banner289

 4 bakan değişti Kabine  revizyonu yapıldı  Değişen Bakanlar 24 Ocak
  4 bakan değişti Kabine  revizyonu yapıldı Değişen Bakanlar 24 Ocak


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinin ardından yapılan yazılı açıklamada,

İçişleri Bakanlığı'na İdris Naim Şahin'in yerine Muammer Güler,

Kültür ve Turim Bakanlığı'na Ertuğrul Günay'ın yerine Ömer Çelik,

Milli Eğitim Bakanlığı'na Ömer Dinçer Nabi Avcı,

Sağlık Bakanlığ'na Recep Akdağ yerine Mehmet Müezzinoğlu'nun getirildiği bildirildi

Başbakan Erdoğan, dün hükümette 4 bakanı değiştirerek sınırlı bir revizyona gitti. Mardin milletvekili Muammer Güler İçişleri Bakanlığı’na, Adana milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Eskişehir milletvekili Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanlığı’na, Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanlığı’na getirildi. Kabineden ayrılan isimler ise İdris Naim Şahin, Ertuğrul Günay, Ömer Dinçer ve Recep Akdağ oldu. Afrika gezisi dönüşü “Her an her şey olabilir” diyerek kabinede revizyon yapacağı sinyali veren Başbakan Erdoğan dün beklenen değişikliğe imza attı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le haftalık olağan görüşmesine elinde listeyle giden Erdoğan, beklenenden daha sınırlı bir revizyona imza attı.

Görüşmeden sonra kabine değişikliği, ilk kez basın toplantısı yerine yazılı açıklama ile duyuruldu. 25 bakandan 4’ünü değiştirerek partiçi sarsmayan Erdoğan’ın, yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi 3 dönem kuralını da gözeterek dengeli bir değişiklik yaptığı kulislerde konuşuldu.

En kısa süreli bakan
Erdoğan, gaflarıyla kamuoyunda büyük tartışma yaratan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e yeni kabinesinde görev vermedi. Erdoğan’ın değiştirdiği isimler arasında en kısa süreyle bakanlık yapan isim Şahin oldu. 12 Haziran seçiminden sonra 6 Temmuz 2011’de bakanlık koltuğuna oturan Şahin, 1.5 yıl sonra görevi devretti. Şahin, son kurultayda, MKYK listesine de girememişti. “Şahin” çıkışlarıyla özellikle Kürtler’in tepkisini çeken Şahin’in, gafları ve toplumsal olaylara yönelik açıklamaları da tepki almıştı.  Ankara kulislerinde uzun süre İstanbul gibi bir kentte valilik yapan ve Erdoğan’la da bu dönemde yakın çalışan Muammer Güler’in, hem devlet kademelerindeki tecrübesi, hem de terör sorununun çözümü konusundaki kapsayıcı yaklaşımları nedeniyle tercih edildiği yorumları yapıldı. Güler, İçişleri Komisyonu Başkanı’yken geçen Büyükşehir Tasarı’ndaki performansıyla parti içinde beğeni toplamıştı.Güler’in Mardin kökenli olması da bu görevlendirmede etkili oldu.

Günay mesajla duyurdu
Görev verilmeyen bir başka isim ise “soldan transfer” olarak nitelenen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay oldu. Günay, başta Kars’taki “ucube heykel” tartışması ve Türkan Saylan olayı olmak üzere bir çok konuda Erdoğan’la ters düşmesiyle dikkati çekmişti. Günay’ın değişiklik açıklaması yapılmadan önce twitter hesabından “Turizm alanında çalışan bütün arkadaşlarıma görev sürem içinde bana yaşattıkları başarılı sonuçlar için içten teşekkür ederim” diye yazması kulislerde “tepki gösterdi” yorumlarına yol açtı. Erdoğan’ın değişiklik öncesi Günay’la bir telefon görüşmesi yaptığı da konuşuldu. Günay’ın yerine gelen Ömer Çelik ise yıllardır Erdoğan’a danışmanlık yapan ve yanında yer alan bir isimlerdendi. 3 dönem kuralı gereği bir daha milletvekili adayı olamayacak olan Çelik’in bakanlık görevine atanması kulislerde konuşuluyordu.
Koltuğunu kaybeden bir diğer isim ise Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer oldu. Erdoğan’ın yıllardır yanında yer alan ve Çalışma Bakanlığı da yapan Dinçer’e atanamayan öğretmenler konusunda çok tepki gelmişti.

