banner406
banner396
08 Ağustos 2016 Pazartesi 11:36
Sözleşmeli Öğretmenlik Ön Başvuruları Başladı
 Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenliğe yönelik ön başvuru işlemleri için ilk atama ekranını açtı. KPSS P10 puan türünde ataması yapılacak öğretmenlerin 11 Ağustos 2016 tarihine kadar ön başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu süre zarfında başvuru yapmayan adayların atamaları puanları her ne olursa olsun yapılmayacak.


ELEKTRONİK BAŞVURU FORMUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İl millî eğitim müdürlüklerinde, atamalardan sorumlu il millî eğitim müdür yardımcısı veya şube müdürünün başkanlığında; “Başvuru Onay Komisyonu” oluşturulacaktır. İl millî eğitim müdürlüğünce öğretmenlik başvurularının kabul edilmesi ve onaylanmasına yönelik işlemler için ilçe millî eğitim müdürlüklerinde de Başvuru Onay Komisyonu oluşturulabilecektir.

BAŞVURULAR MEBBİS MEB ÜZERİNDEN YAPILACAKTIR

Başvuru ve onay işlemlerine yönelik hususlarda gerekli önlemler, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince alınacaktır. Elektronik Başvuru Formunda, adayın mezuniyet belgesinin tarihi ile “üniversiteye kayıt tarihi”nin girilmesi zorunludur. Girilen bilgiler arasında farklılık bulunması durumunda, kaydetme işlemi sırasında uyarı mesajı gelecektir. Bu durumda aday giriş ekranı ile onay ekranındaki bilgilerin uygunluğu sağlanacaktır.

Onay modülünde, adayın seçmiş olduğu yükseköğretim programı için gerekli olan belgeler ile açıklamaları içeren uyarı alanları bulunmaktadır. Bu alanların işaretlenmesi zorunludur. Bu işlem Bakanlığın onay yetkili kullanıcısı tarafından uyarıların okunduğu anlamını taşımakta olup evrak incelemesi sırasında işaretlenmiş olan uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Adayın Elektronik Başvuru Formunda seçmiş olduğu yükseköğretim programı, eğitim fakültesi dışındaki bir program ise; onay ekranına “Pedagojik Formasyon Belgesi var mı?” sorusu gelecektir. Belgesini ibraz eden adaylar için bu alanın işaretlenerek belge tarih ve sayısının girilmesi zorunludur. Lisans diplomalarında “Pedagojik Formasyon Görmüştür.” ifadesi bulunan adayların, öğrenimleri süresince kaç kredilik pedagojik formasyon dersi aldıklarını gösterir belgeyi mezun oldukları fakültelerden almaları ve bu belgenin “tarih” ve “sayı”sını girmeleri gerekmektedir.

Pedagojik formasyon eğitimini başarı ile tamamlayan ancak formasyon belgesi düzenlenemeyenler, başarılı olduklarına ilişkin ilgili üniversiteden alacakları yazının tarih ve sayısını elektronik başvuru formunda yer alan pedagojik formasyon bilgileri bölümüne girecektir. Pedagojik formasyon belgesi göreve başlama esnasında ibraz edilmek zorundadır. Pedagojik formasyon belgesini ibraz edemeyenlerin ataması iptal edilecektir.

Pedagojik formasyon belgesinde belge “sayısı”nın olmaması durumunda ekranda sayı alanına “0” (sıfır) girilecektir. Elektronik Başvuru Formunda, adayların fotoğraflarının Başvuru Formuna yansıtılması gerekmektedir. Bu adayların fotoğraflarının, tarayıcı aracılığıyla 5KB geçmemek üzere taranarak onay işlemi sürecinde Forma aktarılması sağlanacaktır. Onaylama işlemi sonuçlandıktan sonra Elektronik Başvuru Formunun üç adet çıktısı alınarak nüshalarıyla birlikte adaya veya vekâlet verilen kişiye imzalatılacaktır.

Onaylanan Başvuru Formunun iki nüshası belge asılları ile birlikte adaya geri verilecek, diğer nüshasına bu belgelerin birer fotokopisi iliştirilmek suretiyle iki yıl süreyle muhafaza edilecektir. Onaylanmış Başvuru Formunu yanlış doldurduğunu sonradan beyan ederek yanlışlığın düzeltilmesini başvuru süresi içinde yazılı olarak isteyen adayların belgeleri yeniden incelenecek; isteklerinin uygunluğu hâlinde başvuruları reddedilerek yeniden başvuruda bulunmaları sağlanacak ve uygun başvurular onaylanacaktır.

Başvuru onay sürecine ilişkin iş ve işlemlerden, il/ilçe millî eğitim müdürleri dâhil olmak üzere başvuru onay komisyonunda görevli il millî eğitim müdür yardımcısı veya il/ilçe şube müdürü ile görevli personel birlikte sorumlu olacaktır. Adayların başvuru onaylama işlemleri; Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esaslarının geçici maddeleri de dâhil olmak üzere ilgili maddeleri ve eki Çizelge ile bu Çizelgede mezun olunan yükseköğretim programları/fakültelere göre belirlenen öncelik durumları dikkate alınarak yapılacaktır.

Onay işlemi sırasında geçerliliği konusunda tereddüt edilen belgeler, tarayıcıdan geçirilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına e-posta ekinde gönderilecek ve yapılacak değerledirme sonucuna göre işlem yapılacaktır.


 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ÖN BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ
Son Güncelleme: 08.08.2016 15:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa ürün 2016-08-08 13:39:33

hata veriyor başvuru yapamıyorum yapabilen var mı

Misafir Avatar
kübra tök 2016-08-08 22:05:51 @mustafa ürün

bende başvuru yapamıyorum hata veriyor sebebi nedir acaba?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
mustafa 2016-08-08 19:22:46 @mustafa ürün

bende de veriyor

Beğenmedim! (0)
Avatar
edip 2016-08-09 08:08:33

3 değişik tarayıcıdan da bin kez denedim hep runtime error hatası veriyor. bunun nedeni nedir? nasıl çözülecek?

Avatar
cwpunar 2016-08-08 20:02:51

evet bende bütün aşamalara kadar dolduruyorum başvurumu onayla deyince hata sayfası çıkıyor..birde şu sorum olacaktı. ilköğretim diploma notumu hatırlamıyorum. nasıl gireceğiz onu?

Avatar
begüm özgenç 2016-08-09 08:50:42

bu sorun ne zaman cozulecek zaten 3 gun sure var dunden berı duzelmemıs hala kaydetme asamasında hata verıyor nasıl basvuru yapacagız ?

Avatar
öğretmen 2016-08-08 14:07:35

Alım mı var ki başvuru yapalım. Dalga geçer gibi atama. Kimse razı değil böyle haksızca atamaya

Avatar
fatma 2016-08-08 19:34:13

Son adıma kadar geliyorum sınra hata veriyor neden

Avatar
özge 2016-08-08 19:08:49

sözleşmeli ve mülakatlı öğretmenliği getirmek torpilin önünü açmaktır.bu hatadan acilen dönülmeli

Avatar
derya 2016-08-09 07:28:28

yapamıyorum hata veriyo