banner406
banner396
03 Ağustos 2016 Çarşamba 09:40
Sözleşmeli Öğretmenlik Yönetmeliği ne getirdi, ne götürdü?
  Milli Eğitim Bakanlığı, bugün 668 sayılı OHAL kararı ile sözleşmeli öğretmenlik ve mülakata dair KHK ile ilintili bir yönetmelik yayınladı. Yönetmelikte sözleşmeli öğretmen atamasının hangi kriterlere göre ve nasıl yapılacağı yer aldı.

 Öte yandan mülakat konuları ve ağırlığı da belirlendi. Mülakat puanı oluşturulurken KPSS puanının hiç etkisi olmaması yönünde karar alındı. Yönetmelikte bazı çarpıcı maddeler de yer aldı.

 İşte Sözleşmeli Öğretmenlik yönetmeliğinin özeti:

1. MEB, daha önce de kanunla belirtildiği gibi Sözleşmeli öğretmenlik kadrolarına ilgili branşta bulunan aday sayısının 3 katı kadar adayı mülakata alacak. Örneğin İngilizce Öğretmenliği için 2000 atama yapacak olan MEB, KPSS P121 puanına göre 6000. kişiye kadarki adayları mülakata davet edecek. 

2. Mülakatta %25'erlik pay ile öğretmenlerin şu özellikleri ölçülecek:

a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %25,
b) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %25,
c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %25,
ç) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %25.

3. Mülakatta KPSS puan üstünlüğünün hiç bir etkisi olmayacak. Yönetmeliğe göre mülakata çağırılan KPSS puanı en üstün ile en düşük arasında hiç bir fark olmayacak. 

4. Mülakatlarda MEB'in görevlendirdiği 3 kişi yer alacak. Bu 3 kişi dışında herhangi bir sendika temsilcisi, başka kişiler ve kamera kaydı olmayacak. Salonda MEB'in görevlendirdiği 3 kişi ile aday olacak.

5. Mülakat puanı 60'ın altında olan aday KPSS'den her ne puan alırsa alsın tercih yapamayacak. Mülakattan 60 puan üzerinde alan adaylar sadece mülakat puanına göre(KPSS puanına bakılmaksızın) 20 tercih yapacak ve 21. tercihi(Türkiye'nin her yerinde görev yapabilirim, bilgisayar kurası) açabilecek.

6. Sözleşmeli öğretmen olarak atanan öğretmenler her yıl bulunduğu il Milli Eğitim Müdürlüklerinde sözleşme imzalayacak. Ayrıca 4 yıl boyunca her yıl performans değerlendirmesi yapılacak. Performans değerlendirmeyi geçemeyen, öğretmenliğe dair yetilerinin kaybolduğu düşünülen veya hakkında soruşturma açılan sözleşmeli öğretmenin meslekten atılması çok kolay olacak.

7. Doğum ve askerlik gibi konular kadrolu öğretmenlere yakın olarak düzenlenen yönetmelikte yine de sözleşmeli öğretmenlik için bazı tarih aralıkları mevcut.

8. Bakanlar Kurulu ayrı bir düzenleme yapmazsa Sözleşmeli öğretmenlerin maaşları da sözleşmeli statüsünden verilecek ve kadrolu öğretmenlere göre daha az olacak. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞE DAİR YÖNETMELİĞİN TAM METNİ İÇİN AŞAĞIDAKİ GÖRSELİ TIKLAYINIZ Değerlendirme: KPSS puanı sadece mülakata çağırılmak için bir basamak olacak. Mülakata girildiğinde Türkiye 1.'si ile ilgili branşta son çağırılan kişinin hiç bir farkı olmayacak. Mülakat konularında da görüldüğü üzere mülakat açık uçlu sorulardan oluşacak. Kamera kaydı olmaksızın kapalı kapılar ardında ve 3 MEB görevlisi tarafından gerçekleştirilecek. Öğretmenler 4 yıl boyunca performans değerlendirmesinden geçecek, hata yaptıklarında ise MEB'den kolayca atılabilecek. 4 yıl sonra bulundukları yerde kadro alacak öğretmenler, aynı ilde 2 yıl daha çalıştıktan sonra yani toplamda 6 yıl sonra tayin hakkı elde edebilecek. Bu süre zarfında eş, sağlık, güvenlik vb. nedenlerden dolayı kesinlikle öğretmenlerin tayini yapılmayacak. Ayrıca sözleşmeli öğretmenliğe imza atıp daha sonra sözleşmesini tek taraflı olarak fesheden öğretmenin tekrar MEB'e alınmaması yönünde çalışma olduğuna dair iddialar var.