Atama tepkisi almıştı
Dinçer geçmişte Lokman Ayva başta olmak üzere bazı milletvekilleriyle de tartışmalar yaşamıştı. Başbakanlık Müsteşarlığı da yapan Dinçer’in ismi bir süredir değiştirilecek bakanlar arasında yer alıyordu. Dinçer’in görevden alınmasında eğitim camiasından aldığı tepkiler ile parti içinden gelen şikâyetlerin etkili olduğu yorumları yapıldı. Dinçer’in yerine ise Erdoğan’ın Başbakanlık’ta Başdanışmanlığını da yapan Eşkişehir Milletvekili Nabi Avcı yeni Milli Eğitim Bakanı oldu. Hükümette en çok revizyona uğrayan Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturan Avcı, “Hoca” sıfatıyla tanınıyor. TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı olan Avcı’nın 4+4+4 sisteminin komisyondan geçtiği sıradaki performansı da parti içinde beğeni toplamıştı. Avcı’ya komisyon çalışmaları sırasında muhalefet tarafından bant tankı atılmıştı.

Erdoğan’dan da eskiydi
Cumhurbaşkanı Gül’ün 2002 yılında kurduğu 58. Hükümetten bu yana Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ ise revizyonla koltuğunu kaybetti. Akdağ, 11 yıldır bakanlık koltuğunda oturarak Erdoğan’dan bile daha eski olan bakanlar arasında yer almıştı.
Akdağ’ın görev süresi boyunca yürüttüğü projelerle Ak Parti’ye oy kazandıran bakanlardan arasında ismi sayılıyordu. Akdağ’ın gidişi kulislerde sürpriz olarak değerlendirildi. Akdağ’ın görevden alınmasının ardından kabinede en uzun süre aynı görevde bulunan tek isim olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım kaldı. Ak Parti kabinelerinde bazı görev değişiklikleri yaşayan ancak bakanlıkları süren diğer iki isim ise Beşir Atalay ve Ali Babacan.  Erdoğan’ın milletvekilliğinde son dönemi yaşayan Akdağ’ı bir süre dinlendirmek istediği, yaklaşan yerel seçimler çerçevesinde başka bir kurgulama içinde görev verebileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı’ndaki görev değişikliğinin temelini bu koltuğu Akdağ’dan devralan Mehmet Müezzinoğlu isminin oluşturduğu yorumları da yapıldı.


GELENLER

Kaymakamlıktan İçişleri Bakanlığı’na
İçişleri Bakanlığı’na getirilen Muammer Güler, 1949’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Güler, ilk kamu görevine Balıkesir’de maiyet memuru (kaymakam adayı) olarak başladı.
Birçok ilde valilik yapan  Güler’in en son görev yeri İstanbul’du. 2011’deki seçimlerde Ak Parti  Mardin Milletvekili olarak TBMM’ye giren Güler, İçişleri Komisyonu Başkanlığı’na seçilmişti. Muammer  Güler, evli ve iki çocuk babası.

Kod adı Molla Kasım
Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilen Nabi Avcı, 1953’te Bilecik’te doğdu. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi’ni bitiren Avcı, 1974’te Kültür Bakanlığı’nda memuriyete başladı. Anadolu Üniversitesi’nin kuruluşunda görev yapan Avcı, 2000’de profesör unvanı aldı. TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı yapan   beş çocuk babası Avcı, iki kitap yazdı. . Avcı, “Molla Kasım” takma adıyla mizah yazıları da kaleme aldı.

Yunanca bilen Sağlık Bakanı
Sağlık Bakanlığı’na getirilen Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun. Gümülcine’de 1955’te doğan Müezzinoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Müezzinoğlu, İstanbul Avcılar’da bulunan özel bir hastanenin de kurucusu.  Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Müezzinoğlu, evli ve 2 çocuk babası. Yeni bakan Müezzinoğlu, Erdoğan’ın güvendiği ve yıllarca yanında yer alan isimlerden.

Erdoğan’ın siyasi danışmanıydı
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirilen Adana Milletvekili Ömer Çelik, Ak Parti’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Adana’da 1968’de doğan Çelik, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Erdoğan’ın siyasi danışmanlığını da yapan Çelik, iyi düzeyde İngilizce biliyor.  Çelik, kabinenin tek bekâr bakanı da oldu.

