Yer Değiştirme:
2014 Yeni SBS Sistemi Belli Oldu

 2014 Yeni SBS Sistemi Belli Oldu  20142de sbs nasıl olacak yeni sbs sistemi nasıl olacak 2014 de ortaöğretim geçiş sınav sistemi nasıl olacak 2014 sbs sistemi hakkında herşey belli oldu.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yeni sınav sistemi hakkında açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, temel eğitimden orta öğretime geçiş modeli hakkında açıklamalarda bulunuyor. İşte Avcı'nın açıklamaları;

Bugünlerde yaklaşık 1 milyon gencimiz yerleştikleri orta öğretim kurumlarına başlayacaklar. Bugünkü basın toplantımızın ana konusu 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren orta öğretime yerleştirme sistemine güncellemeyi tanıtmak.

Hükümet olarak iktidara geldiğimiz 2002'den bugüne kadar eğitim alt yapısını iyileştireceğimize okula alternatif eğitim kurumlarını okullara dönüştüreceğimizi sınav odaklı sistemimizi sınıf odaklı sisteme dönüştüreceğimizi beyan ettik. 16 ilde yapılan çalıştaylarla modelin son şekli verildi. Farklı fikirler alındı.

Bugün bu hedeflerden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kısa vadede merkezi sistemi kaldırıyoruz. Okulu sınıfı okuldaki sınıftaki kazanımları ortaya çıkarıyoruz.

TEST SINAVLAR YERİNE AÇIK UÇLU KLASİK SINAVLAR

Test sınavlar yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı. Tabletlerden yararlanmayı, yazılı sınavlarla yerleştirmeyi planlıyoruz.

Uzun vadede ise öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesinde onların sanatsal sportif etkinliklerinin değerlendirildiği bir yaklaşımı hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Eklentilerinin zenginleştirildiği sistemin kendisini yeni koşullara uyarladığı süreç söz konusu. Sosyal sanatsal sportif etkinliklere vakit ayıracaksınız. Sevgili öğrenciler arkadaşlarınızla ailenizle daha çok vakit geçireceksiniz.

Ya sınava giremezsem stresinde olmayacaksınız. Bu uygulama uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir uygulama.

Öğretmenlerimizin üzerindeki yük, velilerimizin çocuklarını okutma gayreti, öğrencilerimizin yetenek ve meraklarının sisteme dahil edilmesi göz önünde bulunduruldu. Eğitimin sadece görev değil ağır sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyorum.

İŞTE YENİ SİSTEM

8’inci sınıflara uygulanacak merkezi yazılılar 6 dersten yapılacak

İki yazılısı olan derslerden ilki, 3 yazılısı olanlardan da ikincisi merkezi olarak düzenlenecek

Sınavlar iki okul gününe yayılacak. O günlerde okullar tatil edilecek

Sorular çoktan seçmeli olacak. 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek

İleride sınavlar, açık uçlu soruları da içerecek hale getirilecek

Sınava giremeyen öğrencileri, telafi sınavlarına belirlenen merkezlerde girecek

Liselere yerleştirmelerde 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının ortalamasının yüzde 30’u ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı kullanılacak

Yıl sonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yıl sonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade edecek.

Fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkilap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak.

Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ahmet kaya 8 ay önce

iyide arkadaş herkez kendi sınıflarında girecek sorular aynı olucak kopya çok olur :/

Misafir Avatar
Ertan 8 ay önce

yeni sistem mi? yoksa eski yeni karması bir çorba mı? bu sistemin hiç sağlıklı olmadığı kısa zamanda ortaya çıkacaktır. ama olan çocuklarımıza olacak. eyvah ki eyvah.

Misafir Avatar
Abuzer 8 ay önce

merkezi sınav nöt ortalaması 8.sınıf yıl sonu not ortalamasına katkı yapacak mı? yokca sadece öğretmenlerin yaptıkları sınavlar mı hesaplanacak.

Misafir Avatar
HANDOMSE 8 ay önce

eş durumu ne oldu verilen sözler

Misafir Avatar
kıvır 8 ay önce

bi test olmayacak diyo bi test olcak bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Misafir Avatar
inkılap 8 ay önce

tarihinin ders sayısı az kapsam dışı olmalı haftada 2 saaatle nasıl olcak bu iş,yav şu ülkede gerçekçi bir çalışma yapın yahu

Misafir Avatar
kara son 8 ay önce

bakanımız öğretmen atamalarından hiç bahsetmiyor neden bizim hakkımızda açıklamalar yapmıyorlar eğitim eğitim eğitim diyorlar ama eğitmenden bahseden yok

Dış Paydaş Anketi( Meb Anket)
Dış Paydaş Anketi( Meb Anket)

Haberi Oku