Yer Değiştirme:
Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi  11 Haziran

 Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi  11 Haziran...Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik kamuda sözleşmeli çalışan 150 bin kişiye müjdeyi verdi.Akşam gazetesinden Cem Kılıç'ın söyleşisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik belediye ve kamudaki tüm sözleşmelere kadro verileceği müjdesini verdi. İşte söyleşinin o bölümü...

Sendikalar Yasası, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, İntibak, Kamu Görevlilerine Toplu Sözleşme Yasası gibi çalışma hayatına ilişkin pek çok reform yaptınız ama çalışma hayatının en önemli sorunu olan taşeron uygulaması devam ediyor. Bunu nasıl çözeceksiniz?

Uzun süredir bu konu üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz. Bugün herkes mevcut uygulamanın 21. yüzyıl Türkiye'sine yakışmadığı konusunda hem fikir. Özellikle geçtiğimiz hafta içinde bu konuda yoğun mesailer harcadık.

En çok taşeron işçisi olan Enerji ve Sağlık Bakanlıklarıyla biraya geldik. Teknik açıdan çalışmalara devam edeceğiz. Bu çalışmaları önümüzdeki hafta tamamlamayı ve bir sonraki Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirmeyi planlıyoruz.


YENİ DÜZENLEME NASIL OLACAK? Yeni düzenlemeyle kamuda, KİT'lerdeki ve özel sektördeki uygulamalar bir arada değerlendirilecek. Özellikle taşeron çalışan tanımı netleşecek. Sonuçta asıl işveren çalışanıyla alt işveren çalışanının hakları eşitlenecek.

Biz kıdem, yıllık ücretli izin ve çalışma süreleri bakımından sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Öncelikle taşeron işlerin neler olacağı tanımlanmalı. Yani asıl işverenin yapması gereken işle taşeron olarak çalışanların hangi işleri yapabileceği ayrılmalı. Bu hafta içinde çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra hemen konuyla ilgili Bakanlar Kurulumuza bilgi vereceğiz.

Benim de yazdığım ve sizin de belirttiğiniz bir konu var. Eğer taşeron çözülecekse tazminat da devreye girer diye. Kıdem tazminatı üzerinde de çalışıyor musunuz?

Taşeron sorununu çözecekseniz kıdem tazminatıyla birlikte ele almalısınız. Hatırlayacağınız gibi biz hükümet programında kıdem tazminatı fonunun kurulacağını söyledik. Bırakın taşeron uygulamasını, asıl işverenin yanında tam zamanlı çalışanlar bile kıdem tazminatı alamıyorlar. Ülkemizde kıdem tazminatı alabilenlerin oranı yüzde 10'larda.

Çeşitli nedenlerle iflas, 11 ay çalıştıktan sonra işten çıkarıp tekrar işe alma, işverenlerin ekonomik durumu gibi nedenlerle mağduriyetler yaşanıyor. Sayın Başbakanımız da zira bu yönde bir açıklama yapmıştı. Tarafların anlaşmasını istemişti. Taşeron sorununun temelinde tazminat hakları da olduğuna göre bu konu gündemimizdedir. Kıdem Tazminatı Fonu için yakın bir gelecekte sosyal taraflarla çalışmalar başlayacaktır.

Kendilerini 5393'lüler olarak tanımlayan yaklaşık 18 bin belediye sözleşmelisi kadro beklemekte. Sadece onlar değil, kamudaki diğer sözleşmeliler de kadro istiyor. Özellikle 5393'lüler beni de bu konuyu gündeme getirmem nedeniyle sürekli izliyorlar. Sizden alacakları haberleri bekliyorlar.

BU arkadaşlarımız için en son partimizin Kızılcahamam kampında Sayın Başbakanımız talimat verdi, kadroya geçirilmeleri ile ilgili olarak. Biz de sadece belediye çalışanları ile ilgili değil, diğer tüm sözleşmeli çalışanları da kapsayacak şekilde Bakanlık olarak hazırlığımızı tamamladık.

Bu konuda ilk Bakanlar Kurulu'nda bir sunum yaparak, bilgi vereceğim. Bakanlar Kurulu kararı alınarak bir sonuca ulaşılacağını ümit ediyorum. Dediğim gibi biz hazırlığımızı tamamladık, konu artık Bakanlar Kurulu gündeminde ve oranın kararına bağlı.

Akşam

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
GÖKHAN 8 ay önce

bunlar kadro falan vermez umutlanmayin bende taşeronum hemde 13 yildir kandirmaca hepsi..

Misafir Avatar
taşeron 10 ay önce

taşerona kadro nerde akp

Misafir Avatar
ağrılı taşeron 10 ay önce

sayın akp kadro-30 oy

Misafir Avatar
TAŞERONA KADRO KADRO 10 ay önce

kasinlile sizlere katiliyorum isteseler 24 saattin içindede verebilirler

Misafir Avatar
TAŞERON KAMU ÇALIŞANLARINA KADRO 10 ay önce

kadrolu personel çalişanlari olarak gerçekten taşerona büyük haksizliklar yapiliyor.üniversiteli,yillarini veren emekçi taşeronlar ne yapsinlar bizimlede ayni işi yapiyorlar işten atilma korkusuylada bir gün olsun çitlari çikmiyor sayin başbakanim ve değerli bakanlarimiz bu tutarsizliği ortadan kaldirmanin zamani geldi artik yeterki isteyin yapamayacağiniz hiç bir şey yok sizlere güveniyoruz ...saygilarimizla...

Misafir Avatar
TAŞERONA KADRO 10 ay önce

arkadaşlar bunlarin hepsi kandirmaca 2 yildir ne çözülmez bir yasa kadro yoksa akp ye kesinlikle oy yok enai değiliz 770 le ev geçindiriyoruz varmi böyle bir adalet sizde oylarini vermeyin oy=8 bin taşeron buyur karar sizin

Misafir Avatar
büyükşehir belediyesi 10 ay önce

sayın arkadaşlarım kulağınızı açın ankara büyükşehirde son bir ay içinde tanıdıklarını 1 gün sözleşmeli yapıp kadroya geçirdiler uyanın boşa kürek sallamayın

Misafir Avatar
belediyede 10 ay önce

belediyede çalışan mali hizmetlerde çalışan 5 yıldır taşeron işçisiyim memurdan fazla çalışıyoruz ve taşeronuz kadro istiyoruz allahın adaleti bir ise herkese eşit muamele olsun son günlerde hafızlara bile kadro var bizede verilir inşallah yoksa allaha havale deiyorum

Atanan Şube Müdürleri Ne Zaman Göreve Başlamalılar...
Şube Müdürü olanların şu anda en çok merak ettiği konu “Ne Zaman Göreve Başlayacakları”.Eğitimci...

Haberi Oku