banner289

MEB'i Ciddiyete Davet Ediyoruz
MEB'i Ciddiyete Davet Ediyoruz Milli Eğitim Bakanlığının taşradaki yöneticilerine gına getirten uygulamalar en son 15 Ağustos 2013 tarihli yazı ile doruk noktasına ulaştı.
Milli Eğitim Bakanlığının taşradaki yöneticilerine gına getirten uygulamalar en son 15 Ağustos 2013 tarihli yazı ile doruk noktasına ulaştı. Rotasyona tabi yöneticilerin hiçbirinden rotasyon uygulanmasın dediğini duymadım. Uygulamada ciddi, objektif, kendilerini incitmeyecek tavırların sergilenmesini istiyorlar. Bunda da oldukça haklılar. Geriye dönüp yönetmeliğin yayımlandığı tarihten bu yana olayları ve değişiklikleri incelediğimizde bu işin üzerine ciddi bir şekilde eğilinmediğini görmekteyiz.

MEB Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Yer Değiştirme Suretiyle Atamaları Hakkında Yönetmelik 04 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete de yayımlanarak yürülüğe girdi.

MEB İnsan kaynakları Genel Müdürlüğü 18/07/2013 tarih ve 1799006 sayılı yazı ekinde Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Yer Değiştirme Kılavuzu yayımlandı. Yayımlanan kılavuza göre 1-6 Ağustos 2013 tarihleri arasında başvuruların alınması takvime bağlanmıştı.

Türk Eğitim Sen 18 Temmuz 2013 tarihinde Yönetmeliğin hukuka, mevzuata ve hakkaniyete uygun görmediği maddelerine ''Yürütmeyi Durdurma Talepli'' olarak, Danıştay Başkanlığında dava açtı.

MEB 31 Temmuz 2013 tarih ve 1952839 sayılı valiliklere gönderdiği yazıda: Kılavuzda yer alan bazı hükümlerle ilgili açıklama yaparken, başvuru takvimini de 13-16 Ağustos 2013 tarihleri olarak değiştirdi.

MEB 03 Ağustos 2013 tarihinde ''Millî Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Yer Değiştirme Suretiyle Atanmaları Hakkında Yönetmelikte değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik''i Resmi gazete de yayımladı. Bu değişiklikle “İl millî eğitim şube müdürleri, il ve ilçe millî eğitim şube müdürlüklerine, ilçe milli eğitim şube müdürleri, ilçe ve il milli eğitim şube müdürlüklerine atanmak üzere yer değişikliği tercihinde bulunabilir.” hükmü getirildi.

MEB Daha önce farkına varmadığı eş durumu özrünün sıkıntı çıkaracağını düşündü. 15 Ağustos 2013 tarih ve 2084991 sayılı yazı ekinde yeni düzenlemeler bulunan makam onayını gönderdi. Bu onayda eş durumu özrü bulunan personelin, öğretmen eşlerinin, 2013 yaz dönemi Öğretmenlerin Özür Durumundan İl İçi ve İllerArası Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru kapsamından yararlandırılmaları için, il tercihi belirtmeksizin, başvurularının 16 Ağustos 2013 mesai bitimine kadar alınmasını istedi. Başvuru süresini de 19 Ağustos 2013 (mesai bitimine kadar) olarak değiştirdi. Ayrıca, Cumartesi günü İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulan Başvuru İnceleme ve Kabul Komisyonunun çalışmasını istendi.

Şimdi , siz baştan belirlemiş olduğunuz başvuru takvimini üç defa değiştirirseniz kendi personeliniz de neden? diye soracaktır. Ortamdaki belirsizlik, yöneticilerin işlerine dört elle sarılmasına engel olmaktadır. Bu insanların çalışan eşleri, okuyan çocukları, kurulu düzenleri vardır. Gidecekleri yerde kendilerini yeni problemler beklemektedir. Yönetmeliğin yayımlandığı tarihten bu yana 43 gün geçmiştir. İşlem sürüncemede devam etmektedir. Taşra yöneticileri tedirgindir. Lütfen biraz ciddiyet!

Rasim Asker
banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.