Yer Değiştirme:
Doğum İzninde Son Noktaya Gelindi 31 Mayıs 2013

  Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) doğum izninin 6 aya çıkarılmasına yönelik çalışmaya son şeklini verdi. Çalışma, Maliye, Aile, Kalkınma ve Sağlık Bakanlığı'nın birlikte hazırladığı çalışma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra Meclis'e gönderilecek. Taslakta çalışan kadınların doğum izinlerinin 4'ten 6 aya çıkarılması planlanıyor. Doğum yapan kadına iş güvencesi, prim desteği, esnek çalışma seçeneği ve muayene izni de gündemde. Kadınların doğum izni süresince primini devlet ödeyecek, esnek çalışma seçeneği sunulacak, işverene işe alma zorunluluğu getirilecek, çocuk yardımı artırılacak. Çocuk sayısına göre "kademeli emeklilik"de masaya yatırılıyor. 

ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİ

Çalışmada çocuk sayısına göre, kademeli emeklilik de masaya yatırılıyor. Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planı'nda da esnek çalışanların eklilik hakkına erişebilme imkânlarının geliştirilmesi öngörülüyor. Esnek çalışanların iş mevzuatında bulunan haklara erişebilme imkânları geliştirilecek. Tüm esnek çalışanların eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili, günlük dinlenme süresi, kreş gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak. Çocuk sahibi olan kadınların işgücü piyasasından kopmalarının engellenmesine dönük teşvik edici düzenlemeler yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına kreş zorunluluğu olacak.

İZNE ÇIKANIN PRİMİ DEVLETTEN

Hamile ve çocuk sahibi kadınlara iş yaşamında her türlü kolaylık gösterilecek. İş ve çalışma koşulları hamileliği riske atmayacak şekilde düzenlenirken, periyodik kontroller konusunda her türlü kolaylık gösterilecek. Hamile kadınlar ağır işlerde çalıştırılmayacak. Kamuda çalışan işçi, memur kadınlar muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak. Riskli yerlerde çalışanların yeri değiştirilecek. Doğum iznine çıkan kadının primini devlet karşılayacak. İzindeki personel için kamuda geçici görevlendirme yapılacak.

KISMİ ÇALIŞMA SÜRESİ

Doğum izninden dönenler için de kısmi süreli çalışma uygulanması öngörülüyor. İsteğe bağlı olarak çocuğu 3 veya 5 yaşına gelene kadar kısa süreli çalışma seçeneğinden yararlanabilecek. Bu kapsamda çalıştığı işe göre kısmi süreli ya da evden (esnek) çalışma modeli ön plana tercih edilebilecek.

TERFİSİNE ENGEL OLMAYACAK

Bir kadının anne olması iş yaşamındaki terfisine engel olmayacak. Kademeli yükselme, kıdem gibi özlük hakları korunurken, doğum borçlanmasında yeni düzenleme öngörülüyor. Buna göre, sigortalı annelerin 2 yıllık borçlanma hakkının artırılması öngörülüyor.

Sabah

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
aysun atansay 10 ay önce

tüm bunlar ne zaman olucak olsun artık 6b aya çıkartılsın yeter kaç zamandır bekliyoruz herşey gündemde bu konu neden bu kadar uzatıldıki?

Misafir Avatar
ali @ufak atın 10 ay önce

hani başbakan atıp tutuyorsun çocuk yapın diye ne oldu hani meclis bu hafta kapanıyor yasa masa yok ortada

Misafir Avatar
ufak atın 11 ay önce

bunlar bizi oyalıyor şimdiye kadar hep şöyle olacak böyle olacak iş icraata gelince tık yok sözde başbakan açıklama yapacaktı hani nerde keyfini bekliyoruz madem yapamayacağın birşeyin sözünü verme ortaya böyle şeyler çıkarıpta oy toplamaya çalışma lanet olsun hepinize

Misafir Avatar
Şahin KARDEŞ 11 ay önce

doğum izni süresi güzel gerçekten ama su sürede dogum izninın n zamanlarda yani hangi aralıklarda kullanılacağı ibaresi söylenmemiş çunku şuan sistemde doğum izni bı ay kalada cıkabılır dogumdan sonrada dıger kalan iznini kullanabilir bi hak vardı acaba bu son yasadaki izin kullanma hakları nelerdir ?

Misafir Avatar
Bizde yedik @erkan şentürk 11 ay önce

puhaaaaaaahhahahahaahaaaaaaaaaaa atın atın belki biri tutar

Misafir Avatar
erkan şentürk 12 ay önce

peki doğum izninde olan memurların durumu ne olacak onlarda bu haktan yararlanabilecek mi?

Misafir Avatar
nazire rüzgar 12 ay önce

istenilen tüm konuların kararı alındığı zaman bir gün de bile meclisten geçip resmi gazete de yayınlanıyor. ama iş kadına doğum iznine gelince konuşmalar tartışmalar uzun sürüyor. net bir cevap vermelisiniz 3 ay 6 ay şu gün meclisten geçecek diye kadınları ne olur bu kadar mağdur etmeyin artık.

Lig Tv Canlı İzle Galatasaray Kasımpaşaspor
Lig Tv Canlı İzle Galatasaray Kasımpaşaspor

Haberi Oku