banner406
banner396
Sayın bakanımız katıldığı bir televizyon programında "Ek atama yapmayacağız, okuldaki öğretmenlerle açığı kapatacağız, kapatamıyorsak ücretli öğretmen alacağız, o da olmazsa özür dileyeceğiz." dedi. MEB bu kadar mı plansız, programsız çalışıyor? Bunu önceden kestiremiyor mu? Seçmeli derslerin seçimi bitmeden atamalar yapıldı. Örneğin öğrencilerin büyük bir kısmı seçmeli derslerden biri olarak İngilizce'yi seçiyor. İngilizce sistemi değişecek, kaliteli olacak deniyor, peki bu dersleri okulda bulunan herhangi bir öğretmenle veya ücretli öğretmenlerle doldururlarsa kaliteyi nasıl arttırmayı düşünüyorlar? Ücretli öğretmenliğe artık son verilsin istiyoruz. Sayın bakana ara dönemde neden öğretmen ataması yapılmadığı sorulduğunda "Siz olsaydınız çocuğunuzun sene ortasında öğretmen değiştirmesini ister miydiniz?" diye cevap veriyor. Biz bu işin içindeyiz, yaşıyoruz, görüyoruz ve bu cevap bize hiç de mantıklı gelmiyor. Ücretli öğretmenlerin büyük bir kısmı KPSS'ye çalışabilmek için 2. dönem öğretmenliği bırakıyor. Peki, bu çocuklar yine öğretmen değiştirmiş olmuyorlar mı?


Sayın bakanımız bana öneri sunun, yapayım dedi. Önerilerimize kulak verecekse sunalım.


1.
Öncelikle acilen ücretli öğretmenliğin bitirilmesi lazım. Bildiğim kadarıyla geçen sene 55 bin ücretli öğretmen çalıştırılmaktaydı. Üstelik büyük bir çoğunluğu eğitim fakültesi mezunu bile değildi. (Geçen sene Şanlıurfa Harran’da ücretli öğretmenlik yapan bir sınıf öğretmeni hayvan yetiştiriciliği mezunuydu.) Bu çok büyük bir rakam. Utanç duyulacak bir tablo. Sayın bakanımız maliyetten bahsediyor. 55 binin yarısı kadar bari kadrolu öğretmen ataması gerçekleştirebilir. Bu sene öğretmenlerin sınavla atandığı anadolu lisesi, anadolu öğretmen lisesi ve fen lisesi gibi liselere bile ücretli öğretmen alındı.


Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde ücretli öğretmen alımı için belediyeden anons yapıldı.


Şanlıurfa Siverek Kız Anadolu Lisesi'nde 18 öğretmen olması gereken okulda sadece 3 öğretmen olduğu için veliler isyan etti.
İlçe Milli Eğitim Müdürü velileri sakinleştirmek için ek atamadan sonra öğretmenlerin geleceğini söyleyerek velileri kandırdı; çünkü ek atama olmayacak. Ömer Dinçer her yerde ısrarla ek atama olmayacağını, açığın ücretli öğretmenlerle kapatılacağını dile getiriyor. Düşünebiliyor musunuz, bu okulda 3 kadrolu, 15 ücretli öğretmen olacak ve burası bir anadolu lisesi.


Adana'nın Yüreğir ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ücretli öğretmen atama kılavuzu yayınladı. İlgili müdürlüğün sayfasından kılavuzu inceleyebilirsiniz.


Sinop, Boyabat İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kendir ilçesinde  % 40 oranında branş öğretmeni açığı bulunduğunu, bunun sıkıntı yarattığını ve bu sıkıntının bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.
Ek atama yapılmayacak ve ne yazık ki buraya da çok sayıda ücretli öğretmen alınacak.2. İyi bir emekli ikramiyesi verilerek emeklilikleri gelen öğretmenler acilen emekli edilebilir.3.
Geçen yıl eşimin çalıştığı okulda 8 erkek, 4 bayan hizmetli çalıştırıldı. 4 bayan hizmetlinin 2 tanesi 6 metrekarelik kütüphanede, 1 tanesi ana sınıfında görevliydi, diğeri ise öğretmenler odası ve idarecilerin odalarını temizlemekten sorumluydu. Geriye kalan 8 erkek hizmetlinin görevi ise şuydu: 2 katlı okulun 1. katında 2 kişi, 2. katında 2 kişi, bahçesinde 2 kişi çalıştı, çay demlemekten de 2 kişi sorumluydu. Bu kişiler 1 eğitim-öğretim yılı boyunca çalıştırılmışlardır. Çalıştırılmışlardır dediğime bakmayın, inanın hiçbir şey yapmadılar. mebpersonel.comDoğru düzgün temizlik bile yapmadılar. Okulu bile boyamadılar, öğretmenler boyadı. Bunun yanında okulda 1 tane de kadrolu hizmetli bulunmaktadır. Okuldaki öğretmen sayısı kadar hizmetli çalıştırılmaktaydı neredeyse. Bu okulda çalıştırılması gereken hizmetli sayısı maksimum 2’dir. Bu sayı bu okul için yeter de artar bile. Devletimiz toplum yararına çalışma projesi adı altında Şanlıurfa ilinde binlerce kişiyi bu şekilde istihdam etmiştir. Bu kişiler bir yıl boyunca boş boş oturarak para almışlardır. Bazı okullarda odanın birini boşaltıp şark köşesi yapıp kapıyı kilitleyip oturduklarını biliyoruz. Bu sene de aynı şeyler yaşanacak. Bu kişilere para bulunabiliyor da öğretmenlerimize mi bulunamıyor? Zaten bir tek öğretmenlere gelince para bulunamıyor.


