banner246

2013 Liselerde Devamsızlık hakkı 10 gün oldu

   2013 Liselerde Devamsızlık  hakkı 10 gün oldu Liselerde devamsızlık kaç gün oldu tıkla öğren 7 eylül 2013 Okula Devamsızlıklar Kökten Değişti Yönetmelikte köklü değişiklikler var. Bunlardan en önemlisi okula devam devamsılık konusunda buna göre eskide 20 gün özürsüz okula devam etmeyenler sınıfta kalırken bu süre 10 güne düşürüldü.

İşte yapılan o değişiklikler;

Devam-devamsızlık ve ilişik kesme

MADDE 36- (1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26 ncı maddesi gereğince okul yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.

(2) Uygulamayla ilgili olarak;

a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine/e-Okul sistemine işlenir.

b) Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

c) Özürsüz olarak art arda iki gün ve daha fazla devamsızlık yapan veya okula geldiği halde derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır.

(3) Yurt içinde ve yurtdışında, bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması ve benzeri eğitici-kültürel faaliyetlere ve bunların hazırlık çalışmalarına katılan öğrenciler, okula devam edemedikleri süre için izinli sayılır ve bu süre devamsızlık süresinden sayılmaz. Yurt içindeki faaliyetlere katılan öğrencilere millî eğitim müdürlüklerince, yurtdışındaki faaliyetlere katılan öğrencilere ise mahalli mülki idare amirlerince izin verilir. Bu öğrencilerin başarı durumlarının belirlenebilmesi için iki dönem puanı almış olmaları gerekir.

(4) Devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine e-Posta veya diğer bilişim araçlarıyla bildirilir. Ayrıca devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her beşinci günü bitiminde velisine bildirilerek, varsa öğrencinin özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenir. Özürsüz devamsızlığı 5 günü, toplam devamsızlığı 40 günü aşan öğrencinin velisi bilgilendirilerek okula devamının sağlanması istenir.

(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. Ancak kaynaştırma ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Sınıf tekrarı hakkı bulunmayanların okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.

(6) Öğrencinin devamsızlığıyla ilgili velisine yapılacak tebligat işlemleri, iadeli taahhütlü postayla yapılır. Gerektiğinde ayrıca tebligatla ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda bilişim araçlarından da yararlanılır.

(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

(8) Telafi programlarına devam zorunludur. Öğrenciler devam etmek zorunda oldukları telafi programına ait özürlü özürsüz toplam ders saatinin en az altıda biri kadar devamsızlık yapmaları halinde, puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir içeriği site’de paylaşmayın.
Misafir Avatar
mağdur öğrenci 4 hafta önce

8. sınıfta bir tane 1 olursa sınıfta kalınır mı ?

Misafir Avatar
Eren Alim 1 ay önce

devamdizligi 10 olunca sinifta kalinmiyir gencker 10 u gençincee sinifta kalirsin inanmazsan hir yonetmelige 5.maddeyi okuuuu ;) kime yardimci olabildiysem ne mutlu bana :))))

Misafir Avatar
cansel 3 hafta önce @Eren Alim

emınmısın 10 gun olunca kalmıyorsun yanı 10 u gecınce kalıyorsun kesın mı bu

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
onur 3 ay önce

mk böyle işin ya 9.5 gün devamsızlıgım vardı 10 gün oldu 10 günde kalınıyormu

Misafir Avatar
Duygu cin 3 ay önce

meraba ben lise 3 e gidiyorum devamsızlığım 10 gün oldu sınıf ta kalırmıyım yoksa 10,5 olursa mı kalırım ?

Misafir Avatar
hakçı 13 ay önce

ya bu nasıl iş milli eğitimi karıştırdılar şimdi daha da karıştırıyorlar bıktık abicim bu neya böyle her sene yeni düzen devamsızlık 20 gündü olmuş 10 gün düşürmenin ne anlamı var kalsın 20 gün ne istiyolar kardeşim bizim sınıfta bırakmak mı ?

Misafir Avatar
asfaf 13 ay önce

doğru. çünkü sınır 10 gün. 10 günü geçince kalıyorsun

Misafir Avatar
Öğrenci 13 ay önce

arkadaşlar 10 gün olunca kalınmıyor. 5. maddeye tekrardan bakın. özürsüz 10 günü toplamda 45 günü aşınca sınıfta kalınıyor. önceki gibi 19.5 gün değil yani.

Misafir Avatar
ecenurrrrrrrrr 13 ay önce

saçmalık tayibe bakın ..hı hıhıhı