli derslerden biri olarak İngilizce'yi seçiyor. İngilizce sistemi değişecek, kaliteli olacak deniyor, peki bu dersleri okulda bulunan herhangi bir öğretmenle veya ücretli öğretmenlerle doldururlarsa kaliteyi nasıl arttırmayı düşünüyorlar? Ücretli öğretmenliğe artık son verilsin istiyoruz. Sayın bakana ara dönemde neden öğretmen ataması yapılmadığı sorulduğunda "Siz olsaydınız çocuğunuzun sene ortasında öğretmen değiştirmesini ister miydiniz?" diye cevap veriyor. Biz bu işin içindeyiz, yaşıyoruz, görüyoruz ve bu cevap bize hiç de mantıklı gelmiyor. Ücretli öğretmenlerin büyük bir kısmı KPSS'ye çalışabilmek için 2. dönem öğretmenliği bırakıyor. Peki, bu çocuklar yine öğretmen değiştirmiş olmuyorlar mı?


Sayın bakanımız bana öneri sunun, yapayım dedi. Önerilerimize kulak verecekse sunalım.


1.
Öncelikle acilen ücretli öğretmenliğin bitirilmesi lazım. Bildiğim kadarıyla geçen sene 55 bin ücretli öğretmen çalıştırılmaktaydı. Üstelik büyük bir çoğunluğu eğitim fakültesi mezunu bile değildi. (Geçen sene Şanlıurfa Harran’da ücretli öğretmenlik yapan bir sınıf öğretmeni hayvan yetiştiriciliği mezunuydu.) Bu çok büyük bir rakam. Utanç duyulacak bir tablo. Sayın bakanımız maliyetten bahsediyor. 55 binin yarısı kadar bari kadrolu öğretmen ataması gerçekleştirebilir. Bu sene öğretmenlerin sınavla atandığı anadolu lisesi, anadolu öğretmen lisesi ve fen lisesi gibi liselere bile ücretli öğretmen alındı.


Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde ücretli öğretmen alımı için belediyeden anons yapıldı.


Şanlıurfa Siverek Kız Anadolu Lisesi'nde 18 öğretmen olması gereken okulda sadece 3 öğretmen olduğu için veliler isyan etti.
İlçe Milli Eğitim Müdürü velileri sakinleştirmek için ek atamadan sonra öğretmenlerin geleceğini söyleyerek velileri kandırdı; çünkü ek atama olmayacak. Ömer Dinçer her yerde ısrarla ek atama olmayacağını, açığın ücretli öğretmenlerle kapatılacağını dile getiriyor. Düşünebiliyor musunuz, bu okulda 3 kadrolu, 15 ücretli öğretmen olacak ve burası bir anadolu lisesi.


Adana'nın Yüreğir ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ücretli öğretmen atama kılavuzu yayınladı. İlgili müdürlüğün sayfasından kılavuzu inceleyebilirsiniz.


Sinop, Boyabat İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kendir ilçesinde  % 40 oranında branş öğretmeni açığı bulunduğunu, bunun sıkıntı yarattığını ve bu sıkıntının bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.
Ek atama yapılmayacak ve ne yazık ki buraya da çok sayıda ücretli öğretmen alınacak.2. İyi bir emekli ikramiyesi verilerek emeklilikleri gelen öğretmenler acilen emekli edilebilir.3.
Geçen yıl eşimin çalıştığı okulda 8 erkek, 4 bayan hizmetli çalıştırıldı. 4 bayan hizmetlinin 2 tanesi 6 metrekarelik kütüphanede, 1 tanesi ana sınıfında görevliydi, diğeri ise öğretmenler odası ve idarecilerin odalarını temizlemekten sorumluydu. Geriye kalan 8 erkek hizmetlinin görevi ise şuydu: 2 katlı okulun 1. katında 2 kişi, 2. katında 2 kişi, bahçesinde 2 kişi çalıştı, çay demlemekten de 2 kişi sorumluydu. Bu kişiler 1 eğitim-öğretim yılı boyunca çalıştırılmışlardır. Çalıştırılmışlardır dediğime bakmayın, inanın hiçbir şey yapmadılar. mebpersonel.comDoğru düzgün temizlik bile yapmadılar. Okulu bile boyamadılar, öğretmenler boyadı. Bunun yanında okulda 1 tane de kadrolu hizmetli bulunmaktadır. Okuldaki öğretmen sayısı kadar hizmetli çalıştırılmaktaydı neredeyse. Bu okulda çalıştırılması gereken hizmetli sayısı maksimum 2’dir. Bu sayı bu okul için yeter de artar bile. Devletimiz toplum yararına çalışma projesi adı altında Şanlıurfa ilinde binlerce kişiyi bu şekilde istihdam etmiştir. Bu kişiler bir yıl boyunca boş boş oturarak para almışlardır. Bazı okullarda odanın birini boşaltıp şark köşesi yapıp kapıyı kilitleyip oturduklarını biliyoruz. Bu sene de aynı şeyler yaşanacak. Bu kişilere para bulunabiliyor da öğretmenlerimize mi bulunamıyor? Zaten bir tek öğretmenlere gelince para bulunamıyor.


