Yer Değiştirme:
2013 Lys tercih sonuçları Ösym Açıklaması 25 Temmuz 2013

   2013 Lys tercih sonuçları Ösym Açıklaması 25 Temmuz 2013Ösym'ye Lys tercih yerleştirme sonuçlarını sorduk Bugün ÖSYM ye tekrar sorduk çalısmalar devam ediyor dediler. Ne zaman açıklanacağını dair kesin saat ve gün malesef yok.. Trt Muhabiri Mustafa Pınar twitter açıklaması (25 Temmuz 2013)

Şonuçları
 için kesin bir tarih olmamasından dolayı lys  tercih  sonuçları 'nın bekleyene adaylar  heyecanlanmaya  devam ediyor. Devamlı ÖSYM sitesinden  gelecek  olan LYS  tercih  sonuçları tamamlanmıştır  resmi duyurusu  haberini beklemekte.

LYS  tercih  sonuçları Ağustos ayına girmeden açıklanması beklenmekte. OSYM LYS  tercih  işlemleri ise 18  temmuz  'da bitmişti. ÖSYM LYS sonuçları 'nı 8 gün gibi kısa bir sürede açıklamıştı. LYS  tercih  sonuçları ise nasıl açıklanacak bu  merak ediliyor.

2 013 - ÖSYS Yerleştirmeye ilişkin işlemler devam etmektedir. Pazartesi gününden beri merakla beklenen LYS yerleştirme sonuçları nihayet açıklanıyor. Medya organlarından çeşitli kişi ya da kurumların ÖSYM merkezinden bilgi edinmeye çalıştığı şu anlarda, bazı şeyler netleşmeye başladı. Son olarak ÖSYM LYS yerleştirme işlemlerinin tamamlandığını ve her an açıklanabileceğini duyurdu.

ÖSYM LYS tercih sonuçlarını açıklamadan önce, 3 defa kontrol yapmaktadır. Olası bir yanlışlığın önüne geçmek amacıyla prensip gereği bu kontrolleri uygulayan ÖSYM, söz konusu işlemi de verdiği beyanata göre bugün tamamlıyor. Yani 2013 LYS yerleştirme sonuçları en geç yarın açıklanacak. TRT’nin muhabirine bilgi veren ÖSYM, sonuçların bugün açıklanıp açıklanmayacağı konusunda net bilgi veremeyeceklerini ancak yoğun bir şekilde çalışmaların devam ettiğini aktarmış. Bizler de söz konusu bu görüşmeden yola çıkarak sonuçların açıklanmasının eli kulağında olduğunu söyleyebiliriz.

LYS tercih sonuçlarının geçen yıl gece yarısına doğru açıklanmış olduğunu, dolayısıyla ÖSYM’nin üniversite tercih sonuçlarını tamamladığı an her an açıklayabileceğini ifade etmiş olalım. Bizler yarın yani Perşembe günü sonuçların açıklanmasını yüksek ihtimal olarak görüyoruz. 2013 LYS tercih sonuçları ile ilgili son dakika haberlerini bu sayfadan sizlere duyuracağız.

Lys tercih sonuçları için üniversite öğrencileri ösym'dem gelecek lys tercih sonuçları açıklamasini beklemektedir. LYS tercih sonuçları bu hafta içi açıklanması bekleniyor. Her dakika üniversite adayları sabırsızlıkla OSYM sitesinden gelecek olan lys tercih sonuçları haberini bekliyor.

2013 LYS tercih işlemleri bitti ve artık 2013 lys tercih sonuçları 'nın açıklanması için gözler OSYM 'de. 2013 LYS tercih işlemleri bittikten sonra Üniversite kazanmak isteyenleri stresi dahada arttı. YGS sınavındanda 140-180 puan arası alan adaylar 2 yıllık Üniversite tercihleri yaptılar.

