banner289

2013 Liselerde Devamsızlık  hakkı 10 gün oldu
   2013 Liselerde Devamsızlık  hakkı 10 gün oldu Liselerde devamsızlık kaç gün oldu tıkla öğren 7 eylül 2013 Okula Devamsızlıklar Kökten Değişti Yönetmelikte köklü değişiklikler var. Bunlardan en önemlisi okula devam devamsılık konusunda buna göre eskide 20 gün özürsüz okula devam etmeyenler sınıfta kalırken bu süre 10 güne düşürüldü.
İşte yapılan o değişiklikler;

Devam-devamsızlık ve ilişik kesme

MADDE 36- (1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26 ncı maddesi gereğince okul yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.

(2) Uygulamayla ilgili olarak;

a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine/e-Okul sistemine işlenir.

b) Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

c) Özürsüz olarak art arda iki gün ve daha fazla devamsızlık yapan veya okula geldiği halde derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır.

(3) Yurt içinde ve yurtdışında, bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması ve benzeri eğitici-kültürel faaliyetlere ve bunların hazırlık çalışmalarına katılan öğrenciler, okula devam edemedikleri süre için izinli sayılır ve bu süre devamsızlık süresinden sayılmaz. Yurt içindeki faaliyetlere katılan öğrencilere millî eğitim müdürlüklerince, yurtdışındaki faaliyetlere katılan öğrencilere ise mahalli mülki idare amirlerince izin verilir. Bu öğrencilerin başarı durumlarının belirlenebilmesi için iki dönem puanı almış olmaları gerekir.

(4) Devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine e-Posta veya diğer bilişim araçlarıyla bildirilir. Ayrıca devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her beşinci günü bitiminde velisine bildirilerek, varsa öğrencinin özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenir. Özürsüz devamsızlığı 5 günü, toplam devamsızlığı 40 günü aşan öğrencinin velisi bilgilendirilerek okula devamının sağlanması istenir.

(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. Ancak kaynaştırma ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Sınıf tekrarı hakkı bulunmayanların okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.

(6) Öğrencinin devamsızlığıyla ilgili velisine yapılacak tebligat işlemleri, iadeli taahhütlü postayla yapılır. Gerektiğinde ayrıca tebligatla ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda bilişim araçlarından da yararlanılır.

(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

(8) Telafi programlarına devam zorunludur. Öğrenciler devam etmek zorunda oldukları telafi programına ait özürlü özürsüz toplam ders saatinin en az altıda biri kadar devamsızlık yapmaları halinde, puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.
banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eren Alim 1 yıl önce

devamdizligi 10 olunca sinifta kalinmiyir gencker 10 u gençincee sinifta kalirsin inanmazsan hir yonetmelige 5.maddeyi okuuuu ;) kime yardimci olabildiysem ne mutlu bana :))))

Misafir Avatar
cansel 1 yıl önce @Eren Alim

emınmısın 10 gun olunca kalmıyorsun yanı 10 u gecınce kalıyorsun kesın mı bu

Beğenmedim! (0)
Avatar
Duygu cin 1 yıl önce

meraba ben lise 3 e gidiyorum devamsızlığım 10 gün oldu sınıf ta kalırmıyım yoksa 10,5 olursa mı kalırım ?

Avatar
yeter artık 3 yıl önce

analarının amına soksunlar 10 gün dewamsızlıgı . yeter lan annemizden babamızdan kardeşimizden ailemizden çok bu ögretmenleri görüyoruz . annemi babamı özledim artık 8 saat dersmi olur birde 10 gün dewamsızlık biz kölemiyiz yoksa hapis cezasımı çekiyoruz sanki 8 saat ders olunca her gün okula gidilince daha çok birşeyler ögreniyoruz sanılıyor aksine daha çok nefret ediyoruz sırf okula annem babam üzülmesin darılmasın diye gidiyorum . 8 saat oturacagıma biryerlerde çalışır para kazanırım daha iyi bu gidişle bırakacagım okulu amk evlatları içimizdeki okuma sevgisinide bitirtiler

Avatar
liseli 2 yıl önce

10 gün oldu ne yapmaylıyım

Misafir Avatar
Salih 1 yıl önce @liseli

devamsizlik 10 gün kaldim mi acaba

Beğenmedim! (0)
Avatar
onur 1 yıl önce

mk böyle işin ya 9.5 gün devamsızlıgım vardı 10 gün oldu 10 günde kalınıyormu

Avatar
bestami 13 ay önce

10da kalınmıyor mu oyeeaaahhh

Avatar
.. 13 ay önce

10 gündemi 9.5 tamı kalınıyor biri yardımcı olsun ?

Avatar
MURAT 3 yıl önce

sbs i̇le ömrümüzü yedi̇ şerefsi̇zler şi̇mdi̇ 10gün anan ami gi̇rsi̇n 10 gün 30 gün olmasi lazim i̇nsan olun hepmi̇ okula gi̇di̇li̇r amk eglenmek yokmu