banner289

30 Bin Koruma Memuru Alımı Başvuruları Başladı mı ? Tıkla HEMEN Öğren 2013
 30 Bin Koruma Memuru Alımı Başvuruları Başladı mı ? Tıkla HEMEN Öğren 2013  30 Bin Koruma Memuru Alımı Ne Zaman 2013 EGM 30 bin koruma memuru alımı 30 bin koruma memuru alımı ne zaman başlıyor 30 bin koruma memuru alımı başvuruları 2013 30 bin koruma memuru koruma memuru alım tarihleri koruma memuru başvuru tarihleri 30 bin koruma memuru alımı ne zaman başlıyor 30 bin koruma memuru alımı başladı mı ? 30 bin koruma memuru başvuru tarihi  2013 Memur Alımı 30 Bin Koruma alımı İçişleri Bakanlığı 30 Bin Koruma Memuru başvuruları ne zaman olacak Tarih ? 10 Bin koruma memuru alınacak diye bir haber çıkmıştı ve daha sonra 30 bin koruma memuru alınacak haberiyle ilgiler bu Koruma memur alımına yöneldi. Çoğu arkadaşımızın olduğu gibi bu konuyu bende takip ediyorum.Başvuruları ne zaman hangi tarihde olacak gibi soran arkadaşlara en kısa zamanda bu başlıkda bilgilendireceğiz 
 2013 Memur Alımı 30 Bin Koruma alımı İçişleri Bakanlığı 30 Bin Koruma Memuru başvuruları ne zaman olacak Tarih ?

Emniyet Teşkilatında görev yapacak 29 bin koruma memurunun,uzman çavuş statüsünde alınması gündeme geldi. Sözleşmeyle çalışması düşünülen personelin yaş sınıra da 25 e çekildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite ve statlarda polislerin görev yapacağını açıklamasından sonra, İçişleri Bakanlığı hazırladığı kanun tasarısı değişikliğini revize etti. 
İçişleri Bakanı Muammer Güler’in başkanlığında geçtiğimiz günlerde 29 bin koruma memuru alımına dönük toplantı gerçekleştirildi. 
Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı ile İçişleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü bürokratlarının katıldığı toplantıda, koruma memurlarının alım kriterleri ile statüleri masaya yatırıldı.

UZMAN ÇAVUŞ FORMÜLÜ 
Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar bu toplantıda, 29 bin koruma memurunun ‘kadrolu’ değil TSK’da uygulanan sözleşmeli ‘uzman erbaş’ formülü ile alınmasını teklif etti. 
EGM Kılıçlar’ın, “Jandarma Genel Komutanlığı ile görüştüm. Uzman çavuş uygulamasından olumlu sonuçlar almışlar. Aynı sözleşmeli sistemi koruma memurlarına uyarlayalım” dediği öğrenildi.
EGM Kılıçlar’ın önerisi benimsenirse koruma memurları uzman erbaşlar gibi sözleşmeli olacak ve 45 yaşına kadar görev yapabilecek. Sözleşme süreleri en az 1, en fazla 5 yıl geçerli olacak. Polis eğitim kurumlarında 6 ay eğitim verilecek adaylar, koruma memuru olarak ülke çapında görevlendirilecek.

ÜNİVERSİTELİ KRİTERİ
İçişleri Bakanı Güler’in de aynı toplantıda, “Sayın Başbakan alınacak adayların üniversite mezunlarından olmasını istiyor. Bu durum ileride hukuki sıkıntılara yol açabilir. İdeali lise mezunları arasından seçim yapmak..” dediği belirtildi.

POLiS OLMA iMKANI
Göreve intibak edemeyen adayların sözleşmeleri feshedilecek. En az 3 yıl koruma memuru yapanlardan başarılı olanlar polislerde uygulanan sistem gibi kıdemli koruma memurluğuna geçirilecek.