2013 LYS tercih işlemleri 18 temmuz 2013 günü akşam 17:00'da bitti.. Tercih işlemleri bittikten sonra OSYM en yakın zamanda yerleştirme sonuçları 'nı açıklayacağını daha önceden duyurmuştu. 2013 Yerleştirme sonuçların için OSYM 10 günü içinde açıklayacağını düşünüyoruz.

OSYM başkanlığı daha önceden LYS tercih sonuçları 'nın temmuz son haftası açıkanacağına dair açıklama yapmıştı. Temmuz son hafta LYS yerleştirme sonuçları açıklanacak. 2013 LYS ek yerleştirme sonuçları ise 28 Ağustos 2013 ile 2 eylül 2013 tarihleri arasında açıklanacak. Daha sonra kayıt maratonu başlayacak. 2013 LYS tercih sonuçları için osym 'den henüz bir açıklama bulunmamaktadır. Bazı internet sitelerinde osym sonuları açıklanıyor mu? diye haberler geçsede osym 'nin bu şekilde bir haberi bulunmamaktadır.

LYS tercih sonuçları için OSYM 'den resmi bir açıklama veya twitter hesaplarından herhangi bir açıklama yok. Herkes OSYM 'nin 2013 LYS tercih sonuçları 'nı çabuk açıklayacağını düşünüyor. OSYM 'niin bu seneki başarısını ve hızını herkes gördü. LYS sonuçları 'nın ne kadar kısa bir sürede açıklandığı ise kanıtı oldu. Haber3.com olarak 2013 LYS tercih sonuçları 'nda temmuz ayının son haftasında açıklanacak. Bu hafta içi artık LYS tercih sonuçları 'nın açıklanacağı bekleniyor.

LYS tercih sonuçları açıklandıktan sonra kayıt işlemleri için kayıt tarihleri beklenecek ve bu sırada kayıtlar için gerekli evraklar hazırlanacak. LYS tercih puanları iyi olanlar tercih yapmakta çok zorlandılar. Bir çok üniversite birbirinden güzel imkanlar ile lys 'de iyi puan alanları çağırdı. LYS tercih sonuçları hayatınıı değiştirecek bir sonuç olduğu için sadece öğrenciler değil, aileleri tarafındanda heyecanla bekleniyor.

TERCİHLER NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Temmuz son hafta tercihler açıklanacak.

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI

28 Ağustos-2 Eylül arasında ek yerleştirme sonuçları açıklanacak.
Rehberlik.osym.gov.tr tercih hizmetlerinde yardımcı olmak için gündemde olacak.

450 BİN ADAY TERCİH YAPMADI

Üniversiteye giriş maratonunun ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart’ta; 5 farklı alanda düzenlenen ikinci aşama Lisans Yerleştirme sınavları LYS ise 15- 23 Haziran tarihleri arasında yurt genelinde gerçekleşmişti.

Herhangi bir puan türünden 180 ve üzeri puan alan adayların girdiği LYS sonrası tercih maratonu da 18 Temmuz tarihinde son buldu. Bu kapsamda LYS puanına göre tercih hakkı kazanan 1 milyon 559 bin 466 adaydan 1 milyon 112 bin 451'i bu hakkını kullandı. Adaylardan 446 bin 995'i ise hiçbir programı tercih etmedi.

SONUÇLAR 8 GÜNDE AÇIKLANMIŞTI

ÖSYM’nin bu yıl rekor bir hızla sınav sonuçlarını açıklaması, üniversite adaylarının heyecanını arttırdı. YGS ve LYS sonuçları, sınavların tamamlanmasının ardından 8 gün içerisinde açıklanmıştı. Adaylar tercih ve yerleştirme sonuçlarının da yine kısa süre içerisinde açıklanmasını bekliyor.

DAHA DETAYLI BİR ÇALIŞMA

Daha önce sınav sonuçlarının 8 günde açıklanması nedeniyle yerleştirme ile ilgili çalışmaların da 8 günde bitmesi beklentisi oluştu. ÖSYM yetkilileri ise sınav sonuçlarının daha kısa sürede açıklanabildiğini, ancak tercihlerle ilgili çalışmanın daha detaylı olarak yapıldığı için biraz daha zaman alabileceğini belirttiler. Yine de üniversiteye yerleştirme sonuçlarının bu hafta sonundan itibaren açıklanabileceği belirtiliyor. Öğrenciler tercihlerle ilgili formları 18 Temmuz tarihinde ÖSYM’ye vermişlerdi.

