banner235
banner239
banner172

  

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bakan Nabi Avcı imzasıyla okullara ''Taş Mektep'' filminin öğrencilere tavsiye edilmesi için genelge yayımladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla yayımlanan genelgede, Türkiye'nin ilk liselerinden Kayseri Lisesinin son  sınıfındaki  63  öğrencinin  1920-1921 yıllarında Sakarya Meydan Muharebesine gidişini ve şehit düşmelerini anlatan filmin, Kültür ve  Turizm  Sinema Destekleme Kurulunun kararı ile desteklenmesinin  uygun  görüldüğü belirtildi.

Filmin 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkındaki kanunun ilgili hükmü gereğince değerlendirme ve sınıflandırma işlemine tabi tutulduğu ve genel izleyici kitlesi için uygun görüldüğünün ifade edildiği genelgede, yerli ve eğitici özelliği olan eserlerin teşvik edilmesi ve desteklenmesi bağlamında ''Taş Mektep'' isimli filmin okullarda öğrencilere tavsiye edilmesi istedi.

-''Taş Mektep''-

Yönetmenliğini Altan Dönmez'in yaptığı ''Taş Mektep'' filminin senaryosu Yılmaz Karakoyunlu'ya ait. Filmde, Altan Erkekli, Mete Horozoğlu, İlker Aksum, Ahu Türkpençe ve Bülent İnal izleyici karşısına çıkacak.

Filmde, Sakarya Meydan Savaşı'na katılıp orduya destek olmak amacıyla 1920-1921 yıllarındaki öğretim döneminde okullarını terk eden Kayseri Lisesinin son sınıfındaki öğrencilerin, Kurtuluş Savaşı'nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde vatanları uğruna şehit olma öyküsü, beyaz perdeye taşındı.

Kaynak: AA

Anahtar Kelimeler
taş mektep filmi izle
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
adads adasd 2 yıl önce

genelge yayımlarken taşrada bunun nasıl izleneceğini de düşünmüş mü bakan? gönderseymiş her okula bir dvd.

Misafir Avatar
ben 2 yıl önce

ben lis eöğrencisiyim gerçekten sadece ööğrencilere değil her türk vatandaşına şiddetle tavsiye edilmeli
tşk.