banner289

Kurumlar Arası Geçiş Kaldılırdı Tüm öğretmen atamalarında KPSS puanı kullanılacak.
 Millî eğitim bakanlığı öğretmenlerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Kurumlar Arası geçişi kaldırıp tüm öğretmen atamalarında Kpss puanı kullanıcak Böylece MEB şoklar dalgasına bir yenisini daha ekeldi ve kurumlar arası geçişle geçmeyi bekleyen binlerce kişiyi de mağdur etmiş oldu. Ancak atama bekleyen öğretmenler için ise yapılan değişiklik olumlu olaraka değerlendirilmektedir. 

MADDE 1 – 6/5/2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim BakanlığıÖğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan madde:

 e) Açıktan ilk atama, kurumlar arası ilk atama ve kurum içi ilk atama yoluyla öğretmenliğe atanacaklarda Devlet memuriyetindeki hizmet süresi  esas alınır. 

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan madde:

Atama çeşitleri

MADDE 12 – (1)  Öğretmen kadrolarına atama çeşitleri şunlardır:

a) İlk atama

b) Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama

c) Açıktan ilk atama, kurum içi ve kurumlar arası ilk atama

ç) Millî sporcuların ataması

 MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan “Aday” ibaresi “Aday veya asıl” olarak, “adaylığı kaldırılmadan” ibaresi “adaylığı kaldırılmadan veya kaldırıldıktan sonra” olarak değiştirilmiştir.

Değiştirilen madde:

 ç) Aday Devlet memuru olarak hâlen Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar ile öğretmen veya Devlet memuru olarak görev yapmakta iken adaylığı kaldırılmadan kendi istekleriyle bu görevlerinden ayrılanlar ya da adaylık döneminde başarısız olmaları nedeniyle görevine son verilenler,

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan madde:

Açıktan ilk atama, kurum içi ve kurumlar arası ilk atama

MADDE 15 – (1) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer hizmet sınıflarında hâlen asıl memur olarak görev yapanlar ile Devlet memuru olarak çalışmaktajanskamu iken görevlerinden ayrılanlar, bu kapsamda başvuruda bulunabilirler.

(2) Bu madde kapsamında başvuruda bulunacakların atamalarında esas alınacak hizmet sürelerinin hesabında, Bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında fiilen Devlet memuru olarak geçirilen hizmet süreleri esas alınır.

(3) Bu madde kapsamında atamaya esas alınacak hizmet sürelerinin hesabında, askerlik dâhil aylıksız izinli olarak geçen hizmet süreleri dikkate alınmaz.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan madde:

(3) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında görevli olup öğretmenliğe ilk defa atanacakların durumu, istekleri ve tercihleri doğrultusunda bu Yönetmeliğin 13 üncü veya 15 inci maddesi kapsamındajanskamu değerlendirilir.

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendinde yer alan “% 7’si” ibaresi “% 1’i” olarak değiştirilmiş, (b) bendi yürürlükten kaldırılmıştır. 

Kaldırılan ve Değiştirilen madde:

(3) Bakanlığa atama izni verilen öğretmen kadrolarından;

a) % 7’si bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi,(Değişti) 

b) % 3’ü bu Yönetmeliğin 15 inci maddesi (Kalktı)

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “15,” ibaresi ile (d) ve (e) bentleri yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan madde: 

d) Açıktan ilk atama yoluyla atanacaklardan hizmet belgesi veya kurumca onaylı örneği ile Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olmadığına dair yazılı beyanı (Devredilen Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur), 

e) Kurumlar arası ilk atama yoluyla atanacaklardan hizmet belgesi veya kurumca onaylı örneği,

 MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmış, beşinci fıkrasında yer alan “14 üncü ve 15 inci maddelerine” ibaresi “14 üncü maddesine” olarak ve yedinci fıkrasında yer alan “14 üncü ve 15 inci maddeleri” ibaresi “14 üncü maddesi” olarak değiştirilmiştir.

Kaldırılan madde: 

c) 15 inci maddesi kapsamındakilerin atamaları memuriyetteki hizmet süreleri,

(7) Bu Yönetmeliğin 14 üncü ve 15 inci maddeleri kapsamında atanacakların hizmet sürelerinin eşit olması hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenir.

MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 35 inci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “14 ve 15 inci maddeleri” ibaresi “14 üncü maddesi” olarak değiştirilmiştir.

Değiştirilen madde:

(4) Bu Yönetmeliğin 14 ve 15 inci maddeleri kapsamında öğretmenliğe atananların, özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için son olarak atandıkları görev yerlerinde en az bir yıl süreyle görev yapmış olmaları gerekir.

MADDE 10 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 

www.mebpersonel.com

banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memur @Bakanmışşş 4 yıl önce

katılıyorum. astığım astık kestiğm kestin nereye kadar?

Avatar
sabır 4 yıl önce

bakan ne yaptığını bilmiyor yazıklar olsun

Avatar
Fatih 4 yıl önce

işiniz gücünüz insanları mağdur etmek. hiç bir işi düzgün yapamaz mısınız? diğer kurumlarda torpilliler kurumdan kuruma geçiyor. i̇şinize gelmediği için onlara dokunmayın. zavallı öğretmenlerle uğraşın.

Avatar
YAZIKLAR OLSUN 4 yıl önce

olmaz bu kadar kendinize gelince iyi oluyor son gün olmaz bu allahinizdan bulun inşallah herkesin hayallerini yiktiniz allahta sizin kini mahvetsin inşallah

Avatar
bir iki 4 yıl önce

allah topunun belasını versin

Avatar
zaman 4 yıl önce

ya kardeşim madem kurumlar arsı geçişi kaldıracaksın bunu neden yumurta kapıya dayanınca yapıoyorsun madem yapacaksın kpss ye 5-6 ay kala yap yönetmeliğinde değişikliği açıkla kurumlar arsını kaldırdım diye millet de ona göre hal çaresine baksın sen dereyi geçerken at değiştiriyorsun yönetmmeliği değiştirdiğin gün kılavuzu yayınlıorsun ama meb bakanında bunları düşünebilme yetisi varmı ki

Avatar
gariban 3 yıl önce

bu ne oynak bir sistem. ya kardeşim sizin hiç mi kararlı bir sisteminiz yok. her yıl bir icat çıkarıyorsunuz bu nasıl bir yönetim. zaten memurlar arası geçişten branş başı 3-5 öğretmen alıyorsunuz. bunu mu çok görüyorsunuz. yazıklar olsun bu geçişi kaldırana. inşallah bunu kaldıranların çocukları da bir gün hakkı olup da almak istediklerini alamazlar ve girmek istedikleri yere giremezler de o zaman bizim mağduriyetimizi anlarlar. inşallah allah başımıza adaletli ve idareciler nasip eder de sizl

Avatar
alper 3 yıl önce

2013 yılı ağustos atamalarında bu durumun değiştirileceği söyleniyor bilgisi olan varmı