banner289

Taşerona Kadro Son Dakika Haberleri 2014
 Taşerona Kadro Son Dakika Haberleri 2014 Taşerona Kadro Müjdesi Ne Zaman 2014 Taşerona Kadro 2014  yılı içi taşerona kadro bekleyen işçiler taşerona kadro müjdesi ile bir kez daha heyecanlandı. Uzun süredir çalışma şartlarının iyileşmesi ve taşerona kadro son dakika gelişmesini bekleyen binlerce işçiler nihayetinde taşerona kadro alabilecekler.Mebpersonel.com ekibi olarak taşerona kadro son dakika gelişmelerini anlık olarak siz değerli okuyucularımıza birebir aktarmaya devam edeceğiz. Yaklaşan seçim arifesinde bu sefer verilen sözlerin tutulmasını isteyen taşeron işçiler taşerona kadro konusunda oldukça ısrarcı. 

Taşerona kadro var mı taşeno kadro ne zaman taşerona kadro müjdesi gibi merak ettiğiniz tüm bu sorularınızın yanıtını bu süreç içerisinde bulabileceksiniz. Yapılan son açıklama ise şu yönde oldu.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan 600 bin taşeron işçisine kadro verileceğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.Tüm bu gelişmeler sonucunda yaklaşan şubat ayı ile birlikte taşerona kadro konusunda her an son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için sitemizden ayrılmayınız. 

-Taşerona Kadro Müjdesi Böyle Verildi 

 Uzun süredir gündemde olan taşerona kadro var mı sorusunun cevabı netlik kazanmaya başladı. taşeronların büyük bir umutla beklediği taşerona kadro yasası çıkacak mı ? tüm bu gelişmeleri haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.  Torba yasa ile taşeron işçilere hakları veriliyor. Sözleşmeler 1 yıldan 3 yıla çıkacak. Muvazaalı olanlar kadroya alınacak.
Hükümetin pek çok alanda yapacağı kanuni düzenlemeleri içeren torba yasa tasarısı içinde çalışma hayatı ile ilgili de önemli konular yer alıyor. Taşeron işçilerinin sorunlarının çözümü için de düğmeye basılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre; taşeron işçileri için 1 yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılıyor. Kamudaki taşeron işçileriyle ilgili olarak da mahkemenin verdiği muvazaa kararları için sulh yada kadro yoluyla çözüme gidilmesi öngörülüyor. Kıdem tazminatı konusu taraflar arasında uzlaşma sağlanamayınca rafa kaldırılırken; çalışma hayatının diğer alanlarındaki düzenlemelere yoğunlaşıldı. Torba yasa tasarısında taşeron işçileriyle ilgili önemli düzenlemeler bulunduğu belirtiliyor. Yavaş yavaş netleşmeye başlayan paketin içeriğine göre; taşeron işçilikteki sorunların önemli bir kısmı bu yasal çalışma ile giderilmeye çalışılacak. Bunların başında taşeron işçilerinin sözleşme süresi geliyor. 1 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarılması gündemde. Yine alt işverenlik için bazı tanımlarda değişikliğe gidiliyor. Buna göre de asıl işverenin bir işi alt işverene verebilmesinde aranacak şartlarda bir takım değişiklikler söz konusu.

KAMUDA SORUN VAR

Kamudaki taşeron işçiliği konusundaki en büyük sorunlardan biri de muvazaa kararları. Taşeron işçisinin mahkemeye gitmesi halinde asıl işveren ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bununla ilgili olarak mahkemelerin vermiş olduğu çok sayıda karar bulunuyor. Bu sorunun çözümü için de taraflar 2 alternatif üzerinde duruyor. Kamuda bu şekilde bulunan işçilerle sulh yoluna gidilmesi düşünülüyor. Eğer burada çözüm olmazsa sayıları yaklaşık 10 bini bulan işçinin kadroya alınması planlanıyor. Yetkililer tarafından kadro konusunun da ciddi bir şekilde ele alındığı belirtiliyor. Kamuda 600 bini aşkın taşeron işçisi çalışıyor. Bu işçilerin bir bölümü taşeronun işini değil, asıl işverenin işini yapıyor. İşçiler ortada bir muvazaa olduğunu iddia ederek dava açıyor.

