banner406
banner396
03 Temmuz 2016 Pazar 12:15
ZEKİ MÜREN DE ÖĞRETMENLERE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ NOTU VERECEK Mİ?
 ÖĞRETMENLERDE MÜDÜRLERİ DEĞERLENDİRECEK (Mİ)??

 

17/04/2015  Tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmen Atama ve yer değiştirme yönetmeliğine öğretmenlerin  başarı  verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda kurum müdürü tarafından değerlendirileceği maddesi eklenmişti. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 22/06/2016 tarihinde tüm valiliklere Öğretmen Performans  Değerlendirmesi hakkında  yazı göndererek  bu değerlendirmenin kimlere ve hangi kriterlere göre yapılacağını madde madde sıralamıştı.

30 haziran tarihi itibari ile bu değerlendirmeler sonuçlandı. Müdürler okullarındaki Müdür Başyardımcısı, Müdür Yardımcısı, Bölüm Şefi, Atölye Şefi, Laboratuvar Şefi, BT öğretmeni vb  kadrolarda  öğretmenleri değerlendirdi.

Öğretmenler değerlendirilmesine değerlendirdi de verilen puanlar öğretmenleri pek memnun etmedi. Yönetmelik  yayımlanalı  her ne kadar bir yılın üstünde zaman geçse de okul müdürleri bu yönetmeliğin ilgili değerlendirme hükmünü ilk defa gerçekleştirecekler. Müdürlerin bu değerlendirme süreci ile ilgili  bilgilendirilip bilgilendirilmedikleri notları nasıl verecekleri konusunda bir kurs yada seminere tabi tutulmamış olmaları notların düşük yada yüksek verilişinde etkili oldu. Öğretmenleri değerlendirme kriterleri oldukça soyut. Değerlendirme formunun çok fazla soyut ölçütler içermesi, okul müdürlerini en çok zorlayacak husus. Formdaki her düşük verilen madde hangi bilgi ve belge ile  desteklendi  yada desteklendi  mi yoksa müdürün gözlemlerimi etkili oldu. Bilgi ve belgeye dayandırmanın güç olduğu ve daha çok kanat ile değerlendirme yapılacak olması ileride  hukuki  sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.


Bunun dışında somut değerlendirmelerde de traji komik durumlar söz konusu: (Bir öğretmen arkadaşımız yoruma yazmış  okulda  projeksiyon makinası çalışmıyor, laptop müdür beyin odasında, masa üstü bilgisayarlarda bt sınıfında tek teknolojik alet lambalar ve piriz ve bana teknolojiyi kullanmada düşük puan vermiş acaba piriz e şarj aletimi mi taksa idim yada lambaları mı silse idim bilemedim).

Süreç çok zorlu ve bir o kadarda meşakkatli.Müdürlerin  hakkaniyeti koruyabilme gücü bu süreçte onların nasıl bir takım lideri olduklarını gösterecek. Şahsi hesaplardan arındırılmış bir değerlendirme sürecinin eğitim ortamında iş barışı ve öğretmenlerin mesleklerine ve idarecilerine olan bağlılığını, güvenini ortaya koyacaktır.

Sayın müsteşarın kulağına da mutlaka bu olaylar gitmiş olmalı ki dün bir açıklama yazısı yayınlandı performans değerlendirmesi ile ilgili.

Bakanlığımız söz konusu değerlendirme sonuçlarını öğretmenlerimizin gelişim ihtiyaçlarını tespit ve öğretmenlerimizle ilgili politika geliştirirken veriye dayalı politika geliştirme amaçları ile kullanacak olup verilen puanlardan ötürü öğretmenlerimizin herhangi bir mağduriyet  yaşