banner235
banner239
banner172

NABİ AVCI İSTİFA ET!

 MEB’in, Danıştay’ın "başörtüsüyle derse girmenin devlet memurluğundan çıkarılma cezasına sebebiyet vermeyeceği" kararına itiraz etmesine Özgür Eğitim-Sen’den sert tepki geldi.

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, MEB’in başörtüsüne itiraz dilekçeci üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.  “Nabi Avcı bu ne rezalet!” diye soran Tanriverdi, bu itirazıyla MEB’in başörtüsü özgürlüğü karşıtı cephede yer aldığına ve bunun utanç verici olduğuna dikkat çekti.

MİLLETE YAPTIĞINIZ VAATLERDEN UTANMADINIZ MI?

Nabi Avcı’ya hitaben, “Geçmişinden, inancından, siyaset yaparken yaptığın vaatlerden, parti olarak milleti yaptığınız vaatlerden utan. Siyaset; bilgi, ahlak ve cesaret işidir. Yazık ki bunları sende göremedik.” Sözlerine yer verilen açıklamada, “Danıştay inanç özgürlüğüne kapı aralayan bir karar almışken, bu kararın iptali yönünde ki bir dilekçenin altına imza atarken vicdanına seslenen ve “sen ne yapıyorsun Nabi” diyen bir tek değer yargın, bir tek vicdan sesin olmadı mı? İnançlı bir insan olarak, inancına saldırmayı, inancının neresine sığdırabildin?” diye soruldu.

NABİ AVCI İSTİFA ET!

MEB Bakanının istifaya çağrıldığı açıklamada, “Bu rezaleti sonlandıracak tek şey var Nabi Avcı. Belli oldu ki sen o makamın sorumluluğunu kaldırabilecek cesarete, yüreğe ve inanca sahip değilsin. İstifa et Nabi Avcı bari gözümüze gözükme…”denildi.

Basın açıklamasının tam metni:        

BASIN AÇIKLAMASI

NABİ AVCI BU NE REZALET!

Bu ülkede yıllardır her alanda özgürlük mücadelesi veriliyor. İnanç özgürlüğü mücadelesi de başat alanlardan birisidir. 28 Şubat inanç özgürlüğüne en sert darbeyi vurmuştur. Yüz binlerce başörtülü kamu çalışanı ve üniversite öğrencisi bu zulmü yaşamıştır.

Ülkemizde son yıllar özgürlük alanlarında bir takım kazanımlar elde edildi. Ancak başörtüsü zulmü üniversitelerde fiili bir durumla rahatlama yaşarken kamu çalışanları açısından devam ediyor. Özgür Eğitim-Sen’in işyerlerinde başlattığı kıyafet düzenlemesine ilişkin protesto eylemi diğer sendikalarında katılımıyla yaygın kazandı ve kamu çalışanları işyerlerine serbest kıyafetle giderken bayanlarda başörtülü gitmeye başladılar. Yüz binlerce kamu çalışanı eylemi sürdürürken iktidar partisinden mevcut kıyafet yönetmeliğini değiştirmesi ve özgürlüklerin önünü açması beklentisi içindeydik.

Konuyla ilgili sevindirici haber Danıştay 12. Dairesinden geldi. Samsun'un Vezirköprü ilçesi Gazi Pansiyonlu İlköğretim Okulu Din Kültürü öğretmeninin 2001 yılında derslere başörtülü girdiği için kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulması ve soruşturma sonucunda; ideolojik amaçlarla kurumun huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozduğu öne sürülerek devlet memurluğundan çıkarılmıştı. Öğretmenin verdiği hukuk mücadelesi sonucunda adalet 11 yıl sonra tecelli etti ve Danıştay tarafından haklı bulundu ve  "başörtüsüyle derse girmenin devlet memurluğundan çıkarılma cezasına sebebiyet vermeyeceğine" hükmetti.

MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ BAŞÖRTÜSÜ ÖZGÜRLÜĞÜNE KARŞI ÇIKTI

MEB Hukuk Müşavirliği Danıştay’ın bu kararına itiraz dilekçesi gönderdi. Dilekçenin altında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın imzası da var. Maalesef Nabi Avcı’da başörtüsünü işten atılma gerekçesi olamayacağına hükmeden Danıştayın kararına itiraz edenler arasında yerini aldı.

NABİ AVCI SANA YAZIKLAR OLSUN!

Geçmişinden, inancından, siyaset yaparken yaptığın vaatlerden, parti olarak milleti yaptığınız vaatlerden utan. Siyaset; bilgi, ahlak ve cesaret işidir. Yazık ki bunları sende göremedik.

Danıştay inanç özgürlüğüne kapı aralayan bir karar almışken, bu kararın iptali yönünde ki bir dilekçenin altına imza atarken vicdanına seslenen ve “sen ne yapıyorsun Nabi” diyen bir tek değer yargın, bir tek vicdan sesin olmadı mı? İnançlı bir insan olarak, inancına saldırmayı, inancının neresine sığdırabildin?

Bu rezaleti sonlandıracak tek şey var Nabi Avcı. Belli oldu ki sen o makamın sorumluluğunu kaldırabilecek cesarete, yüreğe ve inanca sahip değilsin. İstifa et Nabi Avcı bari gözümüze gözükme…


Yusuf TANRIVERDİ

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

Anahtar Kelimeler
nabi avcı istifa et!
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
asdas 1 yıl önce

nabi avcı istifa etsin egitimin içine etti hüseyin çelik erkan mumcu gelsn

Misafir Avatar
b etül 1 yıl önce

ee hani nabi avcının açıklaması yok mu sanki cemaatçilerin çığırtkanlığını yapıyorsunuz.. hani tarafsızlık hani demokrasi?

Misafir Avatar
hayal 2 yıl önce

nabi avci istifa etsin ömer dinçer yada hüseyin çelik geri gelsin ben 10 y1ld1r onlar1n sayesinde çak1l1 kald1m :(

Misafir Avatar
mustafa 2 yıl önce

bu dönem ustalık dönemi olacaktı ama en acemice işler yapmaya başladılar

Misafir Avatar
yusuf kipritci 2 yıl önce

hadi yargidan korkmuyorsunuz onun ogretmenlerin lehine verdigi kararlari hice sayiyorsunuz allla'tan da mi korkmuyorsunuz

Misafir Avatar
anlaşılıyor ki yargı siyasi iktidarlara göre 2 yıl önce

adalet anlayışında değişim gösterebiliyor

Misafir Avatar
ayşe 2 yıl önce

ögrenim özrü istiyoruz

Misafir Avatar
öğrenim özrü engellenemz 2 yıl önce

hadı knfdnıze gelın sesımızı cıkaralım ve haklkımızı alalım akım bımer twetter neresı varsa yazalımmm