banner291
banner289

Alan Değişikliği İptal Davasını Eğitim Söz Sen Başkanı Nihat Aydın'a Sorduk(Özel Röportaj)

Mebpersonel.com olarak Eğitim- Söz- Sen Genel Başkanı Nihat Aydın'a Danıştay 2.Dairesi'nde devam eden yan alan geçişleriyle alan değişikliğine dair olan yürütmeyi durdurulmasına dair açıtıkları davada gelinen son aşamayı sorduk.

Alan Değişikliği İptal Davasını Eğitim Söz Sen Başkanı Nihat Aydın'a Sorduk(Özel Röportaj)
Geçtiğimiz haftalarda Eğitim Söz Sen tarafından  Danıştay 2. dairesende açılan  yan alan geçişleriyle alan değişikliğine dair olan yürütmeyi  durdurulmasına dair açılan davanın   sonuçlandığına dair haberler çıkmıştı. Bu haberlerden sonra Eğitim Söz Sen internet sitesinde çıkan haberler yalanlanmıştı ve  davanın sonuçlanmadığına dair açıklama yapılmıştı.

Mebpersonel.com olarak  Danıştay'da  yan alan geçişleriyle alan değişikliğine dair olan yürütmeyi  durdurulmasına  dair davayı açan Eğitim Söz Sendikası  Başkanı Nihat Aydın'a  bu konuda ki sorularımız yöneltip birinci ağızdan bu konuda ki sağlıklı  bilgiyi siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

 Eğitim Söz Sen Genel Başkanı Nihat Aydın'la yaptığımız O Röportaj. Mebpersonel.com Özel Röportaj (Kaynak Gösteriniz)


Mebpersonel.com: Sayın Başkanım bu yoğun temponuzda  bize  vakit ayırdığınız için  öncelikle   teşekkür ederiz.

 Nihat Aydın:Bizde sizlerin böylesi önemli bir konuyu önemseyip kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştığınız ve eğitim alanında yaptığınız çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederiz.

 Mebpersonel.com: Teşekkürler Sayın Başkanım  öncenlikle sitemize alan değişikliği yapıp şu an geçiş yaptıkları alanlarda derslerde öğrencilere katkı sağlayamadıklarını mutsuz olduklarını kendi alanlarına geçmek isteyen öğretmenlerden bir çok mesaj almaktayız.

 Eğitim –Söz- Sen olarak yan alan değişikliği konusunda Danışta'ya yürütmeyi durma için başvuruda bulundunuz.

 Başkanım dava şu an hangi aşamada bu konuda bizleri bilgilendirebilir misiniz?

 

Nihat Aydın:19/10/2012 tarihinde 2012 yılı alan değişikliklerine dair yapılan ‘yan alan’ibareleri,belgesiz geçişler,5110 sayılı mütalaaya öncelikle yürütmenin durdurulması ve kararın iptaline yönelik Danıştay nezdinde dava açtık.MEB’in bildiğiniz üzere bu yıl geçiş yaptığı sisteme dayalı olarak zincirleme problemler oldu.

Hiçbir şey zamanında yapılmadığı gibi duyuruya çıkarılan çoğu işlem bile verdikleri tarihlerden sonra yapıldı.MEB hem kendi çıkardığı yönetmelikleri hem de yasanın atama üzerine koyduğu kriterleri tanımadı.

Alan değişikliğine dair yapılan yan alan ibareleri,belgesiz geçişler ve 5110 sayılı kapsamına göre yapılan tüm işlemlerin dayanağı yoktur.Bu yüzden MEB ‘’2012 yılına mahsus olmak üzere ‘’bir ibareyi il içi alan değişikliklerine dair yayımladığı kılavuzda koyduğu gibi 5110 sayılı mütalaa doğrultusunda yaptığı 2012 yılı özürden yer değiştiremeyenlere yönelik yaptığı alan değişikliği işlemlerinde bu ibareyi kullanarak kendiside bir nevi işlemin dayanaksız,hukuksuz olduğunu beyan etmiştir.