 Sözleşmeli öğretmenliğe dair yönetmelik Öğretmenlik mesleğine ve Türkiye'ye zerrece bir şey kazandırmadığı gibi çok şey kaybettirmiş, evvela öğretmenlik mesleğinin maneviyatı aşırı derecede zedelenmiştir. Bundan sonra okullarda ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen ve kadrolu öğretmen ayrımı ile meslek içerisinde kutuplaşmalar olacaktır. Milletçe, birbirimize kenetleneceğimiz ve demokrasiden, eşitlikten, adaletten en taviz vermememiz gereken şu günlerde yapılan bu yönetmelik en hafif ifade ile talihsizliktir. Bu yapılanın, yönetmeliğin akıl ve mantık ile en ufak bir ilintisi bulunmamaktadır.


Mebpersonel.com / Özel Haber

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 03.08.2016 09:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
E 2016-08-03 11:26:08

eğer gerçekten KPSS puanına bakılmazsa ben dava açacağım arkadaşlar. 8 aydır ders çalışıyorum ben neden mülakata girebilmek için mi? 90 puan alanla 60 puan alan bir olur mu? Nerde hak hukuk! Allah aşkına bunun neresi güzel

Avatar
öğretmen 2016-08-03 10:07:15

ben atanmasamda bir şekilde hayatıma devam ederim ama biz bu gidişle toplum olarak sadece çöküş yaşarız adaletin ve liyakatın olmadığı yerde toplum da olmaz huzur da..

Avatar
sinif öğretmeni 2016-08-03 11:10:42

Bir yıl oldu evden dışarı çıkmadan çalıştım şimdi ne oldu peki bir mülakat ile tüm emeklerim çöpe gitsin. Peki ama suçumuz neydi ben su an öyle hissediyorum ki işsizlik içerisinde ve emeğimin yenmesine razı olup yaşayacağıma ölürüm daha iyi ....

Avatar
Kadir 2016-08-03 11:32:26

Kul hakkı için geceyi gündüzüne katip uykusuz geceler. parası pulunu emeğini hiçe saymak olur. Bu şekilde yazık ne yazık

Avatar
sevda alp 2016-08-03 11:33:19

yazık emeklerimize kamera kaydı olmaması büyük çelişki kesin torpili olan alımıcak

Avatar
Evren 2016-08-03 11:40:18

Sözleşmeli adında açık soruşturma altındasın sürekli didiklenerek meslekten soğutma çabası.sizin değil bizimkisi kavgası. Yazık bu ülkeye.

Avatar
Abdulkerim 2016-08-03 10:13:28

Eylül ayında sözleşmeli atamasına başvurduk diyelim. Bir sonraki kadrolu öğretmen atamasına başvurma hakkımız olacak mı

Misafir Avatar
HASAN 2016-08-03 11:01:22 @Abdulkerim

sözleşmeli öğretmenliğe imza atıp daha sonra sözleşmesini tek taraflı olarak fesheden öğretmenin tekrar MEB'e alınmaması yönünde çalışma olduğuna dair iddialar var.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Buse 2016-08-03 10:25:32

Hayırlısı olsun çok güzel bence lütfen her türden terör örgütü mensubu sözde öğretmen alınmasın bunlardan meb'te görevli çok daha fazla sözde öğretmen var bunlar da temizlenmeli

Misafir Avatar
öğretmen 2016-08-03 12:30:44 @Buse

senin tuzun kuru. yazık!

Beğenmedim! (2)