banner289

25 Ağustos 47. Özel Güvenlik Sınav Sonuçları-ÖGG
 25 Ağustos 47. Özel Güvenlik Sınav Sonuçları-ÖGG 25 Ağustos 2013 pazar günü 47. ÖGG Sınavı Soru ve Cevapları sınavdan sonraki hafta büyük olasılıkla 27 Ağustos salı günü yayınlanacaktır. 25 Ağustos 2013 pazar günü 47. ÖGG Sınavı Soru ve Cevapları sınavdan sonraki hafta büyük olasılıkla 27 Ağustos salı günü yayınlanacaktır.  Sizler için soru ve cevapların açıklanacağı tarihi takip ediyoruz.
47. ÖGG Sınavı 25 Ağustos 2013 tarihinde yapılacaktır..

47.özel güvenlik sınav sonuçları ve sınav soru ile cevap anahtarı sınavdan sonra eş zamanlı olarak sitemizde yayınlanacaktır. İlk önce sınava giren Mersin'li hemşerilerimize ve bütün Özel güvenlikçi adaylara başarılar dileriz. Sınav ilgili detaylar şöyle; 47. ÖGG 25 Ağustos ta Türkiye genelinde yapılacaktır. 

Ancak son iki gündür ozelguvenlik.pol.tr resmi internet sitesi sınav yeri giriş bilgi ekranının yoğun olarak çalışmasından dolayı çalışmamaktadır. Bu sorunun kısa zaman içinde düzeltileceğini umut ediyoruz.

47. Özel Güvenlik (ÖGG) 25 AĞUSTOS 2013 47. Temel, 23. Yenileme Sınavının  yapılacağı tarih olup bu sınava 19/07/2013 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanlar girebilecektir.  

SON SINAV NE ZAMAN YAPILACAKTIR

05 EKİM 2013 : 48. Temel, 24. Yenileme Sınavının  yapılacağı tarih olup bu sınava 06/09/2013 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanlar girebilecektir.  

01 ARALIK 2013 : 49. Temel, 25. Yenileme Sınavının  yapılacağı tarih olup bu sınava 01/11/2013 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanlar girebilecektir.

47. Özel Güvenlik Sınavı giriş yerleri açıklandı buradan ulaşabilirsiniz.

Emniyet açıkladı; özel güvenlik elamanları da yakalama yapabilir!

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı, özel güvenlik görevlilerinin Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 90'ıncı maddesine göre yakalama yapabildiğini açıkladı.

Vatandaşlardan gelen soruları cevaplandıran Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı, özel güvenlik görevlilerinin yetkilerini açıkladı. Özel güvenlik görevlilerinin koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-Ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme yetkisine sahip olduğu belirtildi.

Daire, özel güvenlik görevlilerinin sahip oldukları yetkiyi şöyle sıraladı: "Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-Ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 90'ıncı maddesine göre yakalama. Görev alanında, haklarında yakalama veya mahkûmiyet kararı bulunan kişileri yakalama, arama. Yangın, deprem gibi tabi afet durumlarında ve imdat istenmesi halinde görev alanındaki işyeri ve konutlara girme. Hava meydanı, liman, gar, İstasyon ve terminal gibi toplu ulaşım tesislerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-Ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme. Genel kolluk kuvvetlerine derhal bildirmek şartıyla, aramalar sırasında suç teşkil eden veya delil olabilecek ya da suç teşkil etmemekle birlikte tehlike doğurabilecek eşyayı emanete alma. Kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalama. Olay yerini ve delilleri koruma, bu amaçla Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre yakalama. Türk Medeni Kanunu'nun 981'inci maddesine, Borçlar Kanunu'nun 52'nci maddesine, Türk Ceza Kanunu'nun 24 ve 25'inci maddelerine göre zor kullanma."

"GÖREV DIŞINDA SİLAH BULUNDURAMAZLAR"

Koruma ve güvenliği sağlanan yerlerde özel güvenlik görevlilerinin devriye veya nokta nöbeti görevlerini tek kişi ile yerine getirmesinin hukuki bir sıkıntısı olmadığı vurgulandı. Koruma ve güvenliğin daha sağlıklı yapılabilmesi ve bir olay karşısında devriyenin veya nokta nöbeti tutan görevlinin can güvenliğini sağlayabilmesi için en az iki kişi ile hizmet yapılmasının daha uygun olacağı değerlendirildiği belirtildi.

Kimlik kartını başkasına kullandıran, özel güvenlik görevlisine bin TL para cezası verildiğine işaret edilen açıklamada, "Bu kişilerin çalışma izni valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik görevlisi olamazlar. 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te özel güvenlik görevlilerinin görevli silahları görev alanı dışında veya görevli değilken taşıyamaz ve kullanamazlar. Silah taşıma veya bulundurma ruhsatı alabilmek için 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatta silah taşıma veya bulundurma ruhsatı almak için aranan şartlara haiz olunması durumunda ruhsatlı silah alınabilmektedir. Ancak özel güvenlik görevlileri olmaktan dolayı taşıma ruhsatı almak mümkün değildir." denildi.
banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.