Bunun yanında biliyorsunuz ki;il dışı özre dayalı yapılan yan alan ibareleri veya belgesiz geçişlere dair ‘veliler memnun değil’ öğretmenlerimizden de talep var diyerek bu tür işlemlere dair ‘GERİYE DÖNÜŞ’ tanıdı.  Bunda da eğer geldiğin İL’e geri dönersen alanına dönersin dedi.Bir nevi eşinden tekrar ayrılı dayattı. Peki iliçi alan değişikliğine dair yapılan işlemlerde ‘veliler’ yok mu?Geri dönmek isteyen öğretmenlerimiz yok mu?Biz bizzat bu süreci en başından beri biliyoruz.Binlerce öğretmenimiz telefonlarla,maillerle bizleri sürekli aradılar.Onlara en başından neler yapabileceklerini söyledik.yardımcı olduk.

MEB’e hitaben il ve ilçe MEM’lerden dilekçeler verdiler.Hepsine yanıt red geldi.Bu durma karşıda isteyen öğretmenlerimiz bulundukları yerlerden idare mahkemelerine başvurdukları gibi davamıza müdahil olanlarda olmuştur.Gerçekten gece-gündüz uyuyamayan,öz verili,rahatsız olan,hakaniyet duyusuna sahip,vicdani olarak MEB’in yaptığı bu geçişlerden yararlanıp da açıkça pişman olduğunu belirten oldukça fazla öğretmenimiz var.Eşinin özre dair değişiklikle alanını değiştirmek zorunda kaldığını söyleyen bir eş diyor ki,’sayın hocam eşim yanıma geldi ama her gün yüzündeki huzursuzluğu,mutsuzluğu.gözlerindeki çöküntüyü gördükçe kahroluyorum.Resmen eşine kavuşmak istiyorsan alanını değiştireceksin dayatması yapıldı.Başka seçeneğimiz yoktu.’Diyerek üzüntülerini dile getirmekteler.

Düşünün diyeceksiniz ki eğitim politikası olarak;biz herkesin kendi alanında uzman olan öğretmenlerimizle iş yapacağız,onların performanslarını ölçeceğiz ve kariyer basamaklarına  göre değerlendirmeler yapacağız ,yeni mezun öğretmenlerimize de alan sınavı yapacağız derken yıllar öncesi eleştirilen geçişlerin aynısı yapacaksınız.Buna da çözüm olarak bu yolu bulacaksınız.


MEB bir mağduriyeti gidereyim derken aslında birçok mağduriyet yarattı.Öğretmenler memnunum,memnun değilim şeklinde ayrıştırıldı.Burada yeterliliğe bakılmadı.Birçok öğretmenimiz norm fazlası olmadığı halde alanını değiştirdi.Buda o okullarda açıklar yarattı.

Yine bu değişiklikle birlikte okullarda öğretmenler özellikle kendi esas alanında görev yapanlarla polemiğe girdiler.Yine hiç alan değiştirmediği halde bu değişiklikle birlikte kendi esas alanında norm fazlalığına düşen oldu.Bir çok yöneticiyi de aynı şekilde etkiledi.Ataması yapılmayan öğretmenlerimizi de 1.derecede etkiledi.

MEB bu sistem için acele etmiyecekti. Pilot uygulamalar yapıp,okulları bu siteme göre ayarlayıp 5.sınıfı kaldırmadan uygulamayı yapacaktı.

En başından tüm olacakları sendikamız olarak da söyledik ama dikkate alınmadı.Yine biliyorsunuz ki alan değişikliğine dair en başta tepki koyup hatta bakan yardımcı Sayın Orhan ERDEM’e bu sorun ve diğer sorunlar hakkında bilgiler verdik.

Düzenlemeler yapılmadı.Bizde bu önemli sorunu mahkemeye taşımak zorunda kaldık.Sendikamızın bu konuda ki tavrı nettir.Biz öğretmenlerimizi suçlamıyoruz burada hatayı MEB yapmıştır kaldı ki O’da artık bu hatayı kabul ediyor ve sürecin yarattığı olumsuzlukları görüyor olmalı ki il dışı özürden alan değiştirenlere geri dönüş verdiğini duyurdu.

