banner291
banner289

NABİ AVCI İSTİFA ET!

Altında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın imzasının da bulunduğu başörtüsü tahammülsüzlüğüne Özgür Eğitim-Sen tepki gösterdi.

NABİ AVCI İSTİFA ET!
 MEB’in, Danıştay’ın "başörtüsüyle derse girmenin devlet memurluğundan çıkarılma cezasına sebebiyet vermeyeceği" kararına itiraz etmesine Özgür Eğitim-Sen’den sert tepki geldi.

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, MEB’in başörtüsüne itiraz dilekçeci üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.  “Nabi Avcı bu ne rezalet!” diye soran Tanriverdi, bu itirazıyla MEB’in başörtüsü özgürlüğü karşıtı cephede yer aldığına ve bunun utanç verici olduğuna dikkat çekti.

MİLLETE YAPTIĞINIZ VAATLERDEN UTANMADINIZ MI?

Nabi Avcı’ya hitaben, “Geçmişinden, inancından, siyaset yaparken yaptığın vaatlerden, parti olarak milleti yaptığınız vaatlerden utan. Siyaset; bilgi, ahlak ve cesaret işidir. Yazık ki bunları sende göremedik.” Sözlerine yer verilen açıklamada, “Danıştay inanç özgürlüğüne kapı aralayan bir karar almışken, bu kararın iptali yönünde ki bir dilekçenin altına imza atarken vicdanına seslenen ve “sen ne yapıyorsun Nabi” diyen bir tek değer yargın, bir tek vicdan sesin olmadı mı? İnançlı bir insan olarak, inancına saldırmayı, inancının neresine sığdırabildin?” diye soruldu.

NABİ AVCI İSTİFA ET!

MEB Bakanının istifaya çağrıldığı açıklamada, “Bu rezaleti sonlandıracak tek şey var Nabi Avcı. Belli oldu ki sen o makamın sorumluluğunu kaldırabilecek cesarete, yüreğe ve inanca sahip değilsin. İstifa et Nabi Avcı bari gözümüze gözükme…”denildi.

Basın açıklamasının tam metni:        

BASIN AÇIKLAMASI

NABİ AVCI BU NE REZALET!

Bu ülkede yıllardır her alanda özgürlük mücadelesi veriliyor. İnanç özgürlüğü mücadelesi de başat alanlardan birisidir. 28 Şubat inanç özgürlüğüne en sert darbeyi vurmuştur. Yüz binlerce başörtülü kamu çalışanı ve üniversite öğrencisi bu zulmü yaşamıştır.

Ülkemizde son yıllar özgürlük alanlarında bir takım kazanımlar elde edildi. Ancak başörtüsü zulmü üniversitelerde fiili bir durumla rahatlama yaşarken kamu çalışanları açısından devam ediyor. Özgür Eğitim-Sen’in işyerlerinde başlattığı kıyafet düzenlemesine ilişkin protesto eylemi diğer sendikalarında katılımıyla yaygın kazandı ve kamu çalışanları işyerlerine serbest kıyafetle giderken bayanlarda başörtülü gitmeye başladılar. Yüz binlerce kamu çalışanı eylemi sürdürürken iktidar partisinden mevcut kıyafet yönetmeliğini değiştirmesi ve özgürlüklerin önünü açması beklentisi içindeydik.

Konuyla ilgili sevindirici haber Danıştay 12. Dairesinden geldi. Samsun'un Vezirköprü ilçesi Gazi Pansiyonlu İlköğretim Okulu Din Kültürü öğretmeninin 2001 yılında derslere başörtülü girdiği için kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulması ve soruşturma sonucunda; ideolojik amaçlarla kurumun huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozduğu öne sürülerek devlet memurluğundan çıkarılmıştı. Öğretmenin verdiği hukuk mücadelesi sonucunda adalet 11 yıl sonra tecelli etti ve Danıştay tarafından haklı bulundu ve  "başörtüsüyle derse girmenin devlet memurluğundan çıkarılma cezasına sebebiyet vermeyeceğine" hükmetti.

MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ BAŞÖRTÜSÜ ÖZGÜRLÜĞÜNE KARŞI ÇIKTI

MEB Hukuk Müşavirliği Danıştay’ın bu kararına itiraz dilekçesi gönderdi. Dilekçenin altında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın imzası da var. Maalesef Nabi Avcı’da başörtüsünü işten atılma gerekçesi olamayacağına hükmeden Danıştayın kararına itiraz edenler arasında yerini aldı.

NABİ AVCI SANA YAZIKLAR OLSUN!

Geçmişinden, inancından, siyaset yaparken yaptığın vaatlerden, parti olarak milleti yaptığınız vaatlerden utan. Siyaset; bilgi, ahlak ve cesaret işidir. Yazık ki bunları sende göremedik.

Danıştay inanç özgürlüğüne kapı aralayan bir karar almışken, bu kararın iptali yönünde ki bir dilekçenin altına imza atarken vicdanına seslenen ve “sen ne yapıyorsun Nabi” diyen bir tek değer yargın, bir tek vicdan sesin olmadı mı? İnançlı bir insan olarak, inancına saldırmayı, inancının neresine sığdırabildin?

Bu rezaleti sonlandıracak tek şey var Nabi Avcı. Belli oldu ki sen o makamın sorumluluğunu kaldırabilecek cesarete, yüreğe ve inanca sahip değilsin. İstifa et Nabi Avcı bari gözümüze gözükme…


Yusuf TANRIVERDİ

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

8 YORUM

 • Misafir Avatar

  asdas

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  nabi avcı istifa etsin egitimin içine etti hüseyin çelik erkan mumcu gelsn

 • Misafir Avatar

  b etül

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ee hani nabi avcının açıklaması yok mu sanki cemaatçilerin çığırtkanlığını yapıyorsunuz.. hani tarafsızlık hani demokrasi?

 • Misafir Avatar

  hayal

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  nabi avci istifa etsin ömer dinçer yada hüseyin çelik geri gelsin ben 10 y1ld1r onlar1n sayesinde çak1l1 kald1m :(

 • Misafir Avatar

  mustafa

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  bu dönem ustalık dönemi olacaktı ama en acemice işler yapmaya başladılar

 • Misafir Avatar

  yusuf kipritci

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  hadi yargidan korkmuyorsunuz onun ogretmenlerin lehine verdigi kararlari hice sayiyorsunuz allla'tan da mi korkmuyorsunuz

 • Misafir Avatar

  anlaşılıyor ki yargı siyasi iktidarlara göre

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  adalet anlayışında değişim gösterebiliyor

 • Misafir Avatar

  ayşe

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ögrenim özrü istiyoruz

 • Misafir Avatar

  öğrenim özrü engellenemz

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  hadı knfdnıze gelın sesımızı cıkaralım ve haklkımızı alalım akım bımer twetter neresı varsa yazalımmm

Copyright © 2016

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • En Komik Karne Günü Capsleri
 • Birbirinden ilginç şekilli bulutlar
 • KAZANIMLAR HAYATA GEÇİYOR,KAYBEDENLERİNSE UYKUSU KAÇIYOR
 • Yeni Yıl Tüm Dünyada Coşkuyla kutlandı
 • Yeni yıla serin sular altında girdiler
 • PKK kalleşlikte sınır tanımıyor
 • Diyarbakır Sur'da polis eşlerinden sürpriz!
 • En İyi 10 Yılbaşı Hediyesi
 • Dünyayı Sarsan En İyi 10 Fotoğraf
 • Soruları Soran Öğretmen Siz Olsanız Tam Puan Vereceğiniz 21 Komik Cevap

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com