banner246

MEB'den 'Sınıfta kalma geri geliyor' açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'İlköğretimde Sınıfta Kalma Geri Geldi' Haberlerine İlişkin Açıklama

MEB'den 'Sınıfta kalma geri geliyor' açıklaması
 Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 48'inci maddesinde, 'ilköğretim kurumlarında bir üst sınıfa devam etmek için öğrencinin iki dönem notunun aritmetik ortalaması her ders için 2'den aşağı olamaz' ifadesinin geçerli olmaya devam ettiğini belirterek, 'yeni bir uygulamanın getirildiği' ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, son günlerde ulusal basında yer alan 'ilkokulda sınıfta kalma geri geldi' şeklindeki haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin uygulanmasına ilişkin illerde tereddüt yaşandığına dair alınan geri bildirimler sonucu konuya açıklık getirmek ve bilgilendirme yapmak amacıyla Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nce 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 21 Mayıs'ta 'İlkokullarda öğrenci başarısının değerlendirilmesi' konulu bir yazı gönderildiğini belirtildi. Mecburi öğretim çağına giren tüm çocuklar e-kayıt sistemiyle okula kaydedildiği ve devamlarının sağlanmaya çalışıldığını bildirilen açıklamada, "Ancak bunlardan ilkokula kayıtlı olup, okula hiç devam etmeyen çocuklar bulunmaktadır. Aynı şekilde kaynaştırma ve özel eğitim öğrencisi de olup özel eğitim ücretinden faydalanan ve örgün eğitime devam etmeyen çocuklar bulunmaktadır" denildi.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, 21 Temmuz 2012 tarihinde değişiklik yapıldığı hatırlatılan açıklamada, yönetmelikte 'ilkokullarda öğrenciler sınıf tekrarına bırakılmayacaktır' hükmü işlendiği ifade edildi. Bunun üzerine illere 'okula devam etmeyen ilkokul çocukları da mı' sınıfı geçecek şeklinde görüşün sorulduğu belirtilen açıklamada, bu talepler üzerine Genel Müdürlüğü tarafından 21 Mayıs'ta 1041377 sayılı bir görüş yazısının illere gönderildiği bildirildi.

Açıklamada, "Söz konusu yazıda özetle, okula hiç devam etmeyen çocuklar sınıfta bırakılacaktır, okula hiç devam etmeyen kaynaştırma ve özel eğitim öğrencileri de sınıfta kalacaktır. İlkokul 1-2-3'üncü sınıflarda haftada 6 ders, 4. sınıflarda 9 ders okutulmaktadır. Bazen öğretmenlerimiz devam etmeyen çocuğa sehven (örneğin beden eğitimi dersinden) not veriyor. Diğer 5 dersten not almamış oluyor. Yazımızda yeteri kadar not almamış öğrenciler sınıfta kalacaktır derken derslerden 40-45-80 gibi puan değil de her ders için karnesine düşürülebilecek bir not kastedilmektedir. Söz konusu yazıda başarısızlığından dolayı sınıf tekrarına bırakılacak öğrencilerle ilgili bir yorum ve talimat verilmemiştir ve okula devam eden tüm ilkokul öğrencileri sınıflarını geçeceklerdir."

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 48'inci maddesinde, 'ilköğretim kurumlarında bir üst sınıfa devam etmek için öğrencinin iki dönem notunun aritmetik ortalaması her ders için 2'den aşağı olamaz' ifadesi geçerli olmaya devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, "Dolayısıyla yeni bir uygulamanın getirildiği ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.
banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder
banner278

Son Galeriler Git

Copyright © 2015

Meb Personel,Personel Meb ,Meb Personeli

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • Türkler Google'ın kamerasına öyle bir yakalandı ki!
 • RUS LİDERİ PUTİN KİM, İKTİDARA NASIL GELDİ, NELER YAPTI?
 • Öğretmenler Günü
 • Türkiye'nin En Çok Maaş veren şirketleri
 • YENİ MEMUR YASASININ DETAYLARI
 • LEYLA ZANA'NIN YEMİNİ GEÇERSİZ SAYILDI
 • Bir anda ortaya çıktılar!
 • Öğrenciler için garantili burs bulma yolları
 • Yeni Öğretmenleri Mesleğinden Soğutacak 17 Sınav Sorusu Ve Cevapları
 • GÜNEŞ IŞIĞI GÖRÜNCE ERİYEN İNSANLAR

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com