OSYM 'NİN DUYURUSU

 Temmuz 2013 tarihinde başlayan 2013-ÖSYS tercih işlemleri 18 Temmuz 2013 tarihinde sona erecektir. Bugüne kadar toplam 107.500 aday tercih işlemlerini gerçekleştirmiştir.  Tercih süresi tamamlandıktan sonra en kısa sürede yerleştirme sonuçları kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.haber3.com olarak gelişmeleri duyuracağız. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasında sonra belirtilen tarihlerde adaylar yerleştirildikleri Üniversitelere kayıtlarını yaptıracaklardır.

2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının ÖSYM tarafından kısa sürede açıklanması nedeniyle 12-20 Ağustos 2013 olarak belirlenen 2013-2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun kararıyla 2-6 Eylül 2013 olarak yeniden belirlenmiştir.   

2013-ÖSYS merkezi yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanan adaylara kayıt işlemlerinde yardımcı olunabilmesi amacıyla kayıt tarihi ve kayıt adreslerine, 2013-ÖSYS sonuç açıklama ekranında yer verilecektir. Bu amaçla Üniversiteler, kayıt tarihlerini, kayıt işlemlerinin yapılacağı yerler ile açık adreslerini, daha önce kendilerine bildirilenkılavuz işlemlerinde kullanılan internet adresinden mevcut “Kullanıcı Adı” ve “Şifre”lerini kullanarak, 11-16 Temmuz 2013 tarihleri arasında elektronik ortamda Merkezimize bildireceklerdir.

 Adaylara, ilgililere ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylarla Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar, tercihlerini 8-18 Temmuz'da ÖSYM'ye ulaştırdı.

ÖSYM'nin verilerine göre, tercihlerin 1'inci gününde 43 bin 203, 2'inci gününde 54 bin 888, 3'üncü gününde 66 bin 733, 4'üncü gününde 78 bin 561, 5'inci gününde 91 bin 438, 6'ncı gününde 54 bin 180, 7'nci gününde 53 bin 259, 8'inci gününde 161 bin 828, 9'uncu gününde 192 bin 235, 10'uncu gününde 193 bin 937, son gününde ise 122 bin 189 aday tercihini yaptı.

Tercih hakkı bulunan 1 milyon 559 bin 466 adaydan 1 milyon 112 bin 451'i bu hakkını kullandı. Adaylardan 446 bin 995'i ise hiçbir programı tercih etmedi

Üniversite için bu yıl açıköğretim fakülteleri de dahil 908 bin 232 kontenjan ayrıldı.

Açıköğretim fakülteleri için ayrılan 101 bin 226 kontenjanı 918 bin 811 aday tercih etti.

ÖSYM, 1 milyon 112 bin 451 adaydan 16 milyon 556 bin 62 tercih aldı.www.mebpersonel.com
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
fulyazofi 10 ay önce

nasıl bir iştir ben anlamadım.sınavı 1 haftada okudular tercihleri daha da okuyamadılar.bence bir sorun var ve bu bize bildirilmiyor. sonumuz hayır olur inşallah.bu arada haber siteleride çıldırmış durumda.tıklanma rekoru mu kırmak niyetleri bilmiyorum ama yalan haberlerle iyice kafamızı karıştırdılar. mebpersonel size teşekkür.en gerçekçi haber sizinki olmuş. umarım bu gece açıklanırda rahat bir uyku çekerim ... sabırsabırsabır yaa sabır !!

MEB İl İçi-İl Dışı Yer Değiştirmeleri...
MEB Personeli Bilgi Paylaşım ve Soru-Cevap Grubu

Haberi Oku