    Burada şu iyi bilinmelidir.31 eğitim sendikası içinde bu sorunu Danıştay nezdinde dava eden sadece sendikamızdır.İlk başta sesini çıkarmayan sendikalar daha sonra oluşan sıkıntılar ve şikayetler oluşunca MEB’e sadece yazı yazmakla yetindiler.

Üye çıkarlarını gözettiler.Şimdi isteyen geri alanına dönsün diyerek ne şiş yansın ne kebap misali kaçak güreşmekteler.Oysa bu genel bir haksızlıktı.Bu konunun isteğe bağlı olarak geri alanına dönüş hakkı verilmesi teklifi de yanlıştır.Uygulama tamamen yanlıştır.Bazı öğretmenlerimizde ‘biz memnunuz’ diyerek bazen telefonlarla bazen de maillerle sendikamıza tepki göstermekteler.Bazıları da bu tepki ve eleştiri boyutlarını aşarak ‘sendikal faaliyetlerimizi engelleme,şahsımıza yönelik hakaret ve dolaylı tehditler’ de bulunmaktadırlar.

Tüm eğitim sendikalarının görevi eğitimde var olan yanlış uygulamaların karşısında olup doğru düzenlemeler yapılması,fikirlerini sunması gerektiği zaman kamuoyu yaratması,eylemlilikler,etkinlikler ve gerektiği zamanlarda da hukuk mücadelesi vermektir.Sizinde bildiğiniz üzere birçok eğitim sitesinde sendikamıza yönelik ağır ithamlarda bulunan kişilerin belirlenmesine yönelik savcılığa bildirilmek üzere yazı yazdık.Bu kişilerin kimler olduğu da ortaya çıkacaktır.Bizler sendika olarak üzerimize düşen yükümlülüğü yerine getirdik.Gerisi yüce mahkemenin işidir.

     Bu arada asıl sorunuza dönelim.Dava şu an Danıştay 2.dairesinde YD hakimindedir.MEB’in cevap verme sürecindedir.Bu cevap verme süresi 30 gündür.Süre dolduğunda mahkemede yürütmeyi durdurma hakkında kararını verecektir.

 

Mebpersonel.com: Danıştay 2. dairesin bu konuda vereceği yürütmeyi durdurma kararı sonrasında neler yaşanacaktır . Bu konuda bizleri bilgilendirebilir misiniz?

 

Nihat Aydın:Bu konuda sendikamızı hem iliçi alan değişikliğinde yan alan ibareleri ile geçiş yapanlar aradığı gibi il dışı özürden alan değiştirenlerde aramaktadır.Şunu özellikle belirtmek isterim.İl dışı özre dayalı Danıştay nezdinde dava açmadık.Nedeni ise şudur bu işlemde 5110 sayılı mütalaa doğrultusunda yapıldı.Bu işlem uygulamasında MEB tek işlemle 2 işlemi idari hukuk açısından tamamen yanlış olan işlem yaptı.Yani hem alan değişikliği ve buna istinaden yer değişikliği tek işlemle oldu.Üstelik bu tek işlemle,duyuru ilanıyla,kılavuzsuz yapıldı.

Biz burada özür grubu yapan öğretmenlerimizi mağdur etmemek adına hem de iliçi alan değişikliği kılavuzunda 5110 sayılı mütalaa olduğu için.Burada eğer il dışına ilan duyurusu şekline açmış olsaydık yapılan 2 işlem devreye girecekti.Ayrıca kılavuz maddesi olmadığından açmadık fakat bu durumda olan üyelerimiz idare mahkemelerine de dava açmışlardır.Birçok mağdur öğretmenimize de üyemiz olmadığı halde danışmanlık yaptık,bilgiler verdik.

Biz sadece il içine açarak alan değişikliğine dair yan alan ibarelerine açarak ikisinin ortak yönü olan kısma vurgu yaptık.Böylece 5110 sayılı mütalaada iptal olursa il dışı özürden değişiklik yapanları bu yönde etkileyecek.

