banner406
     Değerli Okurlar, 
     Bugün sizlere Adana’ nın Seyhan İlçesinde devam eden, benim de başından beri takip edip beğendiğim ve imrendiğim,  çok güzel bir projeden bahsetmek istiyorum.’’Yenilikçi Lider Öğretmenler Projesi’’. Daha bir yılını doldurmadan Seyhan’da çok önemli bir farkındalık ortaya koyan bu proje , hem  Adana hem de diğer illerdeki eğitimciler tarafından ilgiyle takip ediliyor.
       Seyhan Kaymakamı Ahmet Bey’in liderliğinde ve himayesinde Mersin Bahçeşehir İlkokulu Müdürü Mehmet Duran ÖZNACAR danışmanlığında hazırlanan, Çukurova Sabancı İlkokulu Müdür Yardımcısı Ayşen ÖZNACAR Koordinatörlüğünde okullarda eğitim ve öğretimin kalitesini artırmayı amaçlayan proje; öğretmenlerin gelişimine yönelik öğrenme fırsatları sunarak, öğrencilerin öğretim sürecinde daha etkin ve katılımcı olmasını ve okul-öğretmen-veli işbirliğinin etkili olarak kurulmasını sağlayacak uygulamaların geliştirilmesini sağlamak amacıyla “Yenilikçi Lider Öğretmenler” projesi adı altında çalışmalarını devam ettirmektedir.
        Bu proje Kaymakam Ahmet Bey’in önceki görev yeri olan İstanbul Maltepe Kaymakamlığı döneminde uygulanan “Yeni Nesil Lider Öğretmen Projesi” ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan “Okul Temelli Mesleki Gelişim Projesi”nin harmanlanması ile oluşturulmuştur.
         Proje,birinci yılı olmasına rağmen Seyhan’da 20 okulda 206 öğretmenle birlikte hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında yer alacak öğretmenlerin iletişim becerilerine sahip, sınıf dışına taşan etkinlikleri olan, birlikte çalışmayı, birlikte üretmeyi, demokratik davranışları, eğitim ve geliştirmeyi benimseyen özelliklere sahip olması beklenmektedir. Okullarında Yenilikçi öğretmenlerin, okuldaki öğrencilere ve diğer öğretmenlere belirgin yararları ortaya çıkmaktadır. Lider öğretmenlerin koşullara göre görevleri farklılaşabilmektedir. Bir okul bölgesinde, öğretim stratejilerini geliştirmek için mesleğe yeni başlayan öğretmenlerle çalışma görevi verilebilir, başka bir bölgede rehber öğretmen rolünde, kendinden yardım isteyen sınıf öğretmenine örnek bir ders sunabilir. Kısaca lider öğretmen kapsamı iyi bilen ve deneyimini meslektaşlarına aktarabilen biri olmaları hedeflenmiştir.
          Proje sürecinde, öğretmenlerin eğitimsel etkinlik ve süreçlerde istekli görevler üstlenme, bağımsız projeler oluşturma, çevresini etkileme, meslektaşlarının gelişimine destek olma yeterliliği gösterme, okul içinde ve dışında mesleki bilgilerinin, becerilerinin, değerlerinin ve tutumlarının gelişimini desteklemek, etkili öğrenme ve öğretme ortamları oluşturmada öğretmene katkı sağlayarak, öğretmenlerin eğitim öğretimin niteliğini arttıracak uygulamalar geliştirilmesini desteklemek amaçlanmaktadır.
          Proje ekibini yeni bir heyecan kaplamış durumda.Bir yıl boyunca yaptıkları çalışmalarının sonuçlarını, meyvelerini alma zamanı geldi.Başta Kaymakam Bey olmak üzere proje ekibi ve öğretmenler  5 Haziran’da yapılacak olan  Konferansa hazırlanıyorlar.Ayrıca Proje MEB tarafından incelenirse tüm Türkiye ‘de uygulanacağı hususunda da kendilerine güveniyorlar.Yani Bakanlığın desteğini de bekliyorlar.Proje hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler projeyi Facebook gurubu üzerinden ayrıntılı inceleyebilirler.Seyhan’ da projeye katılan eğitimcilerin proje hakkındaki görüşlerini, düşüncelerini,yorumlarını merak ediyorum. Düşüncelerini benimle paylaşırlarsa,bir başka yazıda bunları size aktaracağım.
         Dileğim tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerin bu ve buna benzer projeleri geliştirerek eğitimcilerin gelişimine katkıda bulunmaları.
 Saygılarımla
Hüseyin OKUR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan uğur 2014-05-25 23:06:28

proje çok güzel. darısı örümceklerinden kurtulamamış, yandaşlık adına doğruyu kabullenemeyen idarecilerin mahiyetinde çalışmak zorunda kalan öğretmenlere.

Avatar
osman 2014-05-27 07:30:28

sen kolej gibi okuldan bahsediyorsun sen bunu birde kendi okulunda yapsana