banner406
banner396
18 Temmuz 2016 Pazartesi 13:05
Kamu Kurumlarında FETÖ Temizliği
 Bir çok kamu kurumunda Fetullah kölesi memurlar bulunuyor. Bu memurlar hakkında ne tür işlemler yapılabilir.
657'nin ilgili maddeleri şu şekildedir:

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA MADDESİ

Madde 137 - Görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir.
Görevden uzaklaştırma tedbiri, soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilir.

Madde 139 - Görevinden uzaklaştırılan Devlet memurları hakkında görevden uzaklaştırmayı izleyen 10 iş günü içinde soruşturmaya başlanması şarttır.

GÖREVE SON VERME MADDELERİ

Madde 48 - 
Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.
5. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.

Madde 98 - Devlet memurlarının
a) Bu kanun hükümlerine göre memurluktan çıkarılması;
b) Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi;
..; hallerinde memurluğu sona erer.

Madde 125 - Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
E - Devlet memurluğundan çıkarma : Bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere memurluktan çıkarmaktır.
Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak,

Madde 56 - Adaylık süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin her birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmıyacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenlerin disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişkileri kesilir.

GENEL DEĞERLENDİRME

Atamaya yetkili amirlerin, müfettişleri, valilerin ve kaymakamların; 657 sayılı Kanunun 138. maddesinden gelen açığa alma yetkileri bulunmaktadır. Öncelikle belirtilen bu yetkili amirler, 137 ve 138. maddelere dayanarak FETÖ'yle ilişkili olduğu düşünülen, haklarında istihbarat kurumlarında kayıtları bulunan memurları acilen ve derhal görevden uzaklaştırmalıdır.

Görevden uzaklaştırma sonrasında, 10 içinde soruşturmaya başlanması ve 125. maddeye göre eldeki delil ve bilgilere göre ihraç kararı alınması mümkündür. Ayrıca adli yargı organlarında alınan ve kesinleşmiş bir karar var ise 98. maddeye göre memurluğun sona ermesi kararı alınabilir.

Diğer taraftan, FETÖ'yle ilişkili aday memurlar için 56. madde uyarınca, disiplin amirinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile diret olarak ihraç kararı alınması mümkündür.

Tüm atamaya yetkili amirler, daha fazla geç kalmaksızın, yukarıdaki hükümler doğrutusunda ivedi olarak hareket etmelidir.

Kaynak: www.memurlar.net

Son Güncelleme: 18.07.2016 13:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
artık yeter 2016-07-18 14:39:06

hiç bir okulda fetocu idareci görmek istemiyoruz.kamufle olanlar hemen ayıklansın

Avatar
Sema 2016-07-18 15:21:25

Temizlensinler zamanında bizim hakkımızı yediler