banner406
banner396
02 Aralık 2016 Cuma 09:54
ÖSYM Personelinin Başka Kurumlara Naklinden Vazgeçildi

“Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” dün Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanun Tasarısının 82 nci maddesi, ÖSYM personelinden bazılarının Milli Eğitim Bakanlığına atanmasını ve bazılarının ise başka kurumlara atanmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilmesini düzenliyordu.

Tasarı üzerinde TBMM Genel Kurulunda dün yapılan son görüşmeler sırasında verilen önerge ile Tasarının söz konusu 82 nci maddesi Tasarı metninden çıkarıldı.

Tasarıdan çıkarılan 82 nci madde şöyleydi:

MADDE 82- 6114 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 3- (1) Başkanlıkta görev yapan Devlet memurları arasından Başkanlıkça uygun görülenlerden;

a) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Uzmanı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Uzman Yardımcısı kadrolarında bulunanlar sırasıyla Millî Eğitim Uzmanı ve Millî Eğitim Uzman Yardımcısı kadrolarına atanmak üzere Millî Eğitim Bakanlığına,

b) Diğer personel ise kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere Devlet Personel Başkanlığına,

bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş iş günü içinde bildirilir.

(2) Millî Eğitim Bakanlığı birinci fıkranın (a) bendi uyarınca yapılacak atama işlemlerini on işgünü içinde sonuçlandırır. Bu şekilde atananların Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Uzmanı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Uzman Yardımcısı kadrolarında geçirdiği süreler Millî Eğitim Uzmanı ve Millî Eğitim Uzman Yardımcısı kadrolarında geçmiş sayılır.

(3) Devlet Personel Başkanlığına bildirilen personel, Devlet Personel Başkanlığınca 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 22 nci maddesinin ikinci, üçüncü, beşinci ve altıncı fıkralarında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredilir. Bunlardan şube müdürü ve üstü kadrolarda olanlar araştırmacı unvanlı kadrolara, diğerleri ise Devlet Personel Başkanlığınca tespit edilen kadrolara atanırlar. Personel nakledildiği kurumda göreve başlayıncaya kadar eski kurumunda çalışmaya devam eder ve bu süre boyunca personelin her türlü mali ve sosyal hakları Başkanlık tarafından karşılanır.

(4) Bu madde kapsamında yer alan personele ilişkin kadrolar; atama teklifi gerçekleştirilen kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgililere ilişkin atama onaylarının alındığı tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ihdas ve tahsis edilmiş sayılır. İhdas edilmiş sayılan memur kadroları, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerin ilgili bölümüne eklenmiş sayılır. Atama işlemi yapılan personele ilişkin bilgiler en geç on beş gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

(5) 9/3/2016 tarihli ve 6682 sayılı 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile belirlenen atama sayısı sınırlamasına tabi tutulmaksızın bu madde kapsamında Başkanlık kadrolarından ayrılan personel sayısı kadar Başkanlığın boş kadrolarına açıktan veya nakil suretiyle atama yapılabilir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.