banner406
banner396
       Okullarda yardımcı ders kitabı kullanımı çok yaygınlaştı. Okul öncesinde bile öğrencilere bir çanta dolusu yardımcı ders kitabı aldırılıyor.MEB’ in uygulamış olduğu Ücretsiz Ders Kitabı uygulaması, bu yardımcı kaynak kitapların velilere aldırılmasıyla etkisini yitiriyor.

       MEB sınav sisteminde köklü değişiklikler yapmaya,öğrenciler üzerindeki sınav stresini,baskısını kaldırmaya  çalışıyor.TEOG,YGS ve LYS sınavlarında açık uçlu sorular sormak için çalışmalar yapıyor.Ama gelin görün  ki okullarımızda 2.sınıftan itibaren testler  çözülmeye ve deneme sınavları yapılmaya devam ediliyor.Devam edilme sebeplerine gelince:

1.Velilerin öğretmenleri ve okulu sınav başarısına göre değerlendirmeleri

2.Milli Eğitim Müdürlüklerinin okulları sınav başarısına göre değerlendirmeleri

3.Sık sık değişen sınav sisteminin öğretmenlerde oluşturduğu güvensizlik

4.Okulda görev yapan öğretmenler arasındaki rekabet

5.Ders işlenişinde öğretmenlere sağladığı kolaylıktan dolayı alışkanlıklardan vazgeçilmemesi.

     Test sistemini ilkokullardan çıkarmamız gerekiyor. Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güneş çoktan seçmeli sitem üzerine yaptığı araştırma sonucunda şunları söylüyor: ‘’Amerika'da 10 yıl boyunca yapılan araştırmalar, çoktan seçmeli testlerin öğrencileri robotlaştırdığı, onlarda öğrenme isteği bırakmadığı ve yalnızlığa sürüklediğini ortaya çıkarmıştır. Kolay uygulandığı gerekçesiyle testlerden bir türlü vazgeçilemediğini  belirten Güneş, "Oysa yeni öğretim programlarında çoktan seçmeli testler yerine  etkinliklere ağırlık verilmektedir. Bu testlerin bilimsel yönden zayıf olduğu, öğrencilerin dil ve zihinsel becerilerini geliştirmede yetersiz kaldığı, konuşma  ve yazma becerilerini değerlendiremediği gibi hususlar sık sık vurgulanmaktadır"  diye konuştu. 

    Güneş, çoktan seçmeli testlerde kalıp soruların ve cevapların dışına  çıkılamamasının öğrencinin beynini etkili ve verimli kullanmasını, mantıklı  çözümler üretmesini ve düşünmesini engellediğini belirterek, bu durumun ulusların  bilimsel yaratıcılığını da tehdit ettiğini ifade etti. 
 
   Gördüğünüz gibi çoktan seçmeli sistemin öğrencilere çok büyük bir katkısı olmadığı gibi birçok zararı da var..Bazı öğretmenler beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik derslerinde de bile çocuklara test çözdürüyor. Ayrıca bu yardımcı kaynak kitapların öğrencilerin ders yükünün artmasına da sebep olduğu da gerçek. Ancak bu konuda çok büyük paraların döndüğünü düşünürsek bundan vazgeçmek pek kolay değil.Özellikle de bu sektörün kaymağını paralel yapının yediği de ortadayken durum daha da zorlaşıyor.

 
    MEB bu konuya el atmalı. Daha önce de bu konuda uyarılar yapılıp,yazılar yazılmıştı.Ancak üzerinde yeterince durulmadığı için ne yazık ki çok dikkate alınmadı.Okul öncesi ve ilkokullarda yardımcı kaynak kitap kullanımı kesinlikle yasaklanmalı.Okullara önümüzdeki yıl bu konuda taviz verilmeyeceği konusunda bildirimde bulunulup,  her yıl olduğu gibi bu yıl da seminer döneminde  değişiklik ve geliştirme talepleri alınarak  ders kitapları güncellenmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.