banner289

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı Kriterleri Belirlenmelidir
 MEB şube müdürlüğü kriterlerini henüz açıklamasa da şube müdürlüğü normlarının ilçe nüfuslarına göre yapıldığı bir gerçek… İl milli eğitim müdürlüklerine ise 13 şube müdürlüğü kadrosu tahsis etti. İllerde görev yapan şube müdürlerinin iş yükü azalmış olduğu gibi bir alanda branşlaşma bile olacaktır. Bu durum il müdürlüklerinde verimliliği arttıracaktır. Kadrolu atamalar yapıldıktan sonra bunu daha yakından göreceğimize inanıyorum. Nüfusu 100 bine kadar olan ilçeler için ise aynı şeyleri söylemek mümkün değil. 20 bin ile 100 bin arasında nüfusu bulunan ilçelere 2 şube müdürü normu verilmiştir.
Benzer bir çalışmanın il milli eğitim müdür yardımcılığı için yapılması ise kaçınılmaz olmuştur. Önceki il milli eğitim müdürlükleri yönetmeliğinde de müdür yardımcılarına koordinatörlük görevi verilmişti. Ancak müdür yardımcıları şubelerin görevlerini yerine getiriyordu. Yeni yayınlanan yönetmelikte ise müdür yardımcılarının görevi şu şekilde belirlenmiştir;

“2) İl millî eğitim müdür yardımcıları, sorumluluklarına verilen görevleri yapmak, hizmetler arasında uyumlu işbirliği ve çalışma düzenini sağlamak, il müdürlüğü adına toplantılara katılmak, yazışmaları ve belgeleri il müdürü adına imzalamak, il müdürlüğüne vekâlet etmek ve millî eğitim müdürü tarafından verilen diğer görevleri yürütmekle görevli ve sorumludurlar.”

Müdür yardımcılarının görevi” hizmetler arasında uyumlu işbirliği ve çalışma düzenini sağlamak” olacaktır. Bu durumda şube görevi verilmeyecektir. Şube müdürü sayısının artması nedeni ile il müdür yardımcıları, şube müdürleri tarafından yerine getirilen hizmetin koordinesinden sorumlu olacaklardır. Daha önce illerde bu sayıda şube müdürü kadrosu yoktu. İstanbul’da 18 milli eğitim müdür yardımcısı, Ankara’da 16 milli eğitim müdür yardımcısı, İzmir’de 11 milli eğitim müdür yardımcısı, Adana’da 6 milli eğitim müdür yardımcısı, Diyarbakır’da 5 il milli eğitim müdür yardımcısı, Van’da 4 milli eğitim müdür yardımcısı kadrosu bulunmaktadır.(Sayılar web sitelerinden alınmıştır) Yeniden düzenlemeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum…

“İl müdür yardımcılıkları kaldırılabilir mi?”

Görev tanımı, il milli eğitim müdürlüklerinde tanımlanan bir kadronun artık kaldırılamayacağını düşünüyorum. Ayrıca bu kadar şube müdürü normundan sonra il müdürü ile şube müdürü arasında bir kadroya daha çok ihtiyaç hâsıl olmuştur. Düşünün İstanbul’da 26 şube müdürü kadrosu var. İl müdür’ünün tek başına yapılan işleri kontrol etmesi, yönlendirmesi, planlaması mümkün değildir. Özel büroların yapısı değişir ise ancak bu mümkün olabilir. Müdür yardımcılığı kadrosu şahsa bağlı kadro haline getirilir, emekli olanın yerine atama yapılmaz, bu şekilde müdür yardımcılıkları kaldırılabilir. Özel büroların alt yapısını oluşturmadan, böyle bir uygulama problem oluşturacaktır.

Davut ÇALIŞKAN
Ueyder Başkan Yardımcısı
banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali kartal 3 yıl önce

badem bıyıklı olacak.