banner406
Yeni atanan Öğretmenleri Bekleyen Büyük Belirsizlik
 
40 bin öğretmen ataması 10 Eylül’de sonuçlandı ve atanan öğretmenler 11 eylülden itibaren görev yerlerinde çalışmaya başladılar. Bu duruma göre Yeni atanan öğretmenlerimiz en erken 11 Eylül 2012 de başladıkları  için adaylıkları da en erken 11 eylül 2013’de kaldırılacaktır.
Özür durumu olan öğretmenlerimiz ise doğal olarak da seneye özür durumu başvurularına başvurmak isteyecek, fakat eğer atamaya esas tarihi olarak diğer yıllarda olduğu gibi 31 ağustos olarak ısrar edilirse yani yönetmeliğe 30 eylül ibaresi eklenmez ise 40 bin öğretmen özür durumu(eş,sağlık özel hayatı etkileyen nedenler) atamalarına adaylıkları 11 eylülden erken kaldırılamayacağı için başvuramıyacaklar.
İlgili yönetmelik “Yer değiştirme suretiyle atamalarda gözönünde bulundurulacak hususlar
MADDE 20-
(8) Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve Devlet memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranır.Aday öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz.
(9) Her yıl isteğe ve özür durumuna bağlı yer değiştirmeler için atama planı yapılır. Bu planlama kapsamında kimlerin il içinde ve il dışına yer değiştirme suretiyle atama isteğinde bulunabileceği, başvuru yeri, süresi ve başvuruda istenecek belgeler ile yer değiştirme suretiyle atamaya ilişkin diğer hususlar Bakanlıkça düzenlenecek kılavuzda belirtilir. Diye geçtiği için şu anda büyük bir belirsizlik hüküm sürecek çünkü bu sene hariç diğer seneler hep 31 ağustos özür durumu atamaya tarih olarak baz alındı. Aday öğretmenler ise özür durumu atamalarına başvuruda bulunamadı.
          Bu sene ise “30 eylül özür durumu başvuruları tarih olarak baz alınsın”diye öğretmenler tarafından gelen çok büyük bir tepki sonucu bakanlık 2011 yılı içerisinde tüm atama çeşitlerine göre atanıp hâlen öğretmen kadrolarında bulunanlardan, bulunduğu ilde ya da  kurumunda 30 Eylül tarihi itibarıyla en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir. Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama yoluyla Bakanlık öğretmen kadrolarına atananların sağlık durumu özrü atamasına başvurularında 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olma şartı aranmayacaktır. 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçenlerin sözleşmeli öğretmenlikte geçen hizmet süreleri 1 (bir) yıllık sürenin hesabına dâhil edilecektir.”Diye açıklama yapmak zorunda kaldı ki bu açıklamadan çöyle bir sonuç ortaya çıkıyor koyu olarak belirttiğim gibi  sanki sadece 2011 yılı içinde atanan ve göreve başlayanlar için 30 eylül tarih olarak baz alınacağı algısını oluşturuyor.Zaten 2012 özür durumu atama klavuzuna yansıtığı gibi Atama ve yer değiştirme klavuzuna böyle bir tarih eklenmemiştir.
Bu yüzden Atama ve yer değiştirme yönetmeliğine Özür durumu atamaları tarihi olarak 30 eylül ibaresine yer vermese milli eğitim bakanlığı ,bu sene yeni atanacak 40 bin öğretmenin  tarih olarak sorun yaşayacağı için gelecek sene özür durumu başvurularına başvuramayacak.
 
 
SEDAT DEGER
Eğitimci yazar
Mebpersonel.com(Kezbonita_86@hotmail.com)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2012-09-08 16:15:06

zaten başvuramayacaklar 4 yıl yer değiştirme istmesinler diye başta imza attırıyorlar

Avatar
Anlamazlar 2012-09-08 17:13:54

eşekten düşenin halini eşekten düşen anlar gelecek yaz başvurularını yaptıklarında alanınızda boş kontenjan bulunmadığı için atamanızın yapılması mümkün değildir yazısı bu arkdaşlara kırmızı kırmızı bakınca. ya keşke geçen yıl ki öğretmenlere destek verseydik diyecekler.. inşallah demezler inşallah..

Avatar
başar 2012-09-08 23:26:35

kardeşim zaten tercihler alınırken farketmeden başvuru formuna atandığım yerden 4 sene geçmeden yer değiştirmeyeceğim diye imzayı atmışız siz neyin hesabındasınız?ayrıca bunu hiç kimse farketmemiş mi şimdiye kadar?bu kadar site ne işe yarıyor?.

Avatar
başar 2012-09-08 23:30:52

bu mailleri okuyarak yayınlıyorsanız adaylara imzalatılan 4 yıl yer değiştirmeyeceğim taahhütünü lütfen gündeme taşıyın.

Avatar
daha atanmadan hesaba bak. sonrada başbakan dedimi kızıyoruz.bende 2 yıldır eş durmu bekliyorum 2012-09-08 23:50:39

başbakana kızmıştım her öğretmenin evinin yanına okulmu yapalım dediği zaman ama adam haklıymış. daha atanmadınız eşinizden ayrı kalmadınız memur olmadınız zorlukları çekmediniz hemen gelecek senenin hesaplarını yapmaya başladınız durun bir atanın kardeşim milleti konuşturmayın sonra öğretmen itibarsızlaştırılıyor diyoruz.yapmayın konuşmayın önce gidin zorlukları görün ilk önce atanın bi gerisi allah kerim

Avatar
türkçe 2012-09-09 00:11:25

imzayı atarken dikkat etmiyorsanız daha ne olsun...aldık okuduk atmak istemedim ama ister at ister atma sana kalmış diyorlar anlayacağın herkes atmak zorunda ya da atanma diyor....

Avatar
fenci 2012-09-09 10:31:29

ne saçma haber bu ya sizin işiniz gücünüz yokmu daha öğretmen adaylarının kafasını bulandırıyorsunuz zaten 3+1 gittiğimiz yerde kalma zorunluluğumuz var

Avatar
sedat deger 2012-09-09 12:53:53

bu sene öğretmenler hep bu sorundan dolayı ayrı kaldı ve hala eşlerinden çocuklarından ayrı,başbakanın dediği gbi keşke aynı sehirde olsalar ama daha doğudaki eşinin yanına bile gidemiyor biraz konuyu arastırıp köstek olacağınıza sorunlara objektif bakın ,medyanın verdiklerine değil arastırp doğrulara inanın