Yer Değiştirme:
Güvenlik Koruma Memur Alımına Kimler Başvurabilir ? Başvurular Ne Zaman?

  Üniversite ve statlar için  10 bin “koruma memuru” alınacağı haberi “memurluk” hayali kuran binlerce işsizi harekete geçirdi. Sadece İstanbul’da 20 bin başvuru oldu. Akşam Gazetesi'nin bu haberine göre aralarında stat yasaklısı “taraftar” bile var İçişleri Bakanı Muammer Güler’in “10 bin Koruma Memuru alınacak” açıklamasını duyan işsizler ordusu telefona, bilgisayara sarıldı…  Resmi-özel statüde çalıştırılması planlanan 10 bin koruma memurundan biri olmak isteyenler, sadece İstanbul’da 20 bini buldu. Bir haftada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 155 Polis İmdat hattı bile kilitlendi. İnternet sitesine binlerce “Koruma memuru olmak istiyorum. Askerliğimi yaptım” maili düştü.  

Tamamı erkek olan “memur” adaylarının büyük çoğunluğu da lise mezunu. Aylık 2 bin lira maaş verilmesi planlanan “koruma memurluğu” için başvuranlar arasında ilginç taleplerde bulunanlar da dikkat çekiyor. Mail atan bir kişi, “Fenerbahçe taraftarıyım. Koruma görevlisi olmak istiyorum. Ama sadece Fenerbahçe stadında görev yapmak istiyorum” yazdı. Yapılan incelemede, başvuru sahibi “taraftar” hakkında 6222 sayılı maddeden işlem yapıldığı ve statlara giriş yasağı bulunduğu ortaya çıktı. 

MEVZUAT YOK 

İstanbul Emniyeti’nin ilgili birimi ise “iş başvurusu” yapanların maillerine yanıt vermekle meşgul. Polis, başvuranlara gönderdiği mailde “Henüz mevzuatta böyle bir şey yok. Kanun çıktıktan sonra detaylar açıklanır. Resmi gazeteyi takip edin. Müracaat nereye olacaksa oraya başvurun” yanıtı veriyor. 

İlk etapta 10 bin görevli 

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı’nda, ”Koruma Memuru” adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini açıklamıştı. Proje hayata geçtiğinde stadyum, üniversite ve yurtlardan özel güvenlikler çıkacak, Koruma Memurları görev yapacak. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri ve Spor Bakanlığı konuyla ilgili çalışma yürütüyor. Yıl sonuna kadar çalışmanın bitirilmesi bekleniyor. 

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamalara göre Okul, Stat vb yerlerde görev yapmak için yaklaşık 10.000 Lise Mezunu koruma alınacağı bildirildi. 

İçişler Bakanı Güler 4 Ay Teorik ve 2 Ay tatbiki eğitimin verilip yetiştirileceğini Polis'in bile kendi karakolunda nöbet tutmayacağını kendi görevlerini yapacaklarını ifade etti. 

Koruma memurlarının sayısının ne olacağı sorusu üzerine Güler, şu anda Türkiye de bütün koruma hizmetleri için 29 bin kişi istihdam edildiğini açıklayarak bunun çok olduğunu ifade etti. 29 bin kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10 bin kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru dedi 


Yaş sınırı olacak mı sorusuna ise Memurların Lise mezunu olacağını, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarınında koruma memuru olacağını, belli bir fiziki özellik aranılacağını ve yaş sınırı olarak 28 Yaş gibi planladıklarını açıkladı. 

Öte yandan CHP Edirne Gençlik Kolları Başkanı Halil İnağ, üniversitelerde karakol istemediklerini kaydetti. "Polisin en son girmesi gereken yer, bilim alanları olan üniversitelerdir" diyerek kızgınlıklarını ifade eden İnağ şunları söyledi: 

"Üniversitedeki yapılanmaya polis değil koruma memurları diyen hükümet büyük bir yalanın içindedir. Bu kişiler üniversitede silah taşıyacak, delil toplayacaklar. O zaman polisten ne farkları kalacak? Üniversitede kalıcı bir polis gücü oluşturma düşüncesi dahi akademik özgürlük ve üniversite özerkliğine karşı yapılabilecek en büyük saldırılardan biridir ve hiçbir şekilde haklı olarak gerekçelendirilemez. Bu uygulama ile üniversitelerin evrensel değerleri törpülenirken; üniversite rektörlükleri, valiliklerin doğrudan yönettiği birer karakola dönüşecektir. Böylece her türlü örgütlenme ve hak arama girişimi ve eleştirel bilgi üretme çabaları polisiye yöntemlerle baskı altına alınacak ve sermaye için dikensiz bir gül bahçesi yaratılacaktır."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
caN 3 ay önce

ögg görevli̇si̇ her hangi bi̇r si̇yasi̇ parti̇de görevi̇ne devam ederken beledi̇ye mecli̇s üyesi̇ ola bi̇li̇rmi̇

Misafir Avatar
adg 5 ay önce

ne zaman

Misafir Avatar
fatma 5 ay önce

ben fatma kpss önlisans puanım 76 güvenlik sertifikamda var silahlı büyük bi heyecanla alımları bekliyoruz

Misafir Avatar
aydın 6 ay önce

güvenlik koruma memur alımı hangi tarihte gerçekleştirilecek ve verilen eğitim statüsü polis egitimiyle aynı sınıfta mı olacak ????

Misafir Avatar
sebahattin topdag 6 ay önce

ne zaman alınacak

Misafir Avatar
özge @MYO Mezun. 7 ay önce

da rotada hıc bırsey yok arkadaşlar..

Misafir Avatar
rıfat123 7 ay önce

basvurular ne zaman ve sartlar neler nerelerden basvurulacak bi an önce acıklansada bizde ona göre önümüze baksak

Misafir Avatar
cemo66 7 ay önce

başvurular ne zaman başlayacak?

Meb Müsteşar Yardımcısı Görevden Alındı
Milli Eğitim Bakanlığında üst düzey kadrolarda görev değişimi yapılmaya devam ediliyor.

Haberi Oku