banner374
13 Temmuz 2016 Çarşamba 10:12
Müdür Yardımcılığı sorununu Danıştay Çözer

   Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevde yükselme sınavı kapsamında 2016 yılı içerisinde yaptığı Müdür Yardımcılığı sınavında sular haftalardır durulmamıştı. Geçtiğimiz gün başbakanlık imzalı yönetmelik değişikliği ile müdür yardımcılığı sınavında başarı gösteren öğretmenlerin atamasının en yakın zamanda yapılacağı duyurulmuştu. Ataması yapılacak kişi sayısı ise yaklaşık 17 bin dolaylarında.

 Müdür yardımcılığı sınavından sonra bilindiği üzere Eğitim-İş sendikası sınavda Atatürk İlke ve İnkılaplarından soru bulunmaması sebebi ile Danıştay'a dava açmıştı. Danıştay da Eğitim-İş'i haklı bulmuş ve yürütmeyi durdurmuştu. Hatta bu süre zarfında müdür yardımcılığı sınavının iptal olması konusu bile gündeme gelmişti.

 En nihayetinde Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin olmak üzere bakanlık yetkilileri harekete geçmiş ve müdür yardımcılığını hak etmesine rağmen ataması gerçekleşmeyen öğretmenler için yönetmelik önlemi almışlardır. Bu yönetmelik değişikliği ile müdür yardımcılığı atamaları gerçekleştirilecek. Aynı şekilde CHP Bursa milletvekili Ceyhun İrgil de müdür yardımcılığı atamalarının gerçekleştirileceğini twitter hesabından açıkladı ve MEB müsteşarı Tekin'e teşekkü etti.

 Bu süreçte Danıştay'ın verdiği karara itiraz Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelmişti. Bakanlık Eğitim-İş'in başvurusu sonrası yürütmesi durdurulan madde ile ilgili itiraz etmişti. Konu ile ilgili olarak şu ana kadar Danıştay'dan olumlu veya olumsuz bir karar çıkmadı. Yaklaşık olarak 17 bin öğretmeni ilgilendiren konuda Danıştay'ın daha hızlı davranması ve davayı öne çekmesi, sürece doping yapması gerekmektedir.

 İdari konuda en yüksek mahkeme Danıştay olduğu için, MEB'in itiraz sonucunun bir an önce açıklanması ve Müdür yardımcılığı atamalarının herhangi bir şekilde gölgelenmemesi gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak müdür yardımcısı olarak atanmayı bekleyen öğretmenler Danıştay'dan davaya itiraz sürecinin çabuk sonuçlanması için  sosyal medya mail ve telefon yolu ile Danıştaya konunun ön3mini ve aciliyetini bildirip kamuoyu oluşturmalıdır.

 Sonuç olarak; müdür yardımcılığı atamalarının Danıştay'ın onayı ve başbakanlığın yönetmeliği ile herhangi bir illegal veya hukuksuz boyuta temas etmeden yapılması gerekmektedir. Süreci takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

banner182
Son Güncelleme: 13.07.2016 10:24
Anahtar Kelimeler:
Müdür Yardımcılığı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mesut 5 ay önce

Tebrik ederim meb personel

Avatar
2015 haziran müd yerd. 5 ay önce

görevlerinden alınan müdür yardımcıları geri görevlerine dönmedikçe bu davalar bitmez.

Avatar
murat 5 ay önce

Görevden alınan md.yrd.asil haksızlığa ugrayanlardir

Avatar
BÜYÜK PUNTOLAR 5 ay önce

Sınavın sadece klavuzuna yönelik yd kararı verildi.atamalar sınav puanı ile yapılıp,yargı kararına göre de klvavuz değişikliği yapılacak.İnşAllah bu hafta takvim açıklanır ve 17000 kişi görevine başlar

Avatar
Yusuf 5 ay önce

Bu yaziyi yazan adalet dusmani hukuk tanimaz yalaka. Danistayi baski altina almak ne demek azicik mantikli dusun. Danistay davalara sirayla bakar. Zaten meb danistay 2. Dairenin sonucuna uygun duzenleme yapacaktir.

Avatar
Sınıfçı 5 ay önce

Bence önce 4 yıl sorunu çözülmeli ve bunu yapacak olan meb. 4 yıl sonra nerede çalışacağım belli değil ben niye müdür yardımcısı olayım ki?

Avatar
M.K 5 ay önce

Süreçi siz sabote etmeyesiniz mebpersonel ? Danıştaydan ne karar çıkarsa çıksın yönetmelik tabiki bunu öngererek çıkacaktır,çıkmalıdır.Danıştayın acele etmeyeceğini koskoca meb öğrenmişki yönetmelik çıkarıyo değilmi.Şimdi kalkıp danıştayı beklemek gerekmez

Avatar
sonizci34 5 ay önce

bundan evvel bir suru sinavda inkilap sorulari cikmadi,giderayak paralelci danistay hakimlerinin kazigina geldik. Hepsi yerlerinden alindi,muspet kararlar yakindir.