banner291
banner289

Taşeron İşçilerde Son durum Haberi Taşeron Paketi Belli Oldu

Taşeron Haberleri, Taşeron İşçiler Taşeron son dakika gelişmeleri, taşeronların kadro bekleyişi, taşerona kadro

 Taşeron İşçilerde Son durum Haberi Taşeron Paketi Belli Oldu
  Yazarımız Sadettin Orhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın taşeron işçiler konusunda yaptığı çalışmaları ve hazırlanan çözüm paketini yazdı... 
İşte o yazı...

Taşeronlaşma ve taşeron işçileri yıllardır çalışma hayatının gündemini meşgul ediyor. 585 bini kamuda olmak üzere bir milyonun üzerinde taşeron işçisi mevcut. İş mahkemelerinde on binlerce taşeron davası devam ediyor. Açılacak davalar da kapıda. Taşeron ilişkisinin muvazaalı (göstermelik) olduğu durumlarda mahkemeler bütün sorumluluğu asıl işverene yüklüyor ve tazminatlar gündeme geliyor. Sadece kamu kurumlarının taşeron işçileri için iki milyar liraya yakın tazminat ödemesi söz konusu.

Sayın Faruk Çelik'in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

8. İhaleler en az üç yıllık olacak

Kamuda temizlik, güvenlik ve ulaştırma gibi işler için her yıl ihaleye çıkılıyor. Bu durumda taşeron işçisi pek çok haktan mahrum kalıyor. Bundan sonra ihaleler en az üç yılda bir yapılacak. Böylece taşeron işçisinin kıdeme bağlı hakları koruma altına alınmış olacak.


Bugün Gazetesi
banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

8 YORUM

 • Misafir Avatar

  TAŞARON İŞÇİ

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ak parti kadroda vermez iyileştirmede yapmaz şimdiye kadar işçi ne yaptiki

 • Misafir Avatar

  GALİBANTAŞERON

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  taşeron işçilere sesleniyorum:kadro yoksa ak partiye oy yok yeter bizi oyaladiklari

 • Misafir Avatar

  wanlı bir işçi

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  kadro yoksa gerisi hikayeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

 • Misafir Avatar

  ibrahim

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  yalan dolanla 3 yıldır taşeronu oyalıyorlar ama taşeronun gücünü sandıkta görecekler

 • Misafir Avatar

  yilmaz koç

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  arkadaslar..tasorene zam var mi yok mu?

 • Misafir Avatar

  mesut

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  bu kapsam özel sektöru kapsıyor mu arkadaşlar hep kamu diyor yahu benimle beraber aynı işi yapıyor adam 3;5 4;5 bin lira alıyor adaletsizlik var asıl sorun ben806lira alırken adam 3:5bin liraya imza atıyor aynı işi yapiyoruz sorun bu bunu çözün

 • Misafir Avatar

  tanju civelek

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  bu kkadar

 • Misafir Avatar

  seyfullh tozlu

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  3 yılsonra bizleri emeklimi edeceksiniz sayın bakan

Copyright © 2016

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • En Komik Karne Günü Capsleri
 • Birbirinden ilginç şekilli bulutlar
 • KAZANIMLAR HAYATA GEÇİYOR,KAYBEDENLERİNSE UYKUSU KAÇIYOR
 • Yeni Yıl Tüm Dünyada Coşkuyla kutlandı
 • Yeni yıla serin sular altında girdiler
 • PKK kalleşlikte sınır tanımıyor
 • Diyarbakır Sur'da polis eşlerinden sürpriz!
 • En İyi 10 Yılbaşı Hediyesi
 • Dünyayı Sarsan En İyi 10 Fotoğraf
 • Soruları Soran Öğretmen Siz Olsanız Tam Puan Vereceğiniz 21 Komik Cevap

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com