banner246

2013 Liselerde Devamsızlık  hakkı 10 gün oldu
   2013 Liselerde Devamsızlık  hakkı 10 gün oldu Liselerde devamsızlık kaç gün oldu tıkla öğren 7 eylül 2013 Okula Devamsızlıklar Kökten Değişti Yönetmelikte köklü değişiklikler var. Bunlardan en önemlisi okula devam devamsılık konusunda buna göre eskide 20 gün özürsüz okula devam etmeyenler sınıfta kalırken bu süre 10 güne düşürüldü.
İşte yapılan o değişiklikler;

Devam-devamsızlık ve ilişik kesme

MADDE 36- (1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26 ncı maddesi gereğince okul yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.

(2) Uygulamayla ilgili olarak;

a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine/e-Okul sistemine işlenir.

b) Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

c) Özürsüz olarak art arda iki gün ve daha fazla devamsızlık yapan veya okula geldiği halde derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır.

(3) Yurt içinde ve yurtdışında, bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması ve benzeri eğitici-kültürel faaliyetlere ve bunların hazırlık çalışmalarına katılan öğrenciler, okula devam edemedikleri süre için izinli sayılır ve bu süre devamsızlık süresinden sayılmaz. Yurt içindeki faaliyetlere katılan öğrencilere millî eğitim müdürlüklerince, yurtdışındaki faaliyetlere katılan öğrencilere ise mahalli mülki idare amirlerince izin verilir. Bu öğrencilerin başarı durumlarının belirlenebilmesi için iki dönem puanı almış olmaları gerekir.

(4) Devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine e-Posta veya diğer bilişim araçlarıyla bildirilir. Ayrıca devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her beşinci günü bitiminde velisine bildirilerek, varsa öğrencinin özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenir. Özürsüz devamsızlığı 5 günü, toplam devamsızlığı 40 günü aşan öğrencinin velisi bilgilendirilerek okula devamının sağlanması istenir.

(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. Ancak kaynaştırma ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Sınıf tekrarı hakkı bulunmayanların okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.

(6) Öğrencinin devamsızlığıyla ilgili velisine yapılacak tebligat işlemleri, iadeli taahhütlü postayla yapılır. Gerektiğinde ayrıca tebligatla ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda bilişim araçlarından da yararlanılır.

(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

(8) Telafi programlarına devam zorunludur. Öğrenciler devam etmek zorunda oldukları telafi programına ait özürlü özürsüz toplam ders saatinin en az altıda biri kadar devamsızlık yapmaları halinde, puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
dogukan 3 ay önce

ya gencler lise 2 yim 10 gun devamsızlık aslında 9 olması lazımdı ama salak mudur 8 nisandaki etkinlikte ben gorevlıydım ızınlı yerıne yok yazmıs kalırmıyım suan tam 10 gun,

Misafir Avatar
Betül sobot 3 ay önce

Devamsızlık 10 olunca kalınmıyo gençler 10,5 olunca kalınıyo rahat olun

Misafir Avatar
nuri sahin 3 ay önce

hayvan gibi sey yapiyosunuz ya, 10 gun nedir

Misafir Avatar
.. 3 ay önce

10 gündemi 9.5 tamı kalınıyor biri yardımcı olsun ?

Misafir Avatar
Duygu kırca 3 ay önce

38 heyet 2 gün normal rapor 8 günde izinli kalırmıyım

Misafir Avatar
furkan 3 ay önce @Duygu kırca

duygu kırca kalın 50 olmus toplam 45 olması lazım :D

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Duygu kırca 3 ay önce

iyi günler ben lise 3 öğrencisiyim 38gün heyet raporum var 2 gün ise normal rapor 8 okuldan aldığım izin kağıdı sevk falan var toplamda 48 gün özürlü devamsızlığım var lütfen bana yardım edin karne gününe 1 hafta var ben napıcam:((

Misafir Avatar
Duygu kırca 3 ay önce

iyi günler ben lise 3 öğrencisiyim 38gün heyet raporum var 2 gün ise normal rapor 8 okuldan aldığım izin kağıdı sevk falan var toplamda 48 gün özürlü devamsızlığım var lütfen bana yardım edin karne gününe 1 hafta var ben napıcam:((

Misafir Avatar
bestami 3 ay önce

10da kalınmıyor mu oyeeaaahhh