banner396
               13.08.2005 Tarih ve 25905 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme yönetmeliği çıkarıldı ve bu yönetmeliğe göre bir sınav yapıldı.Bu yönetmelikteki hedef öğretmenlerin performansını yükselterek eğitim ve öğretimin kalitesini artırmaktı.Bu gün geldiğimiz noktada bu hedefe ulaşılamadığı gibi aksine öğretmenler arası çalışma barışı bozuldu.Kariyer sisteminde öğretmen,uzman öğretmen ve baş öğretmen unvanları getirildi.Bu unvanların mevcut çalışanlardan %10 Baş öğretmen,%20 si Uzman öğretmen olacaktı.Her iki yıla bir sınav ve diğer kriterlere göre bu devam edecekti. Sınava adaylığı kaldırıldıktan sonra 7 yıl görev yapmış kişiler girecekti. Fakat mevzuat Anayasa Mahkemesine taşındı ve anayasa mahkemesi tarafından iki maddesi iptal edildi. Bunlardan birincisi kontenjan sınırlaması,diğeri ise hizmet içi eğitim her iki madde de anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bulundu.Bundan sonra konulan bir yıllık mevzuat düzenlemesi de gerçekleşmedi.Bu durumda mahkemeye gidenler ve uzmanlık hakkını kazananlar oldu.Karmaşa bitmiş değil, sorunlar devam ediyor.Yönetici atama da uzman öğretmenlik puanı da verilmesi eşitliğe aykırı olarak karşımızda durmaktadır.Bu haliyle anayasa mahkemesine gitse Ek-2 formu kullanılarak yapılan tüm yönetici atamaları iptal edilebilir.  
              Geçmişte uzman öğretmen olanlar derece ve kademesine göre 100 tl nin üzerinde her ay fazla maaş alıyorlar.Bu adaletsizliğin bir an önce ortadan kaldırılması gerekir.Son günlerde bu konu sendikalarda da dile getirilmez olmuştur.Aynı işi yapan ve sonuçta aynı maaşı alması gerek öğretmenler geçmişte bir sınav ve sonra yapılan değerlendirmeye göre diğerlerinden fazla maaş alıyorsa bu hakkaniyetle bağdaşmıyor.Ya bir an önce yeni bir düzenleme yapılacak herkese bu hakkın yolu açılacak ya da bu uygulamadan belli süreler çalışanlar yararlanacak.Aksi taktirde bu yara eğitimciler arasında daha çok kanatılacak ve hep birlikte kaybedeceğiz.
              Yeni Milli Eğitim Bakanımızın gündeme alması gereken çok önemli bir husustur, kariyer basamakları istemi. Ölçme ve değerlendirme sistemi uzmanlarca yapılmalıdır.Aksi takdirde çalışanların var olan performansını artıracağı yerde daha da düşürebilir.Bu ise dinamik bir yer olan okulların ateşini artırır.Objektif kriterler baz alınarak işi bilenler tarafından yapılacak iyi bir ölçme ve ölçümün özelliğine uygun bir değerlendirme verimin artmasına, kalitenin ve başarının yaygınlaşmasına vesile olur.Önceki teftiş ve denetleme sistemi bir saat içinde yapıldığı için hem eksik hem de çok yetersizdi.Sonuçlar özneldi ve eğitim kalitemize bir katkısı olmuyordu.Bu sistemin kaldırılmaya başlanmasından ve yerine getirilmesi düşünülen sistemden ümit varız.  
              Öğretmenlerden en iyi verimi alabilmek için önce özlük haklarını birinci sınıf devlet memurlarının seviyesine getirmek gerekir. Maddi olarak sıkıntısız derse giren bir öğretmeninde en üst düzeyde çalışma yapmasını sağlayacak ucu açık başarıyı ödüllendiren bir sistem geliştirebiliriz.Yani verim arttıkça geliri artan bir sistem ve herkesin kazandığı bir sonuç.Şu anki sistemde çalışan ile çalışmayanın nerdeyse hiç farkı yok.Böyle olunca çalışacak olanların şevki kırılıyor.Mesleki doyum gerçekleşmiyor.İdealizmde ölünce okullarda olumsuzluklar su yüzüne çıkıyor.Bütün öğretmenler aynı kefeye konuyor.Toplumda 3 ay tatil yapan hafta sonu,öğlen öncesi veya sonrası boş olan bir meslek biçiminde algılanıyor.Bu ise mesleğin mensuplarının itibarsızlaşmasına yol açıyor.
               Ortalama 16 yıllık öğrenim hayatından sonra KPSS barajını da aşarak okulların yolunu tutan değerli eğitimcilerde yaklaşık 20-25 yıllık meslek hayatlarında kendini geliştiren, mesleğini sürekli daha iyi yapma mücadelesi veren herkesi kutlamamız ve öne çıkarmamız gerekir.Toplum olarak bu konuda takdir etme hakkımızı kullanalım.Başarılı eğitimcilerin emeklilik yılarında tecrübelerini yeni nesillere aktarılmasına öncülük edelim.Etkili ve yetkili herkesi de adil bir kariyer sistemi için harekete geçirelim.Adına uzman veya başka bir şey dememiz önemli değil; önemli olan testiyi taşıyanla,testiyi kıranı ayırt etmektir.Bu yolda atılacak her adıma bulunduğumuz yerden bakarak tavır almak yerine, umumiyeti baz alarak destek olmalıyız.Bu milletimizin geleceği olan yeni neslin hayrına yapılacak en önemli icraattır.Devletimizin eğitimin ve eğitimcilerin önündeki her türlü engeli kaldırması birinci dileğimizdir.Bunun için cesur davranmak bir erdemdir.Erdemli yiğitleri daha fazla bekletmemek dileğiyle…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muko 2013-03-04 09:50:11