Sayın başbakanımız ağzını açtığında ekonomi iyi gidiyor, IMF'ye bile borç verecek durumdayız diyor, şu oluyor bu oluyor; ama öğretmene gelince para yok.


Bakanımız çözüm bulamıyor; ama bizler kör değiliz, bazı şeyleri görebiliyoruz ve çözüm üretebiliyoruz.


Milli eğitimi yönetmekle bir işletmedeki ekonomik kazançlara bakmak farklı şeylerdir. Sayın bakanımız öğretmenlere verdiği seminerde 60-66 aylık öğrencilerin okula başlaması diyeceğine işe başlaması demiştir. Bu sözüyle olaylara hangi mantıkla baktığını çok rahat görebiliyoruz.


Öğretmen atamak çok da zor değil. Bir çırpıda hesapsız kitapsız sistemi değiştirdiler. Tutmazsa özür dileyeceklermiş. Bir çırpıda bizleri de atasınlar o zaman. Bunda da hesap kitap yapmasınlar.


Milli eğitim bakanımız bizlerden rahatsızlık duyuyor. Çok ses çıkardığımızı, sorun oluşturduğumuzu düşünüyor. İnanın biz de bu durumdan hoşnut değiliz; ama başka çaremiz yok. Yıllardır emek veriyoruz ve atanmak istiyoruz. Eğitim fakültesinin amacı öğretmen yetiştirmektir. Madem öğretmen olunamayacak eğitim fakülteleri kapansın o zaman.


Tek suçumuz Türkiye'de doğmak mı?


Evet, çok mutsuzuz; ama her şeye rağmen ülkemizi seviyoruz.


Atanmayan bir İngilizce öğretmeni…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nkş 2012-09-22 09:45:51

Hocam,sağolasın gerçekleri yazmışsın.ancak ne yazıkki meb,kör ve sağırı oynuyor.sadece düşünmeden konuşuyor.tek bildiği de bu zaten.

Avatar
Nkş 2012-09-22 09:46:27

Hocam,sağolasın gerçekleri yazmışsın.ancak ne yazıkki meb,kör ve sağırı oynuyor.sadece düşünmeden konuşuyor.tek bildiği de bu zaten.

Avatar
mehmet 2012-09-22 09:53:51

ücretli öğretmenlik tam anlamıyla kölelik ve geçim sıkıntısı içinde olan öğretmen adaylarının mecburiyetten katlandıkları bir durumdur.tüm öğretmen adaylarından isteğimiz böyle bir uygulamanın kurbanı olmasınlar ve hakları için mücadele etsinler.öğretmen bulamayan bakanlık mecburen atama yapmak zorunda.

Avatar
vedat 2012-09-22 10:16:10

bakan a sorun neden bu sene sınava girenlere tek sınav tek atama daha önceki yıllar da tek sınava dört atama böyle olmaz. bu haksızlığı orta dan kaldırın. adaletsizlik yapmayın.şubat ta atama yapın...

Avatar
...... 2012-09-22 10:55:25

sizde biliyorsunuz ki ücretli öğretmenlerde üniversite mezunu ve bir çoğu aynı sizler gibi atanamayıp çalışmayı tercih eden öğretmen adayları. ücretli çlışan öğretmenleri bu kadar kalitesiz görmenizi anlayamıyorum. meb de ücretli öğretmenlik için görevlendirdiği öğretmenlerin kendi alanında derse girmesi için dikkat ediyor...

Avatar
seda 2012-09-22 10:57:04

emekliliği gelen öğretmen de emekli olsun bir zahmet. senelerdir izmir'in, antalya'nın ve diğer güzel yerlerin tapusunu elinde tutan verimsiz ve yaşlı öğretmenlerin gitmesi gençlere de yer açacaktır.ölene kadar kalmak istiyorlar ya.

Avatar
orhan 2012-09-22 11:23:58

hocam ağzına sağlık.okul müdürleri öğrenciler seçmelileri seçerken öğretmen yok diye öğretmenin olduğu seçmelileri seçtiriyorlar.ülkemizin eğitim profili bu maalesef..

Avatar
???? 2012-09-22 11:38:18

atama yapılabilmesi için ücretli öğretmenlerin olumsuz yönlerinin (bu olumsuz yönler oldukça çok) kamuoyuna (özellikle öğrencilerin ailelerine ) en iyi şekilde yansıtarak; bu da kamuoyunda gelecek tepkiye [bu tepki öğrenci ve aileleri ile birlikte katılacakları protestolar (ücretli öğretmen istemiyoruz diye)] bağlı olarak bir atama yaptırılabilinir.