banner291
banner289

MEB Alan Değişikliği 2013 - Son Gelişmeler

MEB Alan Değişikliği 2013 - Son Gelişmeler

MEB Alan Değişikliği 2013 - Son Gelişmeler
 MEB Alan Değişikliği 2013 - Son Gelişmeler  Alan Değişikliği 2013 Güncel Gelişmeler-Yorumlar-Paylaşımlar MEB  2013 Alan Değişikliği Son Gelişmeler MEB   Alan Değişikliği Sorunu  Çözüldü mü ?  alan değişikliği 2013 son gelişmeler alan değişikiliği sorunu 2013 alan değişikliği ne zaman alan değişikliği sorunu ne zaman çözüme ulaşıcak gibi soruların cevabını siz değerli okuyucularımız için mebpersonel.com olarak sizlerle paylaşacağız 

İşte en Sson Gelişmeler

Alan Değişikliği Sorunu Çözülüyor Z.Engelliler Öğretmenliği Alan Değişikliği Sorunu Çözülüyor.

444 sistemiyle oluşan Sınıf Öğretmenliğinde norm fazlası öğretmenlik durumu MEB tarafından Zihinsel Engelliler ve Teknoloji Tasarım öğretmenliğine geçiş yoluyla çözümlenmeye çalışılmıştı. MEB çözümü TTKB tarafından yayımlanan mütalaa ile işi çözdüğünü sanmışken açılan bir davada verilen karar neticesinde iptal etmek zorunda kaldı. 
İptallerin başlayacağı dönemde, Bakanlığa hukuk devleti kuralları çiğnenmeden yargı kararlarına uyma zorunluluğu da düşünülerek bu sorunu çözebileceğine ilişkin ilettiğimiz öneri kabul görecek gibi... Çünkü Bakan Sayın AVCI'ya alan değişikliği ile ilgili sorulan sorulara verdiği cevaplarda;
 
"Öğretmenlerin alan değişikliğine ilişkin soru üzerine Bakan Avcı, alan değişikliğiyle ilgili mahkeme kararından kaynaklanan sorunlar olduğunu, sınıf öğretmenlerinin farklı gerekçelerle alan değiştirerek tayin edildiğini hatırlatarak, çözümün yakın olduğunu belirtmiştir.
 
Avcı, ''Fakat mahkeme buna esas teşkil eden Talim ve Terbiye mütalaasını yeterli bulmamış ve demiş ki: 'Bu konuda karar almış olmanız gerekir. Bizde bu durumda olan arkadaşlarımızı, uygulamada gördük ki alan değiştirirken aldıkları ek hizmet içi eğitim yeterli değil bir çoğu mutsuz. Alan değiştirmiş ama geçtiği alanın becerilerine yeterince sahip değil. Dolayısıyla alanlarında devam etmek isteyenlere ilave bir hizmet içi modülü de geliştirdik. Alan değiştiren öğretmenlerimizle ilgili sorun büyük ölçüde çözülmüş olacak" diye konuştu."
 
Bizim de önerimiz bu noktada idi. Mahkemenin verdiği karar dikkatle incelenirse; sen mütalaa ile bu işi çözemezsin senin kim hangi alana atanır yönünde Talim Terbiye Kurulu (TTKB) Kararın var o karara uyman lazım, ayrıca 540 saat Hizmet içi eğitim alanlar Zihinsel Engelliler öğretmeni olabilir diyorsun kararında buna da uymamışsın diyor.
 
O zaman MEB bu öğretmenlerimizin hizmet içi eğitimlerini tamamlamalı, TTKB kararını yeniden düzenlemelidir.
 
Bu durumdaki öğretmenlerin kararnameleri düzenlenerek ya eski okullarına ya da boş yerlere atamaları yapılmıştır. Bakanlık bu açıklamayı resmi yazıya dökerek bu şekilde geri dönüşlerin de önüne geçmesi gerekirdi.
 
Sayın bakanın da söylediği gibi bu öğretmenlerimizden istekli olanlar görevlerine devam edebilirlerdi. İstekli olmayanlar yani bu alanda başarılı olamayacaklarını düşünenler ise Sınıf Öğretmenliğine dönebilirlerdi.
 
İsteklilerin bu işi çok iyi yürütebilecekleri hele hele mevcut durumdan çok daha iyi bir uygulama olacağı açıktır. Birçok okulumuzda bu öğrencilerimize öğretmen bulunamadığı, 100 saati bile bulmayan hizmet içi eğitim almış ücretli öğretmenlerle doldurulduğu düşünüldüğünde yapılacak işlemin doğruluğu bir kez daha ortaya çıkacaktır.
 
MEB'in bu tür hayati konularda kaplumbağa hızından kurtulup kararlar alması, çözüm odaklı olması gerekmektedir.
 
Tekrar hatırlatalım ki sınıf öğretmenlerini bir o yana bir bu yana savuran bakanlığın kendisidir. Çözüm bulup mutlu edecek olan da bakanlık olmalıdır.
 
Maksut BALMUK
 
memurlar.net
banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

12 YORUM

 • Misafir Avatar

  Tnr55

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  hangi bransa gecmistiniz hocam

 • Misafir Avatar

  alan

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  2013 alan değişikliğini bekliyoruz ne zaman acaba.

 • Misafir Avatar

  ÖĞRETMEN

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  alan değişikliği iptalleri isteğe bağli olarak bir defaliğina mutlaka olmali.çünkü alan değiştirenlerin büyük çoğunluğu mecbur olduklarindan alan değiştirdiler.

 • Misafir Avatar

  hasan

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  geçen defa geçememiştik yan alan eçiş yeniden yapılmalı

 • Misafir Avatar

  hasan

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  geçen defa geçememiştik yan alan eçiş yeniden yapılmalı

 • Misafir Avatar

  umut yıldız

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  sevmediği işi yapmak ölüm geliyor,bıktık,yorulduk,pişman olduk geri dönüş verilsin

 • Misafir Avatar

  eloş

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  yan alandan geçiş bekliyoruz

 • Misafir Avatar

  eloş

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  yan alandan geçiş bekliyoruz

Copyright © 2016

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • En Komik Karne Günü Capsleri
 • Birbirinden ilginç şekilli bulutlar
 • KAZANIMLAR HAYATA GEÇİYOR,KAYBEDENLERİNSE UYKUSU KAÇIYOR
 • Yeni Yıl Tüm Dünyada Coşkuyla kutlandı
 • Yeni yıla serin sular altında girdiler
 • PKK kalleşlikte sınır tanımıyor
 • Diyarbakır Sur'da polis eşlerinden sürpriz!
 • En İyi 10 Yılbaşı Hediyesi
 • Dünyayı Sarsan En İyi 10 Fotoğraf
 • Soruları Soran Öğretmen Siz Olsanız Tam Puan Vereceğiniz 21 Komik Cevap

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com