Yer Değiştirme:
2013 SBS Lise Tercih Kodları (MEB-Bütün Liseler)

 2013 SBS Lise Tercih Kodları (MEB-Bütün Liseler) MEB 2013 SBS Lise Tercih Kodları yayınlandı, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre tercihler 21 Temmuz'a kadar alınacak.

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre tercihler 21 Temmuz'a kadar alınacak. Uzmanlar, SBS tercihlerinde, puanın değil başarı sırasının ve yüzdelik diliminin önemli olduğuna dikkat çekti. 
Bu yıl son kez düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı'nın(SBS) sonuçlarına göre tercihler 21 Temmuz'a kadar alınacak. Adayların tercihlerini yaparken OYP'lerini dikkate almaları gerekiyor. Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) sonuçlarına göre tercih başvuruları başladı. 

Adaylar, tercihlerini yaparken Ortaöğretim Yerleştirme Puanı'nı (OYP) dikkate alacak. OYP, öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 700 tam puan üzerinden hesaplanan SBS puanı toplamlarının "Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi" hükümleri doğrultusunda ikiye bölünmesi ile hesaplandı. 

Bu yıl 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek öğrenciler, OYP'ye göre yerleştirilecek. Bu nedenle, OYP, öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklandı. Öğrenci ve velilerin okul tercihlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. 

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları sonrasında tercih telaşı başladı. Lise kontenjanları yüzde 30 artırılırken uzmanlar soruların zorluğu sebebiyle puanlarda yüzde 20 oranında düşüş yaşanacağı tahmininde bulundu. Öğrencilerin tercihlerini, bu değişiklikler doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yarın açıklanacak olan okulların yüzdelik dilimleri ve başarı sıralamasına göre yapması gerektiği vurgulandı. 

Eğitim Uzmanı Elvan Bükülmez , yerleştirme sisteminde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen okul başarı puanının bu yıl SBS'yi yüzde 30 oranında etkilediğine dikkat çekti. Bükülmez, “Öğrenciler tercihlerini yaparken geçen yılki puanlar baz alınmamalı." dedi. Bükülmez, "Tercihte önemli olan yüzdelik dilimlerdir. Çünkü sınav sorularının bu yıl zor olması puanları önemli ölçüde düşürecek. 

Ortalama 20 puan düşmesi bekleniyor. Örneğin geçen yıl 420 puanla öğrenci alan bir okulun, bu yıl 400 puanla öğrenci kabul etme ihtimali çok yüksek. Yüzdelik dilimler bunu gösteriyor. Kontenjanların yüzde 30 artması da öğrencilere önemli fırsat sağlayacak." dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Meb Yasa Tasarısının Hangi Maddeleri Anayasa...
Meb Yasa Tasarısının Hangi Maddeleri Anayasa Mahkemesine Taşındı

Haberi Oku