banner289

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur Ücretleri 2014 YSK (30 Mart)
 Sandık Görevlisi Nasıl Olunur Ücretleri 2014 YSK (30 Mart) Sandık Görevlisi Ücretleri 2014 YSK (30 Mart) Sandık  Başkanı Ücret Sandık görevlisi nasıl olunur 2014 Yerel Seçim Sandık Başkanı Ücreti 2014 YSK (30 Mart 2014) Sandık Görevlisi Olmak Nasıl Olunur 2014 Yerel Seçim yaklaşırken sandık görevlisi olmak sandık görevlisi ücreti sandık görevlisi ücretleri2014 gibi bir çok soru binlerce kişini merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Bu kapsamda sandık başkanı ücreti 2014 sandık görevlisi sandık görevlisi ücreti 2014 gibi tüm merak ettiğiniz ve yakından takip ettiğimiz bu haberleri siz değerli okuyucularımız için derledik. Sandık görevlisi ücreti 2014 yılı için belirlenmiş durumda. Aynı durumda sandık başkanı ücreti 2014 yılı için belirlenmiş durumdadır. Bu kapsamdasandık görevlisi ücreti için geri sayım başlamış durumdayken tüm detaylar haberimizin devamında yer almakdadır.30 Mart 2014 yerel seçimlerde sandık başkanı ücreti ne kadar olacak? 2014 yılı sandık başkanı ücreti. Sandık başkanı ücreti 30/03/2014. Sandık başkanı ücretison durum. Sandık başkanı ücreti son dakika.Seçimlerle ilgili tüm haberler mebpersonel.com'da 30 Mart 2014 Pazar günü ülkemizde Mahalli İdareler Genel Seçimi gerçekleştirilecektir. Seçime katılan partiler ve adaylar yasal çerçeve içerisinde propagandalarını yapmaktadırlar. Seçmenler de seçime kadar olan sürede düşünüp, seçim günü oyları ile yerel yöneticilerini belirleyeceklerdir.

SEÇİM GÖREVLİLERİ NE KADAR ÜCRET ALACAK?
Ülkemizde Mahalli İdareler Genel Seçimi 5 yılda bir yapılmaktadır. Mahalli idarelerde seçimle yönetime genel kişiler bu görevlerini 5 yıl boyunca devam ettirmektedirler. Ülkemiz genelindeki mahalli idarelerdeki yöneticileri seçmek için 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak seçimler için 194.310 sandıkta toplam 52.695.831 seçmen oy kullanacaktır. Bu seçmenlerin 26.704.757 adedi kadın; 25.991.075 adedi de erkektir. Görüldüğü gibi kadın seçmen sayısı, erkek seçmen sayısından fazladır.30 Mart 2014 Pazar günü oy vermek için gideceğimiz Sandık Kurulları, kanuna göre bir başkan ve altı asıl üye ve altı yedek üyeden kurulmakta ve sandık kurulu asıl üyeleriyle toplanmaktadır. Ülke genelindeki sandık sayısını, sandık kurulunda görevli 6 üye ile çarptığımızda sandık kurullarında 1.165.860 kişinin görevli olduğu görülecektir. İlçe seçim kurullarında çalışan memurlar ve bina sorumlularını da dahil edersek yaklaşık 2 milyon görevli sandıklarda görev icra edecektir.Bunca görevliye ve seçim için gerekli malzemelere ödenen ücretler göz önüne alındığında bir seçimin maliyetinin ne kadar çok olduğu fark edilecektir. O nedenle seçimlerin zamanında yapılması ülke ekonomisi için de yerinde bir karar olarak görülecektir.Biz bu konuları bir kenara not edip, başlıkta sorduğumuz bu seçimlerde görevli sandık kurullarında görevli olanların ne kadar ücret alacağı sorusunun cevabına gelelim. Yüksek Seçim Kurulu 23 Temmuz 2013 tarihinde aldığı karar ile 2014 Mart’ta yapılacak yerel seçimde görev alacak memurların gündelik ücretleri belirlemiştir. Sandık kurullarında görevli kişilerin alacağı günlük yevmiyeler şöyledir. Sandık kurulunda görevli başkan 70,50TL,  üye 61,50TL ve   bina sorumluları da 70,50TL alacaktır.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (http://www.ysk.gov.tr/ysk/docs/Kararlar/2014Pdf/2014-90.pdf )sitesinde sandık kurulu görevlilerinin alacağı gündelikler şu şekilde ifade edilmiştir.“Sandık kurullarına yapılacak ödemeler:Kurulumuzun ücret kararında belirlenen tarife esas alınarak;a) Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 4 (dört),b) Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç),c) Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 3 (üç),ç) Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 2 (iki),d) Siyasi parti üyelerine 1 (bir), gündelik ödenir.”Buna göre Bina Sorumlusu (3×70,50=211,50TL), Sandık Kurulu Başkanı (4×70,50=282TL), devlet memuru olan üye (3×61,50=184.5TL9 ve siyasi parti üyelerine 1 gündelik olmak üzere 61,50TL ödeme yapılacaktır.Sandık kurulu üyelerinin bu ücretleri alabilmeleri için;  seçim günü her sandık kurulunda fiiliolarak çalışanların tespitine ve ücretlendirmesine esas olmak üzere; Örnek: 4’nolu bordronun, sandık kurulu başkanları tarafından mutlaka T.C. kimlik numaraları ile birlikte bordroda imzaları alınıp eksiksiz doldurularak seçim gecesi ilçe seçim kuruluna teslimi sağlanmalıdır. Çünkü mahalli idareler seçimlerine ilişkin Örnek: 104 harcama çizelgeleri düzenlenirken bu bordrolar esas alınacaktır. Yoksa sandıkta görevli üyeler ücret alırken sıkıntılarla karşılaşabilecek, hatta ücretini alamayacaktır.Sandık kurulu üyelerine ödemeler seçim tarihinden en geç 15 iş günü içerisinde ödenmeye başlanmalıdır. Mahalli idareler seçimleri için gönderilecek ödeneklerden hak sahiplerine yapılacak ödemeler 31/07/2014 tarihine kadar devam edecektir. Bu tarihten sonra seçim ile ilgili ödeme yapılması mümkün değildir. O nedenle görevliler belirlenen bu tarihe kadar ücretlerini kimlikleriyle beraber bankadan çekmelidir.Seçimlerde sandık kurulu başkanı ve üyesi olarak görev yapanlar ile seçim işlerinde görevlendirilenlere yapılacak tüm ödemeler, ilçe seçim kurulu adına açılacak vadesiz bir hesap aracılığı ile yapılır; kesinlikle hiç kimseye elden ödeme yapılmaz. Ayrıca hak sahiplerinden hesap açtırılması istenmez, kimlik kartını bankaya ibraz edip ödemenin yapılması sağlanmalıdır. Seçim kurulları, banka ile yapılacak anlaşmada banka tarafından herhangi bir kesinti yapılmasına da kesinlikle izin vermeyecektir. Hepinize iyi bir hafta geçirmenizi diliyorum. (10.03.2014)
banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.