banner406
banner396
13 Temmuz 2016 Çarşamba 10:48
DERS YILININ SON HAFTASINDA DA ÖĞRETMENLERİN KOORDİNATÖRLÜK EK DERS ÜCRETİ ÖDENMESİ MEVZUAT GEREĞİDİR
 Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü‘nün gönderdiği resmi yazıda “Beceri  sınavlarının bir günden fazla sürmesi halinde bu sınavlarda görevlendirilen öğretmenlere ‘her bir  sınav gözcülüğü görevi için 5 saat ek ders ücreti ödeneceğini’ öngörülmüştür.”Açıklamasını  yapmıştır.
Meslek Lisesi programı uygulayan okullarda 3 gün “beceri sınavı” yapılıp - 15 saat ek ders ödenmesi gerekirken -  5 saat ek ders ücreti ödenmesi;1982 Anayasa'sının "II. Zorla çalıştırma yasağı" başlıklı 18. maddesindeki; "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır" hükümlerine de aykırılık teşkil etmektedir.

Öte yandan Bakanlık yazısında“Öğrencilerin herhangi bir nedenle işletmede mesleki eğitimine gitmemeleri halinde koordinatörlük görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin bu sürelere rastlayan ders görevini yapmış sayılmaları yönünde herhangi bir düzenleme bulunmadığından, bu konudaki yönetici ve öğretmenlerin fiilen yerine getirmedikleri koordinatörlük görevlerini yapmış sayılabilmelerinin mümkün bulunmadığı  değerlendirilmektedir.” İfadesi  yer almıştır.

23 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2016 ve 2017 yılına düzenlemeleri içeren toplu sözleşme mutabakatı 2.maddesi  “dikkate” alınmaması mevzuata aykırıdır.12.sınıf öğrencilerin ders yılının son haftası tamamı 07 Eylül 2013 tarih ve 28758 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği” 46.maddesine  göre “izinli” iken; Toplu sözleşme 2.maddesinde açıkça yazılan “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller Madde 2-  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerim fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”düzenlemesi gözardı edilmiştir.

Toplu sözleşmenin 2.maddesindeki “öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle” kuralına göre; ders yılının son haftasında işletmelerde mesleki eğitim gören  öğrencilerin “izinli” sayıldığından öğretmenlerin “koordinatörlük ek ders ücretleri” ödenmesi mevzuat gereğidir.
07 Eylül 2013 tarih ve 28758 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği” 46.maddesi ve Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 23 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2016 ve 2017 yılına düzenlemeleri içeren toplu sözleşme mutabakatı 2.maddesini “dikkate” alarak   öğretmenlerin “koordinatörlük ek ders ücretleri” ödenmesi yönünde;        

  Bakanlığın genelge yayınlaması “farklı uygulamaların” önüne geçecektir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2016-07-13 12:11:53

300 bin sinif ogretmeni maas karsiliginin 15 saat olmasini bekliyor. bunu da haber yapin lutfen

Avatar
M21 2016-07-14 00:02:51

Teknik öğretmenlerde maaş karşılığının 15 saat yapılmasını bekliyor