banner289

Norm Fazlalığında  Hizmet Puanı  Mı , Hizmet Süresi Mi
 2012  il içi Yer değiştirme başlamısıya yeni sisteme geçilmesiyle birlikte okullarda  norm fazlasını olduğunu yeni öğrenen  öğretmenler için norm fazlası kime denir , kim norm fazlası olur sorularına   mebpersonel.com olarak  bir örnek üzerinden cevap vermeye çalışacaz.


6287 Kanun gereği okul dönüşümleri sonucunda bir çok öğretmen  bulunduğu okulda norm durumu fazlasına düştü 

 Bir ildeki 20 derslikli  A okulu 6287 sayılı kanun gereği ilkokula dönüştürülüyor.

 A okuluna yakın bir B okuluda ortaokula dönüştürülüyor. A okulundaki branş öğretmenleri  B ortaokuluna aktarılıyor.

B okulunda ki sınıf öğretmenleri A okuluna aktarılıyor.  Buraya kadar herşey normal..


 A okulunda derslik sayısı 20 ve 13 sınıf öğretmeni var.

B okulunda ise 10 tane sınıf öğretmeni A okulana aktarılıyor.

 Yeni isim alan A okulunda  20 derslik ve 23 Sınıf öğretmeni oldu.

Yeni A okulunda öğrenci sayısı yettiği halde derslik ihtiyacı sağlanamadığı için  3 sınıf öğretmeni  norm fazlası olacak.

 A okulundaki öğretmen zaten kendi okulunda  normalde şunu bekler  B okulunda  10 sınıf öğretmeni gelecek fakat bizim okula 7 tane sınıf öğretmeni gerekiyor . B okulunda ki 10 tane öğretmenden  okulda ki görev süresi en az olan 3 sınıf öğretmeni norm fazlası durumuna düşer diye hesaplamasını yapar.

Evdeki Hesap Çarşıya Uyacak Mı ?

 A okulu yeni isim aldığı için 23 sınıf öğretmeni için hizmet puanı sıralaması yapılır hizmet puanı düşük olan 3 sınıf  öğretmeni  norm fazlasına düşer .

 İşin özeti görev yaptığınız okulda 10 yıllık hizmetiniz süreniz olsada  görevli olduğunuz okulda ki hizmet süresine bakılmayacağından  ,  görevli bulunduğunuz okula    sizden sonra gelen   ve öğretmenlik mesleğinde  5 yıl  hizmeti bulunan öğretmen sizden  hizmet puanı yüksek olan bir kurumda çalıştıysa hizmet puanları sıralamasına  bakıldığında   dolayı   mebpersonel.com norm fazlası olursunuz .

 


Yukarda  yaptığımız değerlendirmeyi Öğretmen atama ve yer değiştirme  41. Maddesine göre yaptık.Aşağıda yönetmelikte geçen  açıklamayı bulabilirsiniz.


Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni  eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.   Maddenin  3. paragrafında  "Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir.  " maddeden anlaşıldığı gibi  okulda ki norm sıralaması hizmet puanına göre yapılır   okulda ki  hizmet süresine bakılmaz yani  Hizmet puanı en az olan norm fazlası olur.

Mebpersonel.com Özel Haber


www.mebpersonel.com

banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.