Yer Değiştirme:
2013 Ögretmen  Yer Değiştirme Takvimi

   Bilindiği gibi 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim kanunu ile bazı kurumlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun yürürlüğe girmesiyle 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren ilköğretim okulları ilkokul ve ortaokul olarak yeniden yapılandırılmış, ilköğretim okullarının ilkokul ve ortaokullara dönüşüm işlemlerinin 2014-2015 eğitim ve öğretim yılına kadar kademeli olarak tamamlanması öngörülmüştür.

 2012'de başlatılan dönüşüm süreci devam etmekle birlikte 2013 yaz tatili dönemi öğretmenlerin il içi ve iller arası her türlü yer değişikliğinin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi ve uygulamada birliğin sağlanabilmesi bakımından aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

Bu çerçevede:

1- İlköğretim okullarının bağımsız ilkokul ya da ortaokul şeklindeki yapılandırılması işlemleri öğretmen ve yönetici norm kadrolarının güncellenmesi bakımından dönüşüm onay işlemleri Mayıs ayı sonu itibariyle tamamlanarak, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı ders kesimi tarihinde dönüştürülen ve kapatılan okulların öğretmen ve yönetici norm kadro işlemleri sona erdirilecektir. Norm kadro güncellemeleri 20 Mayıs- 21 Haziran tarihleri arasında yapılacaktır.

2- İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler dönüştürme sonucunda oluşan ve ilişkilendirildikleri ilkokula ya da ortaokula alanları dikkate alınarak öncelikle atanacaklardır. Sınıf öğretmenlerinin önceki sınıflarını okutmaya devam etmeleri sağlanacaktır.  Ana sınıflarında sınıf birleştirilmesi yoluyla öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşürülmesine meydan verilmeyecektir.

Bu okullarda yapılan atamalar sonrasında yapılacak norm kadro güncellemelerinden sonra öğretmen fazlalığı oluşması durumunda istekli olan öğretmenlere norm kadro fazlası olarak ayrılma imkanı sağlanacaktır.  Bu öğretmenler bulundukları eğitim kurumlarında çalışmaları gereken süre şartı aranmadan il içi yer değişikliği isteğinde bulunabileceklerdir. Hizmet puanı itibariyle isteği doğrultusunda il içinde atanamayan bu öğretmenler, öncelikle o eğitim bölgesi içindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara da atanabileceklerdir.

 Bu okullarda belirlenen norm kadrodan fazla öğretmen bulunması ve ayrılmaya istekli öğretmen bulunmaması durumunda  hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirmeden sonra hizmet puanı en düşük olan öğretmen/öğretmenler norm fazlası olarak belirlenecektir. Bu öğretmenler öncelikle o eğitim bölgesindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara atanacaklardır.

3- 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri hakkında kanun hükmünde kararnamenin 37. maddesinde, öğretmenlerin yer değiştirilmesi suretiyle atamalarının her yıl yapılan atama plan ve programları çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılacağını, bakanlıkça belirlenen özür grubuna bağlı yer değiştirmelerin yaz tatilinde yapılacağı hükmünden hareketle norm kadro güncellemelerinin tamamlanmasına müteakip;

a) Öğretmenlerin il içi ve iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlüllüğünebağlı yer değişikliklerinin Haziran-Temmuz,
b) Alan değişikliği işlemlerinin Temmuz
c) Özür durumundan yer değiştirmelerin 15 Temmuz- 05 Ağustos
d) İlk atamaların 16-29 Ağustos


tarihlerinde gerçekleştirilerek, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılına sağlıklı bir şekilde başlanılması bakımından Ağustos ayı sonu itibariyle her türlü atama ve yer değişikliklerin sonuçlandırılması planlanmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nin bu planlama çerçevesinde illerindeki planlamaları yaparak, herhangi bir aksaklığa meydan vermeden okulların yeni oluşumlarını tamamlamaları, bu okullardaki görevli öğretmenlere de her türlü rehberlikte bulunmak suretiyle atamalarını titizlikle gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin hususlarda daha geniş açıklamalar önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ilhan 11 ay önce

hayırlısı ile il içi sıra nakil işlemleri bi açılsada il içinde yer değiştirsek ayrıca atamada il içi hizmet süresi 30 eylül baz alınmalı ve aynı okulda çalışma şartı 2 yıl olmalıdır

Misafir Avatar
hakan 12 ay önce

alan değiştirirken size zorlamı yaptırdılar...madem sınıf öğretmenliğine dönmek istiyorsunuz geldiğiniz yerde devam edin..ohh ne ala istediğin yere gel sonrada ben sınıf öğretmeni olmak istiyorum de..istediğiniz büyük ihtimalle olacak ama yediğiniz hakların hesabını nasıl vereceksiniz bilmiyorum

Misafir Avatar
mesut 12 ay önce

atanamayan branş öğretmenleri yine iş başında :) sahte yorumlar yapmayı bırakında ders çalısın :)

Misafir Avatar
zeynep 12 ay önce

il içi alan değişikliği iptalini istiyoruz ne huzur ne moral ne de yaşama isteğim kalmadı iptaaaaaaaaaaaaaaal

Misafir Avatar
aynı dert @il içi alan dğişikliği isteğe bağlı iptal edilsin 12 ay önce

allah yardımcımız olsun.okula gitmemek için bir yerimi kırasım geliyor.bu kadar bozuldu psikolojim.

Misafir Avatar
il içi alan dğişikliği isteğe bağlı iptal edilsin 12 ay önce

rabbi̇m bu geceni̇n hürmeti̇n nolu bi̇ze yardim. il içi alan değişikliği isteğe bağlı iptal edilsin. nolur allahım . müzikten nefret ediyorum. nolur. beni müzikten al. sınıf öğretmenliğimi ver rabbim. nolur il içi alan değişikliği isteğe bağlı iptal edilsin .bitsin bu çile..............yeterrrrrrrrrrrrrrrrr

Misafir Avatar
ERHAN 12 ay önce

alan değişikliği isteğe bağli iptaller olacak mi her günüm bir kabus acaba bir yili daha beni istemeyen velilerle geçirebilecekmiyim lütfen bize yardimci olun

Misafir Avatar
Mehmet Ali 12 ay önce

sayın bakana hakkımı helal etmiyorum il dışı tarihini temmuz ayına aktadrığı için bunlarda biraz allah korkusu olsaydı ramazan ayından önce atamaları yaparlardı 15 mayıs nerede temmuz nerede bu normlarla alakalı hep eğitim birsen başkanı aklından çıktı bakan beyle konuştu her şeyi altüst etti.

Meb Müsteşar Yardımcısı Görevden Alındı
Milli Eğitim Bakanlığında üst düzey kadrolarda görev değişimi yapılmaya devam ediliyor.

Haberi Oku