banner289

AÖF Sınav Tarihleri 2014 Bahar Dönemi  Vize Final
 AÖF Sınav Tarihleri 2014 Bahar Dönemi  Vize Final AÖF Sınav Tarihleri 2014 yılı içerisinde binlerce adayın büyük bir heyecanla beklediği aöf sınav tarihleri 2014 yılı bahar eğitim dönemi için açıklanmış durumdadır. Mebpersonel.com ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için takip ettiğimiz aöf sınav tarihleri 2014 yılı içerisinde yapılacak olan vize ve final sınavları için belirlenmiş durumdadır. Tüm bu gelişmeler kapsamında aöf sınav tarihleri 2014 yılı için haberimizin devamında bulabileceksiniz. Aöf sınav tarihleri 2014 yılı için açıklanmış durumdayken anlık gelişmelerden sayfamızda anlık olarak bulabileceksiniz.

Aöf sınav tarihleri 2014 yılı için yeni eğitim yılı başlangıcında bir çok aday tarafından merak ediliyordu. Nihayetinde bugün aöf sınav tarihleri 2014 yılı için anadolu üniversitesi tarafından açıklanmış durumdadır. Aöf sınav tarihleri 2014 yılı için haberimizin devamına ilerlemeniz yeterli olacaktır. Şimdiden tüm okuyucularımıza bu sınavlarda başarılar diliyoruz. Sınav soruları çıkmış sorular ve daha bir çok aöf gelişmelerinimebpersonel.com ekibi olarak sizlere aktarmaya devam edeceğiz. İşte o çok merak edilen aöf sınav tarihleri 2014 ;

Türkiye'nin en büyük fakültesi olan AÖF 'de sınav heyecanı yeniden başlıyor.
İşte Açıköğretim AÖF 2014 Akademik Takvimi:
Bahar Dönemi Ara Sınavı:19-20 Nisan 2014
Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı: 07-08 Haziran 2014

Tüm soru görş ve önerilerinizi yorumlar kısımından aktarabilirsiniz. Mebpersonel.com ekibi olarak herkese başarılar diliyoruz.

