banner291
banner289

MEB'e 'Alan Değişikliği' Yazısı

MEB'e 'Alan Değişikliği' Yazısı 2013 YILI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN MEB TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI'NA YAZI YAZDIK

MEB'e 'Alan Değişikliği' Yazısı
MEB'e 'Alan Değişikliği' Yazısı.. Sendikamız 2013 Öğretmenlerin Yer Değiştirme İşlemleri takviminde bulunan '2013 Alan Değişikliği' ibaresine istinaden MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'na resmi yazı yazdı.İlgili yazı şöyledir;
 
 
 
EĞİTİM-SÖZ-SEN
EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARININ SÖZÜ SENDİKASI
 
Sayı   :EGBÇSZSN-SENGM-2013/07.23
Konu : 2013 Yılı Alan Değişikliği İşlemleri
 
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI                          04.07.2013
TALİM TERBİYE KURULU  BAŞKANLIĞI'NA
 
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü; 09/05/2013 tarihinde 2013 Yılı Öğretmenlerin Yer Değiştirme İşlemlerine ilişkin sendikamıza  verdiği cevapta ‘Alan Değişikliği'ne ilişkin işlemlerin 20 Haziran -10 Temmuz olduğunu belirtmiş  daha sonra tekrardan  değiştirip kamuoyu ile paylaştığı 15/05/2013 tarihli takvimde ‘Alan Değişikliği'ni Temmuz olarak göstermiştir.Bu durumdan yola çıkarak takvimde ‘Alan Değişikliği' olacağı görülmektedir.Alan Değişiklikleri MEB'in Atama ve Yer Değiştirme talepleri ile TTK doğrultusunda  olduğu açıktır.
 
2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzu'nun ‘Başvuruda Bulunabilecekler' başlığı altında ki ‘'2.2. Talim ve Terbiye Kurulu'nun 07.07.2009 tarihli ve 80 Sayılı Kararı ile 12.09.2012 Tarihli ve 5110 Sayılı Mütalaası doğrultusunda 2012 yılına mahsus olmak üzere denilmiş olup 4+4+4 sisteminin oluşturduğu norm fazlalıklarına ilişkin işlem yapılarak yol bulunmaya çalışılmış böylece ‘yan alan ibareleri ile belgesiz geçişleri de kapsayan geniş bir alan değişikliğine gidilmiştir.Bu durum yeniden yapılandırılmaya çalışılan eğitim sistemini daha başında büyük sıkıntılara sokmuş böylece yeni mağduriyetler oluşturmuştur.2012 İl İçi Alan Değişikliği öncesinde de iller arası özür grubu yer değiştirme işlemlerine dair yer değiştirmelerini yapamayan öğretmenlerimize de normları olmadığı gerekçe gösterilerek kendi alanları dışında 5110 mütalaa ile başka alanlara geçiş yaptırılmıştır.Daha sonra yine bu öğretmenlerimizin bir kısmına da başka seçenek bırakılmayarak memuriyete geçiş önlerine zorunlu bir seçenek gibi sunulmuştur.
 
Tüm bu durumların oluşturacağı sıkıntıları daha ilk başta gören sendikamız MEB yetkililerini uyarmış fakat dikkate alınmamıştır.Bu nedenle ilgili durumlardan kaynaklı 2012 Yılı Alan Değişikliğine dair yapılan işlemleri kendi esas alanlarına dönüş hariç olmak üzere  19.10.2012 tarihinde Danıştay nezdinde mahkemeye YD ve devamında esastan iptal davası açmıştır.Dava halen sonuçlanmamıştır.Diğer yandan ise öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu geçtikleri alanlarda sıkıntılar yaşayarak verimli olamadıkları gibi kendi alanları dışında yabancı oldukları alanlara adapte olamamışlardır.Tüm bunlar olurken MEB'in 2013 Öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerin takviminde yeniden Temmuz ayında ‘ALAN DEĞİŞİKLİĞİ' olacağını göstermektedir.Bu durum açıkça belirtilmemiştir.'2013 Alan Değişikliği' neye göre ve nasıl yapılacaktır?Yeni eğitim sistemi ile birlikte öğretmenlerimizin ilk atama işlemleri dahi değişerek, alan bazında KPSS sınavları yapılmaktadır.Tüm bunlara rağmen sırf yeni sistemin tıkanıklığını gidermek adına atama yönetmelikleri esasları dışında başka alanlara geçiş sağlamak eğitim geleceğimiz adına doğrumudur?TTK MEB'in bu durumlara ilişkin karar verdiği en üst kuruldur.Bu nedenle yeni mağduriyetler oluşturmamak adına kendi esas alanı dışında Alan Değişikliklerine izin verilmemesi eğitim sistemimiz içinde son derece önemlidir.2013 Alan Değişikliği işlemlerine ilişkin kararlarınız kurul olarak sizlerin takdirindedir.2012 yılı Alan Değişikliklerinde görülmüştür ki norm fazlalığı durumu söz konusu olmayan öğretmenlerimiz bile durumu piyango gibi görmüş hiç aklında olmadığı alanlara geçme şansı elde etmiştir.
2013 Alan Değişikliği işlemlerine ilişkin kararlarınızın Atama yönetmelikleri esasları doğrultusunda ve birinin diğerini mağdur etmeyecek şekilde kendi esas alanlarına geçme olanağı şeklinde olması böylece 2012 yılı alan değişikliği yapanlara süre sınırı konulmadan kendi alanlarına geri geçiş hakkı verilmesi, yapılan yanlışlıklara erkenden düzeltim vererek,adil bir yaklaşım sağlayacaktır.
 
