banner289

Bağkur İntibak Zammı Sorgulama
 BAĞKUR İNTİBAK SORGULAMA 2013  BAĞKURLULAR İNTİBAK ZAMMI ALACAK MI?

Bağkurluların intibak zammı durumu oldukça fazla merak edilen bir durum haline gelmiştir. 1 Mart 2012 ile 30 Mayıs 2012 tarihleri arasında dilekçesini vermiş ya da emekli aylığı bağlanmış olan Bağkurlular intibak zammından yararlanabilecekler. Bu kapsam dışındaki Bağkurlular ne yazık ki intibak zammından yararlanamayacaklar. Şimdi intibak sorgulama işlemi yapmak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. BAĞKUR İNTİBAK SORGULAMA:LÜTFEN TIKLAYINIZ! İntibak Zammı Sorgulama Sgk  Robotu Tıklayınız SGK  Bağkurların emeklilerin büyük bir merak ve heyecanla beklediği intibak zammı miktarlarını açıkladı. İntibak düzelemesi ile emeklilerin hesaplarına ne kadar para yatırıldığı belli oldu. 2000'den önce emekli olanlar, SGK'nın internet sitesinden TC kimlik numarasıv e sicil numarası ilesorgulama yaparak intibak farklarını ve 2013 Ocak dönemi aylıklarını ek ödeme tutarı dahil görüntüleyebilecek. SGK İntibak zammnı sorgulama sistemini kullanıma açtı. 


Emeklilerin sabırsızlıkla beklediği İntibak Zam Farkı yasası 2012'de Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanmıştı. Emekliler intibak yasasından doğan zam farklarını 17 Ocak 2013'te alacaklar. Peki hangi emekli ne kadar intibak zammı alacak. İntibak zammı sorgulama sistemi sayensinde herkes rahatça zammı öğrenecek. İntibak zammını sorgulayan bazı emeklililar hayal kırıklığına uğradı. Zam beklentisiyle açtıkları SGK intibak yasası sorgulama sayfasında zam alamadıklarını gören emekliler üzüldü. Aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfada TC kimlik ve sicil numaranızını girin, intibak zammınızı öğrenin.Emekli İntibak Zammı Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın..!8 Mart 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanan 6283 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 5'inci maddesi ile 5510 sayılı Kanun'a eklenen geçici 39'uncu maddesinde, son tahsis talep tarihi veya ölüm tarihi 2000 yılı Ocak ayı başından önce olup 506 sayılı Kanun'un mülga hükümleri uyarınca gösterge sistemine göre bağlanan malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları ile bu tarihten önce malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken bu tarihten sonra ölen sigortalıların ölüm aylıklarının söz konusu maddede yer alan hükümlere göre yeniden hesaplanacağı hüküm altına alınmıştı.

Söz konusu maddeye göre hesaplanan aylık tutarının, sigortalı veya hak sahiplerine 2013 yılı Ocak ayı ödeme döneminde ödenmekte olan aylık tutarının altında kalması halinde, mevcut aylıkların ödenmesine devam edileceği ve hesaplanan aylıklar için geriye yönelik herhangi bir ödeme yapılmayacağı karar bağlanmıştı.

Bu kapsamda, 2000 öncesi SSK kapsamındaki emeklilerin dosyalarında bulunan bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılarak güncellenmesi işlemleri tamamlanarak intibak farkları hesaplandı.Emekliler, bugünden itibaren SGK'nın internet sayfasında yer alan ''İntibak Farkları''bağlantısından TC kimlik numarası ve sicil numarası ile sorgulama yaparak intibak farklarını ve 2013 Ocak dönemi aylıklarını ek ödeme tutarı dahil görüntüleyebilecek.


İntibak artışı yüzde 4.14 zam

Yetkililerin verdiği bilgilere göre emekliler, içerisinde intibak ayarlaması da olan ilk maaşı 17 Ocak tarihinde alacaklar.


Ancak bu tarihte alınacak maaşın içerisinde ayrıca 2012 yılının ilk 6 aylık enflasyonu olan yüzde 4.14 oranındaki enflasyon zammı da olacak. Dolayısıyla intibakın ve zam oranının ayrı ayrı açıklanmaması halinde emeklilerin kafasında soru işaretleri oluşacağını belirten yetkililer, bu karışıklığı önlemek için şeffaf yolu seçtiklerini söylediler.

En Fazla Fark 320 TL

Yapılan hesaplamalara göre, 2000 yılından önce emekli olan 207 bin SSK emeklisine 20 TL ve altında, 293 bin emekliye ise 20 ile 50 TL arasında intibak farkı ödenecek. 340 bin emekliye 50 ile 100 TL arasında, 471 bin emekliye 100 ile 150 TL arasında, 291 bin emekliye 150 ile 250 TL arasında, 258 bin emekliye 200 ile 250 bin TL arasında, 45 bin emekliye de 250 TL"nin üzerinde intibak farkı verilecek. En fazla intibak alan emeklinin maaşına ise 320 lira ilave ödeme yansıyacak. 12 bin Bağ-Kur emeklisinin maaşına ise 27 ile 178 bin lira arasında intibak yansıyacak.


Farklar Nereden kaynaklanıyor?

Hürriyet'ten öğrenildiğine göre, emekli aylığı hesaplama yönteminin sürekli olarak değişmesi sonucu aynı koşullara sahip emeklilerin farklı tutarda aylık almasına;

· 2000 yılına kadar yüksek alt sınır aylığı uygulaması,

· 2000 yılına kadar ülkenin kalkınma ve büyümesinden emekliye pay verilmemesi,

· 2000 sonrası emeklilere 2008 yılına kadar, ülkenin büyümesinden yüzde 100 pay verilmesi,

· 1 Ekim 2008"den sonraki dönem için emekliye ülke büyümesinden yüzde 30 pay verilmesi, neden oldu.

Böyle olunca; 3600, 4000, 5000, 6000, 7000, 8000 gün prim ödeyenlerin aynı tutarda aylık almasının doğurduğu haklı şikayet ve huzursuzluğa siyasi otorite duyarsız kalmayarak İntibak Yasası"nı çıkardı. Böylece 2000 yılından önce SSK"dan emekli olanların emekli aylıkları yeniden hesaplanarak derecelerine ve kademelerine göre iyileştirildi.

banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe kılıc 2 yıl önce

bağkurlu her zaman mağdur devletin öven evladı

Avatar
nazime tunc 5 ay önce

Bagkur Dan 20 senedir emekliyim acaba intibanktan nekadar faydalanabilirim bilgi alabilirmiyim

Avatar
nazime tunc 5 ay önce

Bagkur Dan 20 senedir emekliyim acaba intibanktan nekadar faydalanabilirim bilgi alabilirmiyim

Avatar
nazime tunc 5 ay önce

Intibak

Avatar
nazime tunc 5 ay önce

Intibank yasasi bilgi icin kimden yardim istiyecem