Açıköğretim sınavlarına nasıl çalışmalıyım?
Açıköğretimde en önemli sınav arasınavdır. Çoğu kişi arasınavın %30 u alındığı için pek çalışmamaktadır. Halbuki vize’den (arasınav) ne kadar yüksek alırsanız dönem sonu (final) sınavından o kadar kolay geçersiniz. Bir örnek verecek olursak; Bir dersten arasınavda 90 aldığınızda, final sınavına hiç çalışmadan arasınav bilgilerinizle finalden 30 alıp o dersi doğrudan geçebilirsiniz. Fakat arasınavdan 30 aldığınızda finalden yüksek not alıp, çan eğrisine kalabilir, o dersi geçmeniz diğer tüm öğrencilerin notlarına bağlı olabilir. (Çan Eğrisi Nedir?)
Henüz çalışmaya başlamadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Önünüzde daha 1 ay gibi bir zaman var. Yardımcı kitaplar size çok büyük zaman kazandıracaktır. Bu sürede yardımcı kitaptan çalışmanız sizin faydanızadır. kitaptan bakarak arasınava kadar kaç ünite çalışmanız gerektiğini öğrenin.  Bu konuları sınava kadar kalan güne bölerek her gün en az çalışacağınız konuyu bulmuş olacaksınız. Örneğin 50 üniteye çalışmanız gerekli ve sınava 30 gün var. 50/30=1.6 Yani günde en az bir buçuk ünite bitirmeniz gerekli.
Sınava çalışırken kendinizi sıkmamaya özen gösterin. Çok çalışmak yerine düzenli çalışmak daha faydalıdır. Her ünite bitirdiğinizde kendinize zaman ayırın. Mola verin.
Hem bir işte çalışıp hem açıköğretim okuyanda bir çok öğrenci var. İş yorgunluğuyla ders çalışmak çok zordur. Çalışan arkadaşlar boş vakitlerini değerlendirebilir. Nasıl mı? Yardımcı kitapları aldığınızı farzediyorum. Buradaki üniteleri kitaptam yırtın ve hepsini ayrı ayrı zımbalayın. Böylece elinizde küçük küçük kitapçıklar olacaktır. Bunları cebinize koyarak otobüste, öğle arasında, serviste okuyabilirsiniz. Bu ünitelerin kitaba göre daha ince olması psikolojik olarak daha az ders çalışacağınıza inanmanızı sağlar. Sıkılmadan çalışabilirsiniz.
Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test eder.
Bu 1 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Son 5 günde sadece soru çözmeniz size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular size yol gösterecektir. Her sınavda geçmiş yıllardaki soruların noktasına kadar aynı olan 4-5 soru gelmektedir. Diğer sorularda geçmiş yıllarda çıkan sorulara çok benzer olmaktadır.
Açıköğretimde geçmiş yıllarda çıkan soruları ana sayfamız olan www.sozel.org adresinden indirebilirsiniz.
Ders çalışmak son 3 günde aklınıza geldiyse, buna yapacak bir şeyimiz bulunmuyor. Hiç bir şey imkansız değildir ama 3 günde mucize beklememek gerekir. Bu 3 günde tüm derslere çalışmak yerine iyi anlayabileceğiniz 2 derse çalışmak daha iyi olacaktır.
Sınav zamanı geldi ne yapmalıyım?
Açıköğretim okuyan herkes 1 defada olsa ÖSS sınavına girmiştir. ÖSS sınavındaki stres açıköğretim sınavlarında bulunmuyor. Ayrıca yanlışlar doğruları götürmediği için sınava daha rahat girebiliyorsunuz.
Açıköğretim sınavlarında her ders için 30 dakika verilir. Bir gün 3 dersten, diğer gün 4 dersten sınava gireceksiniz. Buda bir gün 90dk, diğer gün 120dk demektir. Süre oldukça fazladır. Yetiştirememe gibi bir sorununuz olmaz.
Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı :) Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığını şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 30 soru var ise 6 tane A, 6 tane B, 6 tane C, 6 tane D, 6 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Hangi şık daha fazla ise sallarken o şıkkı işaretlememeye bakabilirsiniz. Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz.
Açıköğretim sınavlarında hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Tabi hesap makinenizin hafıza özelliği olmaması gerekiyor. Böylece hesaplama işlemlerinizi daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz.
Test çözme teknikleriyle ilgili ipuçları
Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın. Testi hazırlayan kişinin ne demek istediğini düşünüp durmayın. Cevabınızı ayrıntıya indirip yanlış yola gitmeyin.
Ana kelimelerin altını çizin.
İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir.
İki şık birbirinin zıttıysa, bunlardan biri doğrudur.
Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabı değiştirmeyin.
Negatif sorulara ve size yönlendirecek soru sözcüklerine dikkat edin.
Eğer şıkların içinde hepsi, her zaman ve hiçbiri veya boş gibi cevaplar varsa genellikle yanlıştırlar.
Bazen, çoğunlukla,bazıları gibi şıklar da çoğunlukla doğrudurlar.
Doğru cevabı bilmiyorsanız, yanlışları bulmaya çalışın.
Kelimelerin anlamını bilmeden bir seçeneği elemeyin.
Cevapları okuyun. Aldanmamaya dikkat edin.Soruyu hazırlayan, ilk şıkkı neredeyse doğru cevap diye gösterip diğer cevapları okumadan onu işaretlemenizi isteyebilir.
Aynı dersin cevaplarını cevap kağıdına aynı anda geçirin. Bu, zaman kazanmanızı sağlayacaktır.
Çoğunlukla uzun ve karışık gibi gözüken cevaplar genellikle doğrudur.
Özellikle çok basit ve doğru gibi görünen seçeneklere şüphe ile yaklaşın.
Bir soruyu ilk okudugunuzda zor geliyorsa vazgeçmeye kalkışmayın. Soruya başka bir açıdan bakın, kendi kelimelerinizle cümleleri yeniden kurun.banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.