Sayın başbakanımız ağzını açtığında ekonomi iyi gidiyor, IMF'ye bile borç verecek durumdayız diyor, şu oluyor bu oluyor; ama öğretmene gelince para yok.


Bakanımız çözüm bulamıyor; ama bizler kör değiliz, bazı şeyleri görebiliyoruz ve çözüm üretebiliyoruz.


Milli eğitimi yönetmekle bir işletmedeki ekonomik kazançlara bakmak farklı şeylerdir. Sayın bakanımız öğretmenlere verdiği seminerde 60-66 aylık öğrencilerin okula başlaması diyeceğine işe başlaması demiştir. Bu sözüyle olaylara hangi mantıkla baktığını çok rahat görebiliyoruz.


Öğretmen atamak çok da zor değil. Bir çırpıda hesapsız kitapsız sistemi değiştirdiler. Tutmazsa özür dileyeceklermiş. Bir çırpıda bizleri de atasınlar o zaman. Bunda da hesap kitap yapmasınlar.


Milli eğitim bakanımız bizlerden rahatsızlık duyuyor. Çok ses çıkardığımızı, sorun oluşturduğumuzu düşünüyor. İnanın biz de bu durumdan hoşnut değiliz; ama başka çaremiz yok. Yıllardır emek veriyoruz ve atanmak istiyoruz. Eğitim fakültesinin amacı öğretmen yetiştirmektir. Madem öğretmen olunamayacak eğitim fakülteleri kapansın o zaman.


Tek suçumuz Türkiye'de doğmak mı?


Evet, çok mutsuzuz; ama her şeye rağmen ülkemizi seviyoruz.


Atanmayan bir İngilizce öğretmeni…

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir içeriği site’de paylaşmayın.
Misafir Avatar
NEDİM ÖĞRETMEN 9 ay önce

sevgilii̇i̇i̇i̇i̇i̇lllllll...ulan akp çakallari hepi̇ni̇zi̇n anasini.....şurada i̇şi̇ni̇ze gelmeyi̇nce yorum dahi̇ yazdirmiyorsunuz...hirsizlarin vurguncularin çakallari

Misafir Avatar
Namık Bağrıyanık 2 yıl önce

bu ülkenin yüzlerce ayıbından biri. yani hangi birini konuşalım, değil mi?

ekonomik anlamda, eğitim açısından ve idari beceri yönünden büyük bir fiyaskonun alameti farikasıdır. yemin ediyorum uzunca yazmak istiyordum ama bıktım. utanın utanın.

Misafir Avatar
Deniz Özçelik 2 yıl önce

ücretli öğretmenlik yıllardır atamam yapılmadığı için yapmak zorundayım ne acıdır ki gittiğim birçok okulda 2.sınıf muamele görürsün.bankaya gidersin kredi alayım diye seni ücretli olduğun için ciddiye almaz kısacası güvenmez ve kredi vermez.yıllarca oku sonrası kocaman bir hiç seni adam hesabına alan yok neymiş üniversite bitirmişim.

Misafir Avatar
Ali Kmil 2 yıl önce

ücretli öğretmenlik tam bir kölelik. hiç kimse çalışmasa atamayı mecburen yapacaklar. verdikleri para asgari ücret. ama nedense millet hala çalışıyor.

Misafir Avatar
kpss magduru @Nkş 2 yıl önce

biz ikinci sınıf insanlarıyız normaldir 3 yıldr atama bekliyorum atanacagımıda sanmıyrum boşuna çenenizi yormayın arkadaslar herkes işine geleni yapıyorr

Misafir Avatar
müge akyay 2 yıl önce

branşı öğretmenlik olmayan bir çok insan şu anda öğretmen, bir sporcu din kültürü dersine giriyorsa... daha fazla söyleyecek bir şey yok demektir

Misafir Avatar
cemile dumlupınar 3 yıl önce

beniki tane ataması olmayan öğretmen annesyim lütfen atama yapın...

Misafir Avatar
Türkçe ÖĞRETMENİ 3 yıl önce

atanamayan bir tükçeci olarak sesleniyorum.birbirimizi kırmaya üzmeye gerek yok sevgili arkadaşlar.siz tartışşanız tartıştığınız için sizi mi atayacaklar.bu işin en mantıklı çözümü bütün eğitim fakültelerinin kapatılması gerekir artyık.herkesin okumaması gerekir. sanayiye ağırlık verilmesi gerekir.