En az 3 yıl fiilen kıdemli koruma memuru olarak görev yapan ve üniversite bitirenler yapılacak sınav ile polis memurluğuna atanabilecek. Ancak, bir yıl içinde kıdemli koruma memurlarından polisliğe geçeceklerin sayısı başvuru şartlarına haiz personelin toplam sayısının yüzde 5’ini geçemeyecek.

10 YIL YATAY GEÇİŞ YOK
Mevcut tasarıda koruma memurları Emniyet Çarşı ve Mahalle Bekçisi ile polis memuru arasında bir statüde yer alıyor. 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olmaları planlanan personelin polis memurluğuna terfi etmesine imkan tanınıyor. İlk tasarı yeni yasama döneminde TBMM’ye sevk edilirse koruma memurları en az 10 yıl başka kurumlara yatay geçiş yapamayacak.

EGM’nin yapacağı özel yetenek sınavında başarılı olan en az lise mezunu 29 bin aday, koruma memuru yapılacak. Koruma memurları bir yıl intibak eğitimine tabi tutulacak. Üniversite ya da yüksek okul mezunları da lise diplomaları ile koruma memurluğuna müracaat edebilecek.
30 Bin Koruma Memuru Alımı hakkında detaylı bilgiler
İçişler Bakanı ;
10 bin koruma memuru alımında ilk etabda lise mezunları alınacak. Ülkemizde toplam 29 bin kişi koruma hizmetleri adı altında görevdedir.Bu 29 bin kişiyi ülkemizde verimli şekilde dağıtacağız ve Yeni koruma memuru olacak kişileri eğitmeyi düşünüyoruz dedi.

10 Bin Koruma memuru alımı ne zaman, koruma memurları alımı tarihi, Ne Kadar koruma memuru ne zaman alınacak.
Bakan Güler, bu 10 bin koruma memuru alımının yeni bir alım olacağını aktardı.
Koruma memurları lise mezunları arasından seçilecek ve yaş sınırı 28 olarak tayin edilecek. Yine alınacak kişilerin belirli fiziki koşullara da uyması gerekecek.
Koruma memurları sadece liselerden değil, iki yıllık fakülte (ön lisans) mezunlarından da alım yapılması planlanıyor. Halihazırda görev yapan birçok koruma memuru da lise mezunu durumunda bulunuyor.
30 Bin Koruma Memuru Alımı Ne Zaman
Koruma memurları alımı ne zaman yapılacak sorusunu da yanıtlayan Bakan Güler, alımların yıl sonuna kadar yapılacağını açıkladı. Ancak bu alımlar açıklamaya göre Eylül ayından sonraya kalacak. İlk etapta 10 Bin koruma memur alınacak. Daha sonra 20 bin alım daha yapılacak.
Koruma Memurlarının Maaşı 2 Bin TL Olacak
İlk etapta 10 bin sonra 20 bin koruma memuru alınacak. Yaş sınırı 28 olacak. 6 ay eğitim verilecek. Bin 800 ile 2 bin TL maaşla kadrolu olarak işbaşı yapacak.
Koruma Memurları ile Polis Arasında Fark Olacak mı ?
Evet koruma memuru ile polis arasında yetkiler açısından farklılıklar olacak ancak koruma memurları da polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Polisler olay yerine gelene kadar yetkiler koruma memurlarında olacak.
Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın bir seviyede olacak.
Koruma Memurluğuna Başvuru Şartları

En az lise mezunu olma şartı aranan memur adayları için yaş sınırı 26′dan 28′e yükseltildi. Özel yetenek sınavında başarılı olan koruma memur adayları polis meslek yüksek okulunda 4 ay eğitim alacak. Sahada ise iki ay uygulamalı eğitim verilecek.
Polise yardımcı unsur olacak koruma memurları sözleşmeli değil kadrolu olacak. Emniyet Hizmetleri Sınıfı’ndan atanacak koruma memurlarından başarılı olanlar polis memurluğuna yükseltilecek. Bu oran yüzde 5′i geçemeyecek. Koruma memurları polisler gibi geniş yetkilere sahip olmayacak.

30 Bin Koruma Memuru Alımı hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz
banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.