banner291
banner289

Ankaradaki Norm Fazlası Öğretmen Atamaları Hemen Durdurulmalıdır

Eğitim Bir Sen "ANKARADAKİ NORM KADRO FAZLASI ÖĞRETMEN ATAMALARI HEMEN DURDURULMALIDIR!"

Ankaradaki Norm Fazlası Öğretmen Atamaları Hemen Durdurulmalıdır
 ANKARADAKİ NORM KADRO FAZLASI ÖĞRETMEN ATAMALARI HEMEN DURDURULMALIDIR!


Norm kadro fazlası öğretmen sayısı en fazla olan il Başkent Ankara’dır. Başkent olması dolayısı ile norm fazlası öğretmenin fazla olması da oldukça doğaldır. 1. Dönemin sonuna gelirken norm kadro fazlası öğretmenlerin atamasının yapılmasını  anlamak  mümkün değil.  Ataması yapılması düşünülen öğretmenlerin yüzde doksan beşi halen gerek kendi okullarında gerekse farklı okullarda derslere girmektedirler. Boşta kalan öğretmen nerdeyse yok denecek kadar az.


Peki nereden çıkıyor bu kadar norm fazlası işte asıl bunun üzerinde durmak gerekir. En önemlisi Hakkari ile Erzurum ile hatta İstanbul ile Ankara’yı karşılaştırmamak gerekir. İstanbul’da bile norm fazlası öğretmen sayısı Ankara ile karşılaştırılamayacak kadar azdır. Sene başında seçmeli dersler belli olmadığı için bir çok okul ders sayısına seçmeli dersleri dahil etmedi. Bir kısım okulların mevcudu az olmasına rağmen hem ilkokul hem ortaokul oldu. Okul ikiye ayrılınca da bir kısım branşlarda norm fazlası açığa çıktı. Okul idarelerinin sehven yanlış girdiği oldu derken sınıf öğretmenlerinde 1200 branş öğretmenlerinde 3000 civarında norm fazlası öğretmen ortaya çıktı.


Asıl mesele faturanın öğretmene kesiliyor olması. Niçin öğretmene kesiliyor? Kağıt üzerinde ve sistem üzerinde böyle yazdığı için. Oysa bu 4200 öğretmenin tamamına yakını görevlerinin başında. Birinci dönemin sonuna gelinmişken bakanlık yetkililerinden kısa ve öz bir talepte bulunuyoruz. Daha önceki genelgeye ilgi tutarak “Norm Fazlası Öğretmen Atamaları dönem sonuna kadar ertelenmiştir.” Bu kısa cümle hem Bakanlığı hem Ankara İl Milli Eğitimi en önemlisi 4200 öğretmeni rahatlatacaktır. Sayın yetkililerin bu sese kulak vererek kara kışın ortasında öğretmenimizi daha fazla mağdur etmemelerini talep ediyoruz.


Çok yüksek puanı olan ancak Ankara merkezde şu an için açık gözükmeyen ancak Haziran ayı itibari ile norma dahil olacak çok sayıda arkadaşımız mevcut. Düşünün şimdi 200 puanı olan arkadaş uzak ilçelere gidecek çok daha az puanla diğer arkadaşımız onun yerine atanacak. Daha önce Evren’de çalışıp bu yıl merkeze gelmiş ve norm fazlası olmuş haydi tekrar uzak bir ilçeye git demek adalet duygusunu ciddi bir şekilde zedeleyecektir.


4+4+4  Kademeli geçiş uygulaması nedeniyle şu anda ortaokulda norm fazlası olarak görev yapan öğretmenlere kademeli geçiş uygulayan ilkokullara zorunlu tayin istemeleri, ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerine kademeli geçiş uygulayan ortaokulları istemeleri; bir, iki yıl sonrada burada norm fazlası olacaksın diyerek sürekli öğretmeni yersiz yurtsuz bırakarak ailesini, çocuklarını ve öğrencilerini düşünmeden yer değiştirmesini istemek ne kadar vicdanidir? Kaldı ki şu anda norm fazlası olarak görev yapmakta olan öğretmenler okullarında derslere girmektedir. Bu öğretmenlerin %85’i Haziran normlarının güncellenmesinde şu anda norm fazlası oldukları kendi okullarında tekrar normun içerisinde olacaktır.  Diğer türlü norm fazlası öğretmeni göndererek birkaç ay sonra aynı branşta aynı okula tekrar öğretmen atamak mantıklı olmayacaktır.


