banner406
banner396
BEKLENTİ GELECEK VAADETMEZ

Yakın Çağ itibarıyla dünyayı ve yüzyılı etkileyen dev olaylar tükendi mi sorusunu zannediyorum hayır diye cevaplamak mümkün. Çünkü dünyayı ve yüzyılımızı etkileyen o kadar büyük olaylar oluyor ki sonuçları hem dünyayı hem de yüzyılımızı ve geleceğini etkisi altına alıyor. Fakat olayların bir kısmı "hayırlı" bir kısmı "hayırsız" bir kısmı da "hem hayırlı hem hayırsız". Sonuçlarının insanlığı etkileyişi bize bu değerleri sağlıyor.Bence Türkler'in dünya üzerinde etki gösterebildiği konulardan biri "EĞİTİM"dir. Bunun en somut sonucu Haziran ayında yapılan Türkçe Olimpiyatları... Fakat bilindiği gibi Türkler yurtdışında sadece ilkokul ve lise inşa etmiyorlar; bunların yanında kreşler, uluslararası üniversiteler, bölgenin ihtiyacına bağlı olarak çeşitli enstitüler, sınava hazırlık kursları, vs.
18 Temmuz 2012 tarihli Zaman Gazetesi'nin haberine göre Kanada'nın Toronto şehrinde Türk girişimciler tarafından açılan Türk Lisesi Nil Akademi (Nile Academy) ulusal ve uluslararası arenada bilim, spor ve sosyal alanda birçok madalya kazanıyor. Öğrencilerin yüzde 90'ı aralarında Harvard'ın da olduğu dünyanın en iyi 500 üniversitesine yerleşmiş. Türkler'in yanı sıra Japon, Boşnak, Arnavutlar'ın da eğitim gördüğü okul öğrencilerine iki yabancı dili anadili gibi konuşma fırsatı sunuyor. Gazeteden alıntıyla devam edelim: "Her yıl 180 mezun verdiklerini belirten Nil Akademi Koordinatörü Varol Söyler, öğrencilerinin İngilizce ve Fransızcayı anadilleri gibi konuştuğunu, ayrıca dünyanın dört bir yanından farklı kültür, dil ve dinden akranlarıyla bir arada eğitim aldıklarını anlatıyor. Söyler, Türkiye'den gelen yoğun talebi, Kanada diplomasının uluslararası geçerliliği olmasına bağlıyor.

Nil Akademi'de öğrencilerin villa konforundaki yatılı yurtlarda kendilerini evinde hissettiğini ifade eden Varol Söyler şu bilgileri veriyor: "Öğrenciler okulumuza yakın yurtlarda, Türk aşçılar eşliğinde, güvenilir bir ortamda, danışman öğretmenleriyle kalıyor. Rehberlik servisi ve sınıf öğretmenliği sistemiyle 24 saat öğrenciler birebir takip ediliyor. 2012-2013 öğretim yılında 200 kişilik açılacak yeni yurtla beraber öğrenciler ikişer kişilik odalarda daha rahat imkanlara sahip olacaklar." Okulda bilim olimpiyatları, matematik, kitap okuma ve masa tenisi gibi 10'a yakın öğrenci kulübü bulunuyor. Hafta içi okul derslerine çalışan öğrenciler için hafta sonları şehirler arası geziler düzenleniyor, alışverişe gidiliyor. Piknik, gezi programları, voleybol, hentbol, güreş ve futbol gibi kültürel ve sportif aktivitelerle öğrenciler stres atıyor. Geçtiğimiz yıl güreşte Kanada ikincisi olan okulun futbol takımını da ünlü futbolcu Zafer Biryol çalıştırıyor.


Kanada üniversiteleri en iyi 500 arasında

Eğitim Koordinatörü Varol Söyler'e göre Kanada'da eğitim almak için birçok neden var. En önemlisi, ülkenin eğitime yüksek oranda kaynak ayırması. Kanada'daki üniversitelerin tamamı devlet finansmanında. Diğer bir önemli sebep ise Kanada'daki 55 üniversiteden 27'sinin dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer alması.

Kanada'da okumak isteyenlerin SBS'den en az 400 puan alması gerekiyor. Vize işlemlerini okulun Türkiye'deki temsilcisi Nisan Yurtdışı Danışmanlık şirketi yürütüyor. Şirketle irtibat kurmak isteyenler, kanadayolu@gmail.com adresine e-mail gönderebiliyor."Bir öğrenci velisi iseniz başta çocuğunuz için sonra milletimizin geleceği için bu güzel ve imkanı bol akademiye büyük fedakarlıklar yaparak göndermelisiniz. Türkiye'de şu anda 173 tane üniversite, yüksekokul ve enstitü var; ancak bunların hiçbiri dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisinde zikredilmiyor. Kanada'da 55 üniversitenin 27'si ilk 500 içinde. Bence çok sayıda üniversitemiz olacağına adam gibi 20-30 üniversitemiz olsun geriye kalanı da enstitü ve yüksekokul, teknik okul diye bölüştürelim. Liselerimiz'i üniversiteler gibi uluslararası derecelendirmeye tabi tutsak herhalde ilk 20.000'de bile yer alamayız. Kanada'daki üniversitelerin başarısını çıplak bir şekilde açıkeden önemli cümle şu: " Kanada'daki üniversitelerin tamamı devlet finansmanında. Devlet, eğitime yüksek oranda kaynak ayırıyor."    E ona bakarsak bizimkiler de devlet finansmanında. Bizim finansımız Kanada'ya oranla cılız. Bir de üniversitede belirli noktalara ulaşan öğretim üyelerimiz başka kulvarlarda at koşturmanın telaşına düşüyor. Bunlar ideoloji, siyasi, ekonomik, vs. olabiliyor. Bunların yanında üniversitelerimizin çokluğu ayırdığımız kaynağı ve alacağımız kaliteyi daraltıyor.Buraya kadar okuduklarımızdan sonra şöyle desek: "Hiçkimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır." Konunun bütünüyle alakalı bir sözle yazımızı sonlandıralım: "Herhangi bir beklentiye bağlanmış işler, çok kahramanca bile gerçekleştirilmiş olsalar hiçbir gelecek vaadetmezler."

www.mebpersonel.com

BESTAMİ BOZKURT
EĞİTİM UZMANI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burak sökmen 2013-01-08 14:16:27

bütünyazılarınızı okudum bestami yazgan gibisiniz