banner406
banner396
12 Eylül 2017 Salı 22:51
Eş Durumu Atamalarında Adres Kayıt Sistemi Sorunu

Anadolu Eğitim Sendikası olarak; Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak, büyükşehir olmayan illerde uygulanmayan adres kayıt sistemi sorununu dile getirdik. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre hazırlanan atama kılavuzlarında, eşin çalıştığı yerleşim merkezi atama bölgesi sayılırken, büyükşehir olmadığı için ikamet edilen bölge atama bölgesi sayılmamaktadır. Bu durumun düzeltilmesi ve ikametgahın bulunduğu yerleşim yerinin de atamaya açılmasının, atamaya bir genişlik kazandıracağını ve mağduriyetleri azaltacağını belirttik.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Sayı :  676-17/4715                                                                                       Tarih:12/09/2017

Konu: Aile Birliği Mazereti Atamalarında  Adres Kayıt Sistemi(AKS) Sorunu

           

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne

  İlgi: a) 17/04/2015 Tarih ve 29329 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme

               Yönetmeliği 

          b) 12/07/2017 Tarihinde MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Tarafından                 

              Yayımlanan Öğretmenlerin 2017 Yılı Yaz Tatili Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği              

               Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme    

               Kılavuzu

       

              Bakanlığınız tarafından 17 Temmuz 2017 tarihinde “Öğretmenlerin 2017 Yılı Yaz Tatili Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu” yayımlanmıştır. Kılavuzun Başvuru ve Tercihler başlığı altında 2. Tercihler b) İl içinde bölümünde “Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.” Yazmaktadır.

             Yine aynı bölümün devamında “Büyükşehir statüsünde olmayan illerde yapılacak yer değişikliği işlemlerinde il merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilecek ve bu yerleşim yerleri arasında yer değişikliği başvurusu yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumları arasında yer değişikliği yapılmayacaktır. Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerde görev yapan öğretmenler, yalnızca mazeretlerinin bulunduğu il merkezi (belde ve köyler dâhil) ya da ilçedeki (belde ve köyler dâhil) eğitim kurumlarını tercih edebilecektir. Eşleri aynı ilçenin köy veya beldelerinde görev yapan öğretmenler, öncelikle eşlerinin olduğu yerdeki eğitim kurumlarını tercih edecekler; eşlerinin bulunduğu yerde atanabilecekleri herhangi bir eğitim kurumu bulunmaması halinde ise yakın köy veya beldelerdeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.” Yazmaktadır.

              Büyükşehir statüsünde uygulanan ancak büyükşehir olmayan illerde uygulanmayan “Adres Kayıt Sistemi” ile eş durumu atamaları daha da zorlaştırılmaktadır. Büyükşehir olmayan illerde de adrese göre atama istenmesi atamalara bir genişlik kazandıracak ve mağduriyetleri azaltacaktır. Konu ile ilgili gereken adımların atılarak, eş durumu atama kılavuzlarında değişiklik yapılması yerinde bir uygulama olacaktır.

Gereğini arz ederiz.

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakkı 2017-09-13 10:16:13

bütün ilin il içi özür e açılmasını istiyoruz demek bu kadar zor mu?aks ile olsa ne olur.kontejan açılmadıktan sonra.