banner289

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı  Ders Kitapları Seçim Modülü Açıldı
  Ders Kitapları  Seçim Modülü 2013-2014  eğitim -öğretim yılında ilköğretim ve ortaöğretim  okullarında kurumlarında okutulacak  ders  kitapları ve ders  kitabı yerine  kullanılacak   eğitim araçları, ilgi Yönetmelik hükümleri gereği ekli listede duyurulmaktadır. Öğretim programı  değişen ilköğretim ve ortaöğretim ders  kitapları ile  ders  kitabı yerine kullanılacak   eğitim  araçları,

ileri tarihte yayımlanacak Tebliğler Dergilerinde ayrıca duyurulacaktır.

  Ders  Kitapları  Seçim Modülü için tıklayınız 

 

Okulların /kurumların  ders  kitabı  ihtiyaçları , 2013-2014  eğitim -öğretim yılında da MEBBİS  ortamında alınacaktır. Bu nedenle, resmî ve  özel  bütün  okulların /kurumların 2013-2014  eğitim -öğretim yılı kitap ihtiyaçları   okul /kurum yöneticileri tarafından “Kitap Seçim Modülü”ne girilecektir.

 

Bu kapsamda;

1- Kitap Seçim Modülü,  okulların  veri girişine 28/01/2013 tarihinde açılacak ve 25/02/2013 tarihinde kapatılacaktır. Veri girişine yönelik iş ve işlemlerle ilgili ayrıntılı açıklamalara, “Kitap  İhtiyacı  Belirleme Ekranı”nda yer verilecektir. Bu açıklamalar il millî  eğitim  müdürlüklerine yazılı olarak da bildirilecektir.

 

2- Resmî ilköğretim ve ortaöğretim  okullarında /kurumlarında  öğrenim  gören  öğrencilerin   ders  kitaplarının Bakanlığımızca ücretsiz olarak verilmesine 2013-2014  eğitim -öğretim yılında da devam edilecektir.  Özel öğretim  okullarında /kurumlarında  öğrenim  gören  öğrenciler  ise  ders  kitaplarını ücreti karşılığında temin edeceklerdir.

3- “Ücretsiz  Ders  Kitabı Dağıtımı” kapsamında satın alınacak kitap  ihtiyacının  belirlenmesinde, okullar /kurumlar tarafından “Kitap Seçim Modülü”ne girilen kitap sayıları esas alınmaktadır.

Satışa sunulacak kitapların baskı miktarının belirlenmesinde ise  özel   okullar /kurumlar tarafından “Kitap Seçim Modülü”ne girilen sayılar veri olarak  kullanılmaktadır .

Bu nedenle,  okul /kurum müdürlüklerince,  öğrenci  ve öğretmen sayıları dikkate alınarak kitap  ihtiyaçları belirlenecek ve belirlenen kitap sayısı “Kitap Seçim Modülü”ne girilecektir.

4-  Ders  kitaplarının ihale, baskı ve dağıtımı uzun bir zaman dilimini gerektirdiğinden, kitap  ihtiyacının okullardan  erken alınması zorunlu hale gelmektedir.

5- İnternet bağlantısı olmayan okulların kitap ihtiyaçları, internet bağlantısı olan başka bir okuldan veya il/ilçe millî eğitim müdürlüğünden girilecektir.

6- 2013-2014 eğitim-öğretim yılı için ihtiyaç bildirilecek ders kitaplarının listesine ve bu kitaplarla ilgili özel açıklamalara, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün http://dhgm.meb.gov.tr adresinde de yer verilecektir.

7- Kitap ihtiyacı belirleme ile ilgili iş ve işlemler, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince sistem üzerinde denetlenecek; kitap ihtiyacını modüle girmeyen, yanlış, eksik veya fazla giren okullar/kurumlar uyarılarak resmî ve özel bütün ilköğretim ve ortaöğretim okullarının/kurumlarının kitap ihtiyaçlarının zamanında ve doğru olarak sisteme girilmesi sağlanacaktır.

8- Okullarda/kurumlarda okutulacak seçmeli derslerin, “Kitap Seçim Modülü”ne veri girişinden önce planlanması ve ihtiyaçların "Modül"e bu plana göre girilmesi gerekmektedir. Kitap ihtiyacı girildikten sonra, seçmeli derslerde değişiklik yapmak kitap fazlalığı ve kitap ihtiyacı oluşmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak

için gerekli tedbirler okul/kurum yöneticileri tarafından alınacaktır.

9- “Kitap Seçim Modülü”ne girilen kitap sayılarının eksikliği/fazlalığı ile veri girişini yapmayan veya eksik yapan okullardan/kurumlardan, okul/kurum müdürleri ile il/ilçe millî eğitim müdürleri sorumlu olacak, bu iş ve işlemler Millî Eğitim Denetçileri ve İl Eğitim Denetmenleri tarafından da izlenecektir.

10- 2013-2014 eğitim-öğretim yılı kitap ihtiyacı ile ilgili iş ve işlemler, yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda MEBBİS ortamında bulunan “Kitap Seçim Modülü”nde gerçekleştirilecek, okul/kurum müdürlüğü veya il/ilçe millî eğitim müdürlüğü tarafından Bakanlığa yazılı ya da sözlü olarak kitap ihtiyacı bildirilmeyecektir.

11- Kitap ihtiyacının “Kitap Seçim Modülü”ne girilmesi sürecinde karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün (0312) 413 19 12 - 413 19 14 - 413 19 33 numaralı telefonlarından bilgi alınabilecektir.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında resmî ve özel bütün ilköğretim ve ortaöğretim okullarının/kurumlarının kitap ihtiyaçlarının öngörülen süre içerisinde tam ve doğru olarak sisteme girilmesi için gerekli her türlü tedbir il ve ilçe millî eğitim müdürleri tarafından zamanında alınacaktır.

 

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

                                                                                                                                                                          M. Emin ZARARSIZ 

banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kartal3520 3 yıl önce

9-10-11-12. sınıflara ait almanca ders kitabı yoktu.yeni tebliğler dergisine baktım kitaplar önümüzdeki yılda da gözükmüyor.merak ediyorum bizim bu meb.ilgili sınıflara ait kitapları ne zaman yazdırmayı ve basmayı düşünüyor...

Avatar
samet bitik 3 yıl önce

gerçekten bunalar önemliş adımlar tebirk etmek laszım

Avatar
Ahmet Ak 3 yıl önce

seçmeli derslerin kitapları konusunda tüm okullar kesinlikle sıkıntı yaşayacak hangi seçmeli dersi kaç öğrencinin seçeceği belli olmadan neye göre kitap seçimi yapacağız bence bunun tek çözümü ikinci yarı başlayınca gelecek öğretim yılı için dilekçeler dağıtılmalı seçmeli ders seçimi yapılmamlı ve bu süre biraz uzatılarak çözülebir aksi takdirde okulları seçmeli ders kitap konusunda büyük zorluk bekliyor.

Avatar
sami alma 3 yıl önce

almanca ders kitaplarının akibetini bilen var mı