banner246

Dershaneler dağın yolunu kesti, neden kapatılıyor?

Dershaneler dağın yolunu kesti, neden kapatılıyor?

Dershaneler dağın yolunu kesti, neden kapatılıyor?
 Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun kanaat önderlerinden Norşinli (Bitlis Güroymak) Şeyh Nurettin Mutlu, dershaneleri kapatmaya yönelik hazırlıkların bölgede üzüntü ve endişeyle izlendiğini söyledi.
Dershanelerin gayretiyle bölgedeki çocukların üniversite hayallerini gerçekleştirdiğini ve dağ yolunun kapandığını belirten Mutlu, bu kararla gençlerin örgütün hedefi haline gelebileceği uyarısında bulundu.

Bitlis’in Güroymak (Norşin) ilçesinde yüzyıllardır devam eden medrese eğitimi geleneğini sürdüren Şeyh Nurettin Mutlu, Doğulu çocukların eğitim alanında önemli başarılar elde etmesini sağlayan dershanelerin kapatılması yönündeki kararı üzüntüyle karşıladığını kaydetti. Zaman’a açıklamalarda bulunan Mutlu, “Cumhuriyet tarihi boyunca eğitim alanında geri kalan bölgemizde dershaneler büyük bir görev ifa ediyordu. Dershaneler özellikle son yıllarda bu açığı önemli ölçüde kapattı. Onların aracılığıyla üniversite hayalleri kuran ve dağa gitmek yerine eğitimini sürdüren öğrenciler, kapatma kararıyla umutsuzluğa kapılacaktır. Bu eğitim kurumları, aynı zamanda çocukları kötü alışkanlıklardan da korumaktadır.” dedi.

Terör örgütü PKK’nın yıllardır özellikle Doğu’daki eğitim müesseselerini hedef aldığını ve bu kurumları dağa çıkışın önünde bir engel olarak gördüğünü hatırlatan Nurettin Mutlu, bu durumun dershanelerin bölgede ne kadar hayati bir görev üstlendiğini ortaya koyduğunu dile getirdi. Mutlu şöyle konuştu: “Son yıllarda dershanelere giden öğrencilerimiz imtihanlarda büyük başarılar elde ediyor, diğer bölgelerde daha iyi şartlarda eğitim gören çocuklarla rekabet edebiliyordu. İmtihanlarda başarılı olan öğrencilerimiz, bölgemizin makûs kaderini değiştirmek adına da bizlere umut vermektedir. Devletin eğitim alanında kapsamlı ve altyapısı hazır bir sistem geliştirmeden dershaneleri kapatması, bölgemiz başta olmak üzere tüm ülkemizde olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Ortaya çıkacak muhtemel kaos ortamının da geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz.”

Dershanelerin kapatılması konusunda toplumdan yükselen endişelerin dikkate alınması ve iyi analiz edilmesi gerektiğini vurgulayan Mutlu, “11 yıllık dönemde ülkemize çok büyük hizmetler yapan hükümetimizin, Doğu’da eğitim ve öğretimin yanı sıra çok büyük hizmetler yürüten dershaneler konusunu yeniden ele almasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Mutlu, Türkiye’de yaşanan sorunların en temel nedeninin eğitimsizlik olduğuna işaret etti ve ortaya konacak tüm projelerde daha çok gencin daha iyi şekilde eğitilmesinin hedef alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

zaman 
banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

Son Galeriler Git

Copyright © 2015

Meb Personel,Personel Meb ,Meb Personeli

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • Diriliş Ertuğrulun Efsane Sözleri
 • Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kapıları açıldı
 • Türkler Google'ın kamerasına öyle bir yakalandı ki!
 • RUS LİDERİ PUTİN KİM, İKTİDARA NASIL GELDİ, NELER YAPTI?
 • Öğretmenler Günü
 • Türkiye'nin En Çok Maaş veren şirketleri
 • YENİ MEMUR YASASININ DETAYLARI
 • LEYLA ZANA'NIN YEMİNİ GEÇERSİZ SAYILDI
 • Bir anda ortaya çıktılar!
 • Öğrenciler için garantili burs bulma yolları

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com