Yer Değiştirme:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Başbakandan Taşeron İşçilere Kadro Açıklaması

 şçi ve işverenin bir elmanın iki yarısı olduğunu iddia eden Başbakan Erdoğan, "Taşeronluk durup dururken çıkmış bir şey değildir. Taşeronluk sendikaların bize getirdiği bir tekliftir” dedi.

Başbakan Erdoğan, Türk Metal Sendikası 18. Kadın Kurultayı'nda hükümetin emek gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, kıdem tazminatından kadın istihdamına, taşeron çalışmadan sendikalara kadar pek çok konuda hükümetin politikalarını kadınlara anlattı.

AKP hükümetinin Anayasa’ya pozitif ayrımcılık ilkesini ekleyerek kadınlar için önemli bir adım attığını iddia eden Erdoğan, aynı zamanda iktidarı döneminde kadınların istihdamını artırmak için birçok uygulamaya imza attıklarını belirtti.

İktidara geldiğimizden bu yana kadınlarımız iş hayatına katılımı için önemli düzenlemeler yaptıklarını ileri süren Erdoğan, dul kadınlara iki ayda 500 lira destek verdiklerini anımsattı.

Erdoğan,” Yasal düzenlemelerle kadına pozitif ayrımcılığın önünü açtık. Şiddet kime olursa olsun her türlüsünü kınıyor, lanetliyoruz. Fakat kadına çocuğu yapılmış şiddet bizzat bize ve medeniyetimize yapılmış bir saldırıdır. Çocuğunun gözü önünde bir anneye saldırmak onu katletmek insanlık dışıdır, vahşetin ta kendisidir. Kadına yönelik şiddete müsamaha göstermeyiz” şeklinde konuştu.

“İşçi ve işveren bir elmanın iki yarısıdır”
Sermayenin talebi üzerine bir süredir hükümetin gündeminde olan kıdem tazminatı gaspı meselesine de değinen Erdoğan, kıdem tazminatı konusundaki kaygıların yersiz olduğunu ifade etti.

Kıdem tazminatıyla ilgili söylenenlerin spekülasyon olduğunu belirten Erdoğan, patronları savunarak, “Sürekli olarak işverenler yerden yere vurulmuştur” dedi. İşçi ve işverenin bir elmanın iki yarısı olduğunu iddia eden Erdoğan, “İşveren olmadan işçi, işçi olamadan işveren olamaz” şeklinde konuştu.

“1 Mayıs’ı tüm emekçilerin tatil günü olarak biz ilan ettik” diye övünen Erdoğan’ın kendi iktidarı döneminde sendikal tazminatın gasp edilmesine, taşeron, güvencesiz çalışmanın yaygınlaşmasına, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkına yeni barajlar ve yasaklar getirilmesine değinmemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Pevrul kardeşim de patron
Konuşmasında Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’a da seslenen Erdoğan, “Benim Pevrul kardeşim de işveren. İşçiyiz filan dedin ama sen de işverensin. Merak ediyorum yanında çalışanlara ne kadar maaş veriyorsun?” diye sordu.

“Taşeronluk sendikaların teklifi”
Erdoğan, kamuoyunda sıkça tartışılan ve emekçilerin tepkisine neden olan taşeron çalışma hakkında ise akıl almaz bir iddiada bulundu. Taşeronluğun durup dururken çıkmış bir şey olmadığını belirten Erdoğan, “Taşeronluk sendikaların bize getirdiği bir tekliftir. Ben de bunu açıklamak zorundayım” dedi.

Erdoğan endişeli: Ya işsizlerde sendika kurarsa…
Başbakan Erdoğan, emekçilerin örgütlenmesinden, sendikalaşmasından duyduğu kaygıyı ise şu cümlelerle ifade etti:

“İşçilerin ve işverenin sendikası var. Yarın işsizler de bir sendika kurarsa ne olacak. Düşürdük ama ülkemizde işsizlik var.”

Bir kez daha “annelerin gözyaşı”
Öte yandan, kadın kurultayı vasıtasıyla kadınlara seslenen Erdoğan, terör söylemini yine “annelerin gözyaşı” üzerinden dillendirdi.

"Kardeşliği yüceltmek için çıkığımız bu yolda dualarınızı bizden esirgemeyin" diyen Başbakan Erdoğan, “Tüm tehditlere, şantajlara rağmen anneler için bu sürece devam edeceğiz. Biz artık annelerin gözyaşı dökmesini istemiyoruz. İstiyoruz ki anne dağ yolunu değil okul yolunu beklesin. İstiyoruz ki anneler iş yolunu beklesin” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
taner evvel 2 hafta önce

sayın baş bakanım kredi yurtlarda taşoronu da unutma bizlere care ol sen istediğinde biz nasıl sana destek çıkıyorsak lütfen sende bizi düşün

Misafir Avatar
mehmet 1 ay önce

inşaallah urfa mitinginde de aynı açıklamaları sn.başbakan.yeter artik bu kadar haksizlik taşeronlara hakkimizi istiyoruz hakkimizi.

Misafir Avatar
fatih can 3 ay önce

sayın başbakanım taşorona kadro nezaman biz lere bir gün de şugün de bilelim saygılarımla

Misafir Avatar
Bahadır bayrak 3 ay önce

tasarona kadro ıstıyoruz bızım gemıcıklerımız yok yeter artık sırket sahıplerınden alınan rusvetler tasaron kalksın parayı hak eden ıscı kazansın sırketler degıl

Misafir Avatar
işcı 3 ay önce

inş onların evlatlarıda aynı duruma düşer

Misafir Avatar
işçi 3 ay önce

sayın başbakanım bu taşeron içileri hep makarnamı yiçeçek ye kadro yada akp taşeron işçilerden size oy yok arık yeter bizimle dalka geçmeyin

Misafir Avatar
eray öcal 3 ay önce

akp nin oyları düşmedigi sürece kimseye kadro fln vermez anlayın bunu ...

Misafir Avatar
ercan taşoron 4 ay önce

başbakanım artık cok yorulduk sıkıldık 2014 bayramımız olsun duy sesimizi

Uşak Milli Eğitim Müdürlüğüne atama yapıldı
Uşak Milli Eğitim Müdürlüğüne atama...

Haberi Oku