GİDENLER

Gaflarıyla iz bıraktı
Kabine revizyonunda koltuğunu kaybeden isimlerden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, görevde kaldığı 1.5 yılda gaflarıyla iz bıraktı. Şahin’in hafızalarda en çok iz bırakan sözleri ise Erzurum’da 5 TEDAŞ işçisinin hayatını kaybettiği gölette incelemelerde bulunduktan sonra sonra  Pasinler’de kendisini karşılamaya gelen vatandaşa, “Hadi bir takla at da görelim” ifadeleri oldu.

Erdoğan’la ters düştü
Eski CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, Ak Parti’ye “soldan transfer” olarak geldi. Son dönemde bazı konularda Erdoğan ve bakanlarla ters düşerek tartışmalar yaşayan Günay’ın koltuğunu kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ak Partililerin tepki gösterdiği Muhteşem Yüzyıl dizisine ilişkin Günay farklı bir yorum getirerek diziyi değil, dizideki Sultan Süleyman portresini eleştirdi.

Parti içinden tepki
Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde en büyük tepkiyi atanamayan öğretmenler konusunda gördü. Partiden gelen “Talepleri dikkate almıyor” eleştirileri de bu durumda etkili oldu. Beş adet kitabı ve çok sayıda makalesi yayımlanan Dinçer ile ilgili intihal tartışmaları da yaşanmıştı. İyi düzeyde İngilizce bilen Dinçer, evli ve 3 çocuk babası.

Gidişi sürpriz oldu
Hükümetin başarılı bakanları arasında gösterilen Akdağ, grip aşısıyla ilgili Erdoğan ile farklı söyleme girmişti. Akdağ’ın görev süresi boyunca yürüttüğü projelerle Ak Parti’ye oy kazandıran bakanlardan arasında ismi sayılıyordu. Akdağ’ın gidişi kulislerde sürpriz olarak değerlendirildi. Akdağ, görevde olduğu dönemde özellikle tam gün yasası ile doktorlar ve Tabip Odaları ile karşı karşıya gelmişti.

Gelenlerin Hepsi erkek
Kabinedeki 4 değişiklik, kabinedeki kadın bakan sayısını artırmadı. Yeni 4 bakan erkekler arasından seçildi. Kabine revizyonununda bazı bakanların farklı bakanlıklara kaydırılabileceği söyleniyordu. Ancak böyle bir kaydırmaya da gidilmedi.

İSİMLERİ KARIŞTIRDI
Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilen Nabi Avcı, bakan olduktan sonra twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yerine, yanlışlıkla yeni Kültür ve Turizm Bakanı olan Ömer Çelik’e teşekkür etti. Avcı daha sonra hatasını düzeltti.Bakanlık sevinci

TBMM’de tebrikleri kabul eden yeni İçişleri Bakanı Güler,  ”Bakanlık sizin için sürpriz oldu mu?” sorusuna ”Tabii bu tür görevler herkesin beklediği görevlerdir. Benim için de...” karşılığını verdi.

 ABDULLAH KARAKUŞ/Ankara Milliyet.com.tr

banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
göksel uysal 3 yıl önce

hayrlı olsun hepimize

Avatar
şubatçılar 3 yıl önce

yem bekleyen ömeri atadılar

Avatar
emre 3 yıl önce

yeni bakandan daha ümitliyim

Avatar
kemal 3 yıl önce

hakkimi kesínlikle helal etmäyorum. seni hic hatirlamayacagim maalesef omer dincer

Avatar
sarıııı 3 yıl önce

yeni bakan 20 yıllık sınıfçıdan lisede matematikçi olmayacağını biliyordur umarım

Avatar
gamze 3 yıl önce

Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah, hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez

Avatar
sabriye kula 3 yıl önce

notlarını öğrenmek istiyorum

Avatar
eyyyy allahımmm 3 yıl önce

eyy allahımmmnelere kadirsinn rüyada görsem inanmazdım sen o kadar insanı mğdur ettin başbakana kafa tuttun bak demekki büyük degilmişsin sayın dinçer senden büyüklerde varmışş ugurlar olmasın dinçer bize neler çektirdin nelerr