Bütün bunlardan dolayı Milli Eğitim Bakanlığı aslında Norm Kadro Fazlası olmayan bu arkadaşlarımızın sesini duymalı. Eğitim Bir Sen Ankara Şube Başkanları olarak gerek Bakanlık yetkilileri, gerek Sendika Genel Merkez yöneticileri ve Ak Parti Yöneticileri ile görüşmeler yaptığımızı, yapılan görüşmelerde olumlu dönütler aldığımızı bildirir eğitim birsen olarak konunun çözümüne yönelik atılacak adımların takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

 

                               İlhan ERANIL                                                                    Tekin KORKU

Eğitim Bir Sen Ankara 3 Nolu Şube Başkanı              Eğitim Bir Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkanı

www.mebpersonel.com

banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

31 YORUM

 • Misafir Avatar

  ali bey

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  bolu beceremedi bu işi ağzına yüzüne bulaştırdı.amacı ne bilmiyoruz ama...kimleri kurtarmak .malum sendika işleri

 • Misafir Avatar

  teknoloji ve tasarım

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  norm belirleme yönetmeliği biran önce değişmeli aynı ilçede ben 120 puanla norm fazlasıyken 60 puanlı biri okulunda normda neymiş ben gidecekmişim !!! böyle adaletsizlik olabilir mi !!! kesinlikle meb norm kadro belirleme yönetmeliğini değiştirmeli ve bu adaletsizliğin önüne geçmelidir...

 • Misafir Avatar

  kemal yıldırım

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  norm belirleme yönetmeliği biran önce değişmeli aynı ilçede ben 120 puanla norm fazlasıyken 60 puanlı biri okulunda normda neymiş ben gidecekmişim !!! böyle adaletsizlik olabilir mi !!! kesinlikle meb norm kadro belirleme yönetmeliğini değiştirmeli ve bu adaletsizliğin önüne geçmelidir...

 • Misafir Avatar

  Fatih Projesi

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  durmak yok yola devam.. lütfen fen, türkçe, matematik vb. derslerine de imamlar vakit buldukça camiden çıkıp gelip ders versinler

 • Misafir Avatar

  Ecevitin hatırlattıkları

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  bir zamanlar başka başka siyasi partiler mühendisleri başımıza hoca yaptılar. şimdi de ak parti hükümeti aynı uygulamayı yapıyor. bu zihniyet işletmeci zihniyet.. başka izahı yok bunun.

 • Misafir Avatar

  bilişim

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  1500 öğrencisi olan bir okulda 1 tane bilişim öğretmeni var o da norm fazlası bunu hangi mantık kabul edebilir? derslerini seçmeli hale getirip müdürlerin seçmemesini sağlayan ve fatih projesinde görev alması beklenilen bilişm öğretmenleri bu psikolojide nasıl çalışabilr. şimdi bir de resen atama durumunda eşinden çocuğundan ayrılmak zorunda kalan binlerce öğretmen olacak. ailenin hiç önemi yok mu?

 • Misafir Avatar

  coğrafya

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  allah rızası için şubatt atama yapılsın başbakanım hiç vicdaniniz yok mu 0,2 ile sınırdayı emeklere yazık değil mi bakan allah belanı versin böyle öğretmene düşman bakanı hiç görmemiştim

 • Misafir Avatar

  ismail

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ak parti bunun hesabını bir gün vereceksin hakkımı helal etmiyorum sana ve sayın tayyip efendi bu adamı milli eğitim bakanı seçerek kendi ipini çektin

Copyright © 2016

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • En Komik Karne Günü Capsleri
 • Birbirinden ilginç şekilli bulutlar
 • KAZANIMLAR HAYATA GEÇİYOR,KAYBEDENLERİNSE UYKUSU KAÇIYOR
 • Yeni Yıl Tüm Dünyada Coşkuyla kutlandı
 • Yeni yıla serin sular altında girdiler
 • PKK kalleşlikte sınır tanımıyor
 • Diyarbakır Sur'da polis eşlerinden sürpriz!
 • En İyi 10 Yılbaşı Hediyesi
 • Dünyayı Sarsan En İyi 10 Fotoğraf
 • Soruları Soran Öğretmen Siz Olsanız Tam Puan Vereceğiniz 21 Komik Cevap

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com