banner289

Kpss Alan Sınavı iptal edildi mi ?
Sky türk haber kanalında 19 aralık 2012 tarihi itibariyle alan sınavının iptal edildiğine dair altyazı geçti ve herkesin kafasında yeni bir soru oluştu kpss alan sınavı iptal mı edildi.

Mebpersonel.com olarak bu kafa karıştıran haber hakkında sizler için ufak bir araştırma yaptıktan sonra şu an itibiriyle  
 Kpss alan sınavının  iptal edilecek bir yönetmelik veyabir  kanun bulunmadığını tespit etti.
 
Meb tarafından 2013 yılında yapılması planlanan kpss alan sınavı daha önceden  yapılmak istenmişti ve kpss alan sınavı için  18 ocak 2007 de resmi gazetede yönetmelik yayımlanlanmıştı.

Eğitim Sen  Ocak 2007 tarihli Resim Gazete'de yayımlanan, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştaya dava açmıştı. 

Danıştay 12. dairesi öğretmeleren alan sınavı getiren yönetmeliği durdurma kararı vermişti ve alan sınavı yapılmamıştı.


Sky türk haber kanalında 19 aralık 2012 tarihi itibariyle alan sınavının iptal edildiğine dair altyazı geçti.

Meb şu an itibariyle alan sınavı konusunda resmi gazetede yayınlanmmış bir yönetmelik bulunmamaktadır. Meb tarafından yayınlanacak yönetmelikten sonra bir başvuru durumunda danıştay  yeni bir karar verecektir.

Alan sınavı için Meb kanunda yapacağı bir  bir değişiklikte ise  bunun dava edileceği  yer ise Anayasa Mahkemesi olacaktır.

İşin Özeti Şuan itibariyle Kpss alan sınavının  iptal edilecek bir yönetmelik ve ya kanun bulunmamaktadır.

Özel Haber 2007 de Danıştay12. Dairesi  tarafından Alan Sınavı iptali konusunda vermiş oldukları kararın haberi


Danıştay 12. Dairesi, öğretmen adaylarına Alan Seçme Sınavı getiren yönetmeliğin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 12. Dairesi, öğretmen adaylarına alan seçme sınavı getiren yönetmeliğin yürütmesini davalı idarelerden savunma alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar durdurdu.

Alınan bilgiye göre, Eğitim-Sen'in 18 Ocak 2007 tarihli Resim Gazete'de yayımlanan, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada ilk kararı verdi.

12. Daire, öğretmen adaylarınameb personel com ÖSYM tarafından yapılan KPSS dışında, MEB tarafından yapılacak “alan sınavı” getiren yönetmeliğin yürütmesini, davalı idarelerden savunma alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar durdurdu.
Kararın gerekçesinde, öğretmenliğin (B) grubu kadrolar içinde yer aldığı, (A) grubu kadrolar gibi ayrıca bir yeterlilik sınavı yapılamayacağı kaydedildi.
KPSS sınavından alanın puan yeterli olduğu, öğretmenlerin ayrıca alan sınavına tabi tutulmamaları gerektiği ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:
“Öğretmenlik (A) grubu meslek grubu içinde yer almamasına karşın alan seçme sınav altında yeni bir sınava yapılmasının, bu sınavın yüzde 50'si ile KPSS'den alınan puanın yüzde 50'si esas alınarak öğretmenler için yeni bir hesaplama yapılması genel yönetmelikle çelişmektedir. Getirilen düzenleme genel yönetmeliğin sistemini bozacağına kuşku yoktur. Düzenlemede hukuka uyarlık yok.”
Kararda, (B) grubu kadrolar için ÖSYM'ce yapılan sınav dışında yeni düzenlemeyle getirilen sınavın “tarafsızlık” ilkesine de aykırı olduğu belirtildi.
Davalı idarelerin bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.
Danıştay 12. Dairesi, davalı idareler Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığından savunma geldikten sonra yürütmenin durdurulması istemini yeniden görüşecek.

EĞİTİM-SEN'İN AÇIKLAMASI

Eğitim Sen'den yapılan yazılı açıklamada ise şunlar kaydedildi:
“Öğretmen yetiştiren kurumlardan başlayarak, üniversiteler ve MEB arasındaki koordinasyon kopukluklarını düzeltmek yerine, sınavlara dayalı bir istihdam politikasının benimsenmesi sağlıklı değildir. Bu açıdan bakıldığında öğretmen adaylarının mağdur olmaması için yürütmesi durdurulan alan sınavı iptal edilmeli, öğretmen istihdamında sınav uygulamasından vazgeçilmelidir.”

banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
güzel açıklama 3 yıl önce

güzel bir açıklama olmuş heyacan gerek yok o zaman daha ortada bir şey yok

Avatar
atama bekleyen elektrik öğretmeni 3 yıl önce

hayret sonunda anlayabildiler sınava dayalı atamanın haksız ve yanlış olduğunu.mantıklı ve gerçekçi açıklamalar geliyor artık.zaten bizim yeterliliğimizin en büyük kanıtı diplomalarımızdır.bundan ötesi var mı?devlette şu inadından vazgeçse hak yerini bulacak...

Avatar
2012 deyiz 3 yıl önce

danıştayın altından çok sular geçti.danıştaya böyle bir karar verdirmezler

Avatar
ingilizce öğretmeni 3 yıl önce

ben ing öğrtm. 4.sınıftayım kpss ye gireceğiz alan sınavı bu sene için iptal mi?kimse doğru düzgün bir açıklama yapmıyor!hani tarih vermişlerdi?13 temmuzda olacaktı alan sınavı,çok mağduruz ne yapacağız?

Avatar
şubat atamasına HAYIR 3 yıl önce

2013te sınava gıreceklerın hakkı yenılecek ağustosta atama olsun tam elle tutulur atama olsun sayın dıncer

Avatar
kpss iptalll 3 yıl önce

alan sınavı yap sonra alan değişikliği ilgisiz alanlarda çalış sınavlara hazırlanmaktan kitap başında öl...

Avatar
şubatçı @şubat atamasına HAYIR 3 yıl önce

sen kendini düşün bencil insan ağustosta atanama şubatta sen de istersin atama allah sizin gibilere akıl versin...

Avatar
alan sınavı 3 yıl önce

niye alan sınavı yapıyorsun sınıf öğretmenini pek ala fene vermişsin zaten....açıkta kalan her türlü cefayı çeksin 60 puanla atadığın insanlar joker durumunda zaten.........