banner289

Coğrafya 2013 KPSS Alan Sınavı Örnek Sorular

 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi bu yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak. İşte Coğrafya Öğretmenliği Alan Bilgisi Testi soru örnekleri:

1. Marmara  Denizi çevresinde  yapılan  çalışmalara daha önce depremlerde tsunami yaşandığına dair bulgulara ulaşılmıştır. 21. y.yılın  ilk  yarısında yaşanacağı tahmin edilen “Büyük İstanbul Depremi” nde de tsunami görülme ihtimali bulunmaktadır.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi, parçada belirtilen denizde tsunami oluşmasının nedenidir?

A) Ters faylar

B) Volkanizma

C) Yanal Atılımlı Faylar

D) Enerji Birikimi

E) Deniz altı heyelanları

2.Milli Parklar, doğal ve tarihi güzellikler bakımından üstün değerlere sahip olan yerlerin koruma altına alındığı alanlardır. Dünya’da ilk ilan edilen milli park  –I– iken Türkiye’de ise  ilk ilan edilen milli park –II–

olmuştur.

Buna göre parçada boş bırakılan yerlere gelmesi gereken milli parklar aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?

                 I                                                 II                    

A)  Yosemite Milli Parkı                      Nemrut Dağı Milli Parkı

B)  Yellowstone Milli Parkı                 Yozgat Çamlığı Milli Parkı

C)  Grand Canyon Milli Parkı            Kaçkar Dağı Milli Parkı

D)  Serengeti Milli Parkı                     Aladağlar Milli Parkı

E)  Mount Kenya Milli Parkı              Dilek Yarımadası Milli Parkı

 

3.Coğrafya öğretmeni Narin Hanım ” Tarihi metinler,belgeler ve haritalardan yararlanarak Dünya’daki göçlerin nedenleri ve sonuçları hakkında çıkarımlarda bulunur.” kazanımının ders planını yapmıştır.

Buna göre, yalnızca yukarıdaki bilgi dikkate alındığında  bu kazanımın işlenişinde öğrencilere kazandırılacak  temel beceriaşağıdakilerden hangisidir?

A) Kanıt kullanma

B) Arazi çalışması

C) Gözlem

D) Tablo-grafik oluşturma

E) Görsel okuma

banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
amed 3 yıl önce

coğrafyanın marmara ile ilgili sorusunda cevap karkaşasına girdik atmasyon olmamak şartıyla bizi aydınlatanlar olursa sevinirim ben coğrafya son sınıf öğrencisiyim sınıf arkadaşlarım yanal atılımlı fay diyor ben ise tsunami için ters fay gereklidir diyorum yorum beklemiyorum bilgi bekliyorum

Avatar
ARAS @nil 3 yıl önce

tsunami oluşumunda 4 temel faktör vardır: denizaltı heyelanları, meteor taşları, volkanizma ve depremler. kuzey anadolu fayi yanal atimli faydir ama tsunami̇ni̇n gerçekleşmesi̇ i̇çi̇n kırılmalarla birlikte çökme, dolayısıyla suyun çekilmesi gereklidir. .............ters fay.........

Avatar
nil 3 yıl önce

arkadaşlar sorular hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Avatar
... 3 yıl önce

cevaplar?

Avatar
by @amed 3 yıl önce

tsunami oluşması için aşağı yukarı hareket eden bir olay gerçekleşmesi lazım bu da ancak ters fay ile mümkündür

Avatar
burak burak 3 yıl önce

aslinda soru çok net değil. tsunami oluşması için ters fay olması şart ancak şıklarda enerji birikimide var. mö yaşanan tsunami ve 21.yy'da yaşanacak olan...yani fazla birikmiş bir enerji var. eğer sık sık ters faylar nedenli depremler oluyor olsaydı yeni bir depremde tsunami beklenemezdi. çünkü marmara hem kıta sahanlığı dar hemde kapalı bir deniz...

Avatar
mg 3 yıl önce

burak burak ın söylediğine katılıyorum ters fay oluşumu için büyük bir enerji birikimi gerekir ve olan ters fay tusunami oluşumuna neden olur. ama kafayı karıştıran enerji birikimi şıkkı. yani enerji birikimi çıkarsa şaşırmayın.

Avatar
cüneyt helvac @nil 3 yıl önce

arkadaşlar kaf doğrultu atımlı fay.dolayısıyla deprem sonucu tsunami oluşması mümkün değil.fakat yamaçta sarsıntı sonucu çamur tabakasının hareketi tsunami oluşturacaktır.