hocam size tamamen katılıyorum. bu konuda birşeyler yapmanın zamanı geldide çoktan geçti.

Avatar
uzman öğretmen 2013-03-04 15:35:48

iyi güzel hoş da bu uzmanlik sinavina 7 yili dolduran her öğretmen girebiliyorken kazananin kazanamayandan cüzi bir parayi fazladan almasi niye hakkaniyete siğmiyor anlamadim.tamam sinav sik sik yapilmadiği için bir çok arkadaş sinava girememe gibi bir haksizliğa uğradi,kabül.ancak her ağzini açan sinavi kazananlarala ayni işiyapanlar arasinda ücret farkindan dem vuruyor.sinavi kazanan sinavi kazanmiş olarak;sinavi kazanamayan da sinavi kazanamamiş olarak yapiyor işi.

Avatar
UZMAN ÖĞRETMEN 2013-03-04 15:43:32

bakın sınav bir an önce yapılmalı ve herkes sınava girebilmeli.kazanamayanlar da kazananlara lütfen saygı göstersin.sanki bize babasının hayrına para veriyorlar havası yaratılmasın.bu da bizim onurumuza dokunuyor.aynı liseyi bitirip öss sınavını kazanamayanlar illa kazanamasak da biz de üniversiteye gideceğiz.biz de aynı liseyi bitirdik diyorlar mı? bir de bir sınavla kazanılan hak meselesi var.kuralı koyan biz değiliz.ayni bir sinavi sen kazansaydin sen de uzman öğretmen olurdun.kural ayniydi.

Avatar
cengiz songurtekin 2013-03-04 16:14:33

hak eden uzman öğretmenlerimizi kutluyorum. fakat bir daha yapmamaları hata. 7 yıllık bir öğretmenin bilgisiyle, 37 yıllık bir öğretmenin bilgisi farklıdır. yapılan düzenlemede lütfen bu ayrıntılarada dikkat edilmesi gerekiyor.

Avatar
İSMAİL 2013-03-04 17:03:26

bu kadar saçma bir uygulama görmedim.1999 yılında göreve başlayan bir öğretmen olarak sınava giremedim. 65 puan alan arkadaşım bile uzman oldu.bütün kontenjan dolduruldu.bu saatten sonra sınav yapsan ne olur.uzman öğretmenlerin emekliliğini mi bekleyeceğiz.kimse bu uygulamanın doğruluğundan söz etmesin

Avatar
ali gel 2013-03-04 21:26:32

çok merak ediyorum uzman olan öğretmen, olmayan öğretmene göre farklı ne yapıyor.farklı bir çalışma sistemi mi var ya da farklı ders mi veriyor. saçmalıktan başka birşey değil.

banner389