banner289

Taşeron İşçilerde Son Dakika En Güncel Haberler
 Taşeron işçiler son dakika haberleri.Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!.Mebpersonel.Com 
Tüm yurttan gelen mailler ve şikayetler, özellikle üniversite hastanelerinde taşeron sisteminin işçiler için büyük bir sorun olduğunu gösteriyor. 

Şikayetlerin yoğunlaştığı Erciyes Üniversitesi'nde, taşeron işçiler üniversite yönetimini suçluyor. Bazı sözleşmeli personelin özellikle de sekreterlerin kadroya alındığını iddia eden taşeron işçiler, daha ağır işlerde çalışan taşeron personelin ise dışlandığı görüşünde. 

Üniversitenin tıp fakültesin de de benzer şikayetler var. Tıp fakültesi yönetiminin, personelin çoğunun bir şekilde ek gelir elde ederken, taşeronların bu ek ödemelerden yararlanamadığını belirtiyor. 

Şikayetleriniz için haber yorum bölümünü kullanabilirsiniz. 


Dersim’de FEDAŞ İl Müdürlüğü’nde taşeron olarak çalışan AKSA elektrik dağıtım şirketi bünyesinde çalışan 27 taşeron işçinin işine son verildi. Bugün FEDAŞ'ta çalışan 97 taşeron işçisi işten atılan arkadaşlarına destek olmak için iş bıraktı. ; 

AKSA elektrik dağıtım şirketinin nizamiyesinin önünde bekleyen işçilere EMEP. HDK, KESK ve işçi sendikaları destek verdi. Bu kurumlardan oluşturulan heyetle kurum müdürü arasında yapılan görüşmeden olumlu sonuç alınamadı. 

Görüşmelerden olumsuz sonuç alınması üzerine işçiler nizamiyeden müdürlüğe “AKP şaşırma sabrımızı taşırma”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “FEDAŞ işçisi yalnız değil” sloganları atarak yürüyüş yaptı. 

Yürüyüş sonrası bir konuşma yapan DİSK Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman İstanbul’daki elektrik işçilerinin mücadelesini hatırlatarak “Bugün işçi arkadaşlarımız buna sesiz kalmayacaklardır ve biz biliyoruz ki 31 Mayısta başlayan direnişler taşeronlaştırmaya, özelleştirmeye, güvencesiz çalışmaya karşı mücadeleye, işçilerin eylemine dönüşecektir. Türkiye bunlarla sallanacaktır. Adana’da, İstanbul’da, Ağrı’da, Diyarbakır’da yürüttüğümüz direnişleri kazandık. AKSA ya bağlı çalışan arkadaşlarımız gibi Türkiye’nin bir çok ilinde buna benzer iş çıkarmalar oldu ama biz mücadele sonucu bütün arkadaşlarımızın işe geri dönmesini sağladık. Burada da atılan işçi arkadaşlarımız işe alınıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 

Taşeronlaşma ve taşeron işçileri yıllardır çalışma hayatının gündemini meşgul ediyor. 585 bini kamuda olmak üzere bir milyonun üzerinde taşeron işçisi mevcut. İş mahkemelerinde on binlerce taşeron davası devam ediyor. Taşeron işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten sözleşmeli kadro istiyor. Belediye sözleymelilerin kadroya geçirileceğini belirten taşeron işçiler, sözleşmeli personel ile farklarının bulunmadığını, çalıştıkları şirketlerde iş garantilerinin olmadığını söylüyor! 

Açılacak davalar da kapıda. Taşeron ilişkisinin muvazaalı (göstermelik) olduğu durumlarda mahkemeler bütün sorumluluğu asıl işverene yüklüyor ve tazminatlar gündeme geliyor. Sadece kamu kurumlarının taşeron işçileri için iki milyar liraya yakın tazminat ödemesi söz konusu. 

Sayın Faruk Çelik'in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak. 

1. Kapsam netleşiyor 

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor. 

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son 

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor. 

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak 

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak. 

4. Kıdem tazminatı korunacak 

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek. 

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak 

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor. 

6. Ücretten kaçış yok 

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak. 

7. Ücretler eşit olacak 

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak. 
banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
UZMAN 3 yıl önce

üniversiteli taşeronlar ne zaman karoya geçirilecektir. bir üniversite hastanesinde sekreter olarak çalişmaktayim ve lisans,2 yüksek lisans mezunu olup, doktora öğrencisiyim.bu haktan ne zaman yaralanacağim..

Avatar
UZMAN 3 yıl önce

üniversiteli taşeronlar ne zaman karoya geçirilecektir. bir üniversite hastanesinde sekreter olarak çalişmaktayim ve lisans,2 yüksek lisans mezunu olup, doktora öğrencisiyim.bu haktan ne zaman yaralanacağim..

Avatar
sebiha 3 yıl önce

çukurova üniversitesi taşoren işçisiyim 8 yıldır ben işe girdiğimden bu güne hala düzenlenecek bu sıkıntı.bugüne kadar çözümlenemeyen sıkıntı bundan sonrada çözümlenemez artık ne umudum kaldı ne de güvenim,bu ülke için bir oysa bir oy vermicem belki benim oyum hiçbirşeyi değiştirmez ama olsun oyumu vermicem hakkımıda helal etmiyorum onlara. taşoren işçisini ancak yaşayan anlar.

Avatar
gülay 3 yıl önce

bende üniversite temizlik işi yapıyorum artık çekilmez hale geldi 7 yıldır anamdan emdiyim süt burnumdan geldi artık yeter bizim gibi taşaran işçilerin elinden tutun kadromuzu verin lütfen sayın bakanım aylıklar zamansız verilyo eşim işşiz iki çoçuk okutuyorum ev kira vesere sıkıntılar yetişemez oldum kadroooooooooo lütfen