Gereğini bilgilerinize saygılarımla sunarım.
Nihat AYDIN
Genel Başkan

Eğitim Söz Sen
banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

11 YORUM

 • Misafir Avatar

  öğrtmn

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  alanımdan hiç memnun değilim ve değiştirmek istiyorum kötü eğitim sisteminin bir sonucu olarak istemediğim bir bölümü okumak zorunda kaldım benim gibi binlerce mezun var bunun bir telafisi olmalı isteyenlere belirli dönemlerde branş değişikliği tanınmalıdır.

 • Misafir Avatar

  ÖĞRETMEN

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  oooh ne alaaa!!! neden i̇stedi̇ni̇z o zaman alan deği̇şi̇kli̇ği̇ni̇ de bi̇ sürü i̇nsanin hakkini gasp etti̇ni̇z. i̇nsan neyi yapıp yapamayacağını bilmez mi? beter olun.herşey müstahak sizlere!gak deyince gak guk deyince guk! başka emriniz???

 • Misafir Avatar

  pr

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  sımdı ortaokulda calısıyorum hedefım fen lısesı umarım yenı bır gecıs hakkı verırler ılkokul ortaokul fen lısesı aladının sıhırlı lambası yasasın meb

 • Misafir Avatar

  öğretmen

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  Yapamayanlar için tekrar hak tanınmalıdır ,inşallah tekrarı olur...

 • Misafir Avatar

  ıldız

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  bizler bir hata yaptık ve bunun telafisini istiyoruz ne olursunuz isteyene alanına dönüş hakkı verilsin.çünkü ne çocuklara ne eğitime faydamız var.

 • Misafir Avatar

  turan

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  aceleye getirilen bir işti.onun için en azından mutsuz olanlara asıl alanlarına geçiş imkanı tanınmalı.memnun olanlar devam edebilir ona bir şey demiyoruz.

 • Misafir Avatar

  alanımı istiyorum

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  alanımı geri istiyoruuuuuuuuuuuuuuuuuummmmmmmmmmmmmmm duyuuuuuuuuuuuuun artık bir yılı zor geçerdik bir yıl daha 2 3 yıl daha katlanamam alanımı istiyorum alanımı yeter

 • Misafir Avatar

  mehmet

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  benh de alan değişikliği istiyorum.bizlere de geçiş imkanı tanımalıdır........

Copyright © 2016

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • En Komik Karne Günü Capsleri
 • Birbirinden ilginç şekilli bulutlar
 • KAZANIMLAR HAYATA GEÇİYOR,KAYBEDENLERİNSE UYKUSU KAÇIYOR
 • Yeni Yıl Tüm Dünyada Coşkuyla kutlandı
 • Yeni yıla serin sular altında girdiler
 • PKK kalleşlikte sınır tanımıyor
 • Diyarbakır Sur'da polis eşlerinden sürpriz!
 • En İyi 10 Yılbaşı Hediyesi
 • Dünyayı Sarsan En İyi 10 Fotoğraf
 • Soruları Soran Öğretmen Siz Olsanız Tam Puan Vereceğiniz 21 Komik Cevap

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com