banner396
 1. BÖLÜM
 
OKULUN KURULUŞ AMACI
 
Genel Okul Kampusu (GOKAM) Projesi tüm Türkiye için tasarlanmıştır. Bu dev proje bir asır sonrasına bile rahatlıkla cevap verebilir olmayı hedeflemektedir. Ancak mali, imari, yapısal ve dönüşümsel aksaklıkların, uygulanabilirliğinin olup olmayacağı daha önce denenmediği için numune eksikliği yaşamaktayız. Bu dev proje gerek öğretmenlerin etkililiğini artırmayı, öğrencilerin birbirinden öğrenmelerini tetikleyecek, öğrenmenin konforunu artırmayı hedeflemektedir. Denenme sürecinde bu etkililik insanları ikna edecek, özellikle Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde yani eğitimin kan ağladığı bölgesinde eğitimin acilen düzeltilmesi için UNOP tasarlanmaktadır.
 
OKULUN YERLEŞKESİ
 
Hatay’ın Kırıkhan ilçesi kırsalında köylerin durumu ve ilçenin genel yapısının aritmetik strüktürünün genelsendiği 100 dönümlük bir arazi üzerinde kurumu yapılacaktır. Ulaşımın kolaylığı da etkili olacaktır. Kırıkhan ve köylerinin öğrenci potansiyeli çıkarıldıktan sonra arazi büyüklüğü genişletilebilir ya da daraltılabilir.
 
UNOP’LARIN YAPISI
 
UNOP’lar kreşler, anasınıfları, ilkokullar, ortaokullar, liseler şeklinde lineer bloklar şeklinde konumlandırılır. Bu dev yapının oluşumunda tecrübeli müteahhitlerden faydalanılacaktır.
 
SINIFLARIN OLUŞUMU
 
Sınıflar geleneksel yapılardan farklı olarak yapılacaktır. Sınıflar bir nevi öğrencilerin iş yerleri, bir nevi atölyeleri andırmalıdır. Kreşler ve anasınıflarının durumu ilkokullara hazırlayıcı şekilde yapılandırılmalıdır. İlkokullar, ortaokullar ve liseler ise dersler tek bir sınıftan çoklu sınıflar oluşturma yoluyla çoğullaştırılmalıdır. İlkokuldan liseye kadar derslerin isimleri üzerinde değişikliğe gidilerek dersin içeriğine uygun olarak sınıflar yapılandırılmalıdır.
 
AKILLI SIRALAR
 
Yazınsal ağırlıklı sınıflarda sınıf akıllı sıralarla donatılır. Akıllı sıralar 50x80 cm büyüklüğünde bir öğrencinin kullanımına verilecek bir sıradır. Beyaz tahta tipinde olacak bu sıralar her bir öğrenciye ait olacak, akıllı sıralar U biçiminde bir atölyeyi andıracak biçimde sıralanacaktır. Bu sıranın özelliği öğrencinin uygulama derslerinde defterine yazması yerine tahta üzerinde çeşitli deneme-yanılmalar yapmasını sağlamaktır. Biz yıllardır defterine gömülen öğrencilerin çoğunun başarısız olduğunu gördük. Defterine yazarken kaybedeceği vaktini akıllı sıralarda düzenli-düzensiz uygulamalarla başarıya odaklanacak öğrenciye fazlasıyla tecrübe kazandıracaktır. Akıllı sıralar kesinlikle defter kullanımını bitirmeyecek sadece kısıtlayacaktır. Dersler bir takım bilişsel kategorilere ayrılacaktır. Böylelikle yıllardır eğitim sisteminde uygulama sahası bulamayan “bilgi-kavrama-uygulama-analiz-sentez-değerlendirme” bilişsel basamaklar otomatik olarak sisteme yerleşecektir.
 
MÜFREDATA ÇEKİ-DÜZEN
 
Müfredat, 2005 yılına kadar ezberci bir yapıya hizmet etti. 2005’te yapılandırmacı eğitim anlayışına geçilmesiyle birtakım reformlar ve düzenlemeler yapıldı. Fakat yapılan reform ve düzenlemeler zihinsel kalıcılığa ve bağlayıcılığa hizmet edemedi. Başta mihver derslerde ilgi çekici özellikler yerleştirilemedi. Çocuk Edebiyatı, derslerimize yeterince ve kaliteli bir şekilde aktarılamadı. Bu aktarılamayışın gerekçesi yapılandırmacı eğitim sisteminin mevcut sınıfları reddetmesidir. Sınıflarımızın mevcudunun fazlalığı, yapısal bozuklukları, öğretmenlerimizin donanımsızlığı, sistem hakkındaki bilgisizliği, vs vs.
 
Müfredat değişimine önce sınıflarımızı yapısal dönüşümü sağlayıcı tekniklerle donanmasını sağlamalıyız. Öğrencinin susturulmayacağı, iş yapmasını mümkün kılacağı potansiyele kavuşturma… Yani aktif öğrenmenin mümkün olacağı yapısal sınıfları oluşturma…
 
Modern ve post modern çağı aynı anda yaşayışımız kendi içinde bir karmaşalığı getiriyor. Bu karmaşalığa tarihten getirdiğimiz geleneklerimiz de eklenince yapısal yenilenmeleri daha da zora sokuyor. Bu projenin zor bir süreci başlatacağını şimdiden söylemek mümkündür. Ancak eğitimimizin düzelmesini istiyorsak, oturmuş bir eğitim sistemi istiyorsak bu zorluklara hep beraber göğüs germemiz gerekiyor. Her sene değiştirilen sınav sistemleri, eğitimde yapılan kısmi ve maksimi değişiklikler hızla değişen dünya sistemine entegre edilememektedir. Bu yüzden elbirliğiyle ve yapıcı olarak bu projeyi hayata geçirmek zorundayız.
 
 
BESTAMİ BOZKURT
 
EĞİTİM UZMANI
 
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389