PART-TIME ÇALIŞAN KAYDA GİRİYOR

Çalışma Bakanlığı, istihdam bürolarına yönelik çalışmayı tamamladı. Düzenlemeyle firmalar kadrolu eleman çalıştırmak yerine istihdam bürosu aracılığı ile işçi kiralayabilecek. Böylece, binaya kalorifer tamircisi lazım olduğunda istihdam bürosundan talep edilebilecek. Çalışanın maaş, kıdem tazminatı, iş güvenliği, sigorta primi gibi yükümlülüklerini bu bürolar üstlenecek. İşçiler kayıtlı olacak.

EV İŞİ YAPANA SİGORTA MÜJDESİ
Üzerinde durulan bir diğer düzenleme; evde çalışan temizlikçi, hizmetli gibi işçilere sigorta müjdesini içeriyor. Konuyla ilgili hazırlanan yasal düzenlemeye göre, bu işçiler 10 günün altında kaç gün çalışıyorsa çalışsın eğer 15 günlük prim öderse devlet bunu 30 güne tamamlayacak.

MEMUR 657′DE REVİZYON İSTİYOR

Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda sosyal tarafların görüşleri alınarak revizyon yapılmasını istedi. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda günün ihtiyaçlarını karşılamayan başta statü ve ücret olmak üzere bölümlerin elden geçirilmesinin kamuda iş verimini artıracağını ifade eden Tonbul, şöyle konuştu: “Yasanın bazı maddelerinin sahada karşılığı yok. Bunlar iş barışı ve ücret adaletini engelleyici hususlar olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal tarafların görüşleri alınarak 657′de revizyon yapılmalı.”        

TAŞERON SİSTEMİNDE SORUNLAR NELER?

Taşeron işçilerinin en büyük problemleri; yıllık ücretli izne hak kazanamama, ücretlerin tam ve zamanında ödenmemesi, kıdem tazminatını alamama, ihalelerin kısa süreli yapılmasıyla çok sık iş yeri değiştirmeleri ve sendikal örgütlenme imkanının bulunmaması. Bu sorunların yanı sıra taşeron işçilerinin çoğu zaman yasal çalışma sürelerinin çok üzerinde çalıştıklarını ve fazla mesai alamadıklarını, sık sık bağlı oldukları şirket değiştiği için şirket değişimlerinde 1 2 aylık ücretlerini alamadıklarını görüyoruz. Dolayısıyla taşeron sisteminde sorunlar çok büyük.
banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kağan 2 yıl önce

tok acın halinden ne anlar bu vatandaşlar koltuğa oturup kendilerini sağlama almışlar sayın faruk çelik 800 tl çok iyi para diyor 1 ay 800 tl faruk beye verecen bakalım ne yapacak sayın başbakanımız her yerde söylüyorsun 3 çocuk bizler 3 geçtin 4 yaptık hani senin bu vaatlerin insaf edin bu taşeronda çalışan vatandaşlar övey evlat muamelesi görüyoruz allah hakkımızı siz yetkilierden soracak taşaeron işçiler olarak hakkımızı helal etmiyoruz bu dünya geniş ahirette oyalamada kaçışda yok sizleri mevlaya havale ediyoruz saygılarımla

Avatar
ibrahim 2 yıl önce

bunların hepsi yalan arkadaşlar amaçları sadece zaman kazanmak milleti kandırmak bizlerde birlik olalım sesimizi saduyuralım

Avatar
kadir 2 yıl önce

subatta kadro açıklanırsa oyum yine onlarındır baska bahara kalırsa oyumda baska bahara

Avatar
taşeron 2 yıl önce

kadrolu çalışanlarla taşeron işçileridae aynı haklara sahipolması gerek ikramiye verilmesi zam geldiğinde taşeronada aynı şekilde dagıtılmasıgerek

Avatar
tolgaaaa 2 yıl önce

bizi kandırırlarsa oy da alamazlar bu kadar basit çok sayıda taşeron işçi var ...

Avatar
nonim 2 yıl önce

muvazaalı olanlar kadroya alınırsa ütün taşeron işçiler dava açar ozaman hükümet bunn altından naıl kalkacak hk yemeyin lletin hakkını verin boğazınızda kalırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Avatar
cenğiz.çivelek 2 yıl önce

yahu.yeteartık.kadromu.ğelcek.yoksa.iyileştirmmemi.neğelecekse.ğelsin.artıkbıktık.oyalamayınbizi.