   Eğer dava iptal istemimiz yönünde gerçekleşirse MEB’e düzenleme yapılması hakkında yazı yazacağız.Yine müdahil olan öğretmenlerimiz hakkında da öncelikle onların mağdurluklarının giderilmesi yönünde yasal düzenleme takibini yapacağız.5110 sayılı mütalaada iptal olursa il dışı özürden alan değiştirenlerin bulundukları yerlerde alanlarına geçirilmesini isteyeceğiz.İl içi alan değişikliğine dair işlem düzenlemelerinde de yine öncelikle eski okulundaki normuna diğer seçenekte geçtiği okulda kendi esas alanında norm varsa yerleştirilmesi şeklinde olacak.Tabii ki Danıştay’a dava konumuz alan değişikliğine dair olduğundan mahkemede eğer iptal verirse bu konuda verecektir.Yer değiştirmeler konusunda işlem tahsisi yapmaz.Alan değişikliğine dair yapılan yanlış işlemlerin düzeltilmesini ister.

    Danıştay’ın davayı sonuçlandırması sonucunda konu esasen netliğe kavuşacaktır.Bizim talebimiz açık.Dava sendikamız kazanımı yönünde olursa birçok mağdur kendi alanında görevine kavuşacak,mutlu ve etkin olduğu alanında öğrencilerine kavuşup huzurlu bir çalışma sürecine kavuşacaktır.

Diğer mağdurlarda kendi esas alanlarında öğretmenlerimizle polemiğe düşmeden iş barışı içerisinde çalışma birlikteliklerini sürdüreceklerdir.Bu arada bir konuyu daha belirtmek isterim.Geçtiği alanda memnun olduğunu söyleyenler diyor ki;efendim geçmişte su ürünleri,ziraat mühendisleri,veteriner bölümü mezunları,inşaat mühendisleri v.b sınıf öğretmenliği yaptılar.Neden onlara dava açmıyorsunuz?Evet geçmişte bunlar oldu.Bu alımların en yoğun olduğu dönemler 90 yılları idi.Öğretmen ihtiyacı bulunmakta idi ve bu bölümlerden mezun olanlar öğretmenlik pedagojik formasyonlar alıp ayrıca yasal düzenleme kanunu ile geçtiler daha sonra yine yeterli olamayanlar hizmet içi eğitimlere alındılar.Biz etik olarak elbet bu tür geçişleri de eleştiriyoruz.


Şu bilinmelidir ki bir kanun,yürütmelik veya yönetmelik çıktığında uygulamaya başladığı tarihten başlayarak 60 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekir daha sonra ilgili mahkemelere dava açarsınız.Şimdi geçmişte olmuş bu süreçlere dair bizim yapabileceğimiz hukuki olarak hiç bir şey yoktur.

Ancak o dönemlerde ki var olan sendikalar duruma müdahil olabilirlerdi.Size soruyorum şimdi bizim burada geçmişe yönelik bir hukuki işlem başlatmamız mümkün müdür?

Mebpersonel.com:Sanırım yeni Bakanımızla görüşmek için randevu talebinde bulundunuz bu konu hakkında öncelikle detaylı bilgi verecek misiniz?

Nihat Aydın: Randevu talebimize kısa sürede cevap gelirse bakanımıza bu geçişler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.Ayrıca diğer öncelikli sorunlarımızı(özür grubu atamalar,ilk atama,öğretmenin ve eğitim çalışanının itibarı,ekonomik haklarımız v.b)  ve çözüm önerilerimizi de sunacağız.

 
Mebpersonel.com: Bu dava iptal olursa ataması yapılmayan öğretmenleri de olumlu yönde etkiler mi?

Nihat Aydın: Elbet etkiler.Biz en başında strateji olarak bu öğretmenlerimize diğer etkinliklerini,eylemliliklerini yaparken davayı da 1.derecede önemsemelerini istedik.
Fakat öğretmenlerimiz yoğun tempolarından olsa gerek davaya pek aldırış etmediler.Biliyorsunuz ki MEB bir nevi 5.sınıfları eski sistemden kaldırarak bu öğretmenlerimize hukuki dayanağı olmayan işlemlerle kendi içinde branşlara iç transfer yaparak değerlendirmiş böylece hem büyük bir atamadan ekonomik olarak kurtulmuşken diğer yandan kendi alanını yıllarca bin bir emekle okuyup,öğretmen diplomasını eline almış öğretmenlerimizi mağdur etmiştir.

Bu sistem acele geçirilmeyip,5.sınıflar ilkokul bazında değerlendirilseydi ve geçişler olmasaydı atama gerekçesi doğacaktı.Şimdi ise bu durum ancak yine Danıştay kararı ile gerçekleşebilir.

Ataması yapılmayan öğretmenlerimiz dava sonuçlandığı zaman hemen durumu gerekçe gösterip 2.dönemin hangi evresi olursa olsun mağdurluklarını dile getirip Haziran’a alan sınavı öncesi KPSS puan geçerliliklerini kullanarak 30 bin atama isteklerini en az 50 bine hedeflendirebilirler.Davaya müdahil olmuş olsalar idi süreç açısından da önemli yol alınabilirdi.

 Mebpersonel.com: Başkanım  sorularımıza verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkür ederiz mebpersonel.com olarak bu konuda ki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

 

Nİhat Aydın: Yalnız bu konuda sendikamız dışında davaya dayalı iddialar atıp asılsız haber yapanların haberlerine itibar etmeyiniz. Bizde sizlerin çalışmalarında başarılar dileriz.

 www.mebpersonel.com Özel Haber Kaynak Gösteriniz

 

 

banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

84 YORUM

 • Misafir Avatar

  adalet bunun neresinde ?

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  yorumlara bakıyorum bir yılı geçeni var danıştay henüz nihai kararı veremiyor bu neyin göstergesi. ah ilahi adalet iyi ki var.......

 • Misafir Avatar

  sanane

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  sanane

 • Misafir Avatar

  hangi haktan bahsediyorsun

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  hangi haktan bahsediyorsun .yıllarca sınıf öğrt hakları yenirken sizlerde maden suyu taşıyordunuz,size gelince mi kötü oldu,vaaaaaah vaaaaaah vaaaaaaah

 • Misafir Avatar

  reşat

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  yan dal yanlış yolun adıdır

 • Misafir Avatar

  Oğuzhan Hirik

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  sayın başkan şimdi ne olacak neyi fethettiniz. branş değişikliğinde meb zorlamı yatırdı. i̇steyen geçti istemeyen geçmedi geri dönüşmde hazırladı adamlar.sen ne kazandığını sanıyorsun banada sölermisin o kadar insanının kaderiyle oynuyorsun reklam olsun muhalefet olsun diye.sölermisin teknoloji tasarıma şimdiye kadar geçenlerde şuam iptal olanlardan ne fazlası var . sen doğru yapmak istiyorsan tüm geçişler için iptal ister ve arkasında durursun.

 • Misafir Avatar

  küstüm oynamayacağım

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  sayın eğitim- söz- sen genel başkanı nihat aydın sizin üye sayınız kaç öğrenebilirmiyiz.

 • Misafir Avatar

  doğrucu

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  işi ehline verin der dinimiz işine gelene değil ben bankada memurum bugün derse ben girsem diyenlerle karşılaşmamız yakın eli kulağında

 • Misafir Avatar

  doğrucu.dava

  3 yıl önce

    (1)  Cevapla

  bu yan alandan geçiş yaptıran yöneticiler hakkımı helal etmiyorum dava sonucu beni bağlamıyor

Copyright © 2016

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • En Komik Karne Günü Capsleri
 • Birbirinden ilginç şekilli bulutlar
 • KAZANIMLAR HAYATA GEÇİYOR,KAYBEDENLERİNSE UYKUSU KAÇIYOR
 • Yeni Yıl Tüm Dünyada Coşkuyla kutlandı
 • Yeni yıla serin sular altında girdiler
 • PKK kalleşlikte sınır tanımıyor
 • Diyarbakır Sur'da polis eşlerinden sürpriz!
 • En İyi 10 Yılbaşı Hediyesi
 • Dünyayı Sarsan En İyi 10 Fotoğraf
 • Soruları Soran Öğretmen Siz Olsanız Tam Puan Vereceğiniz 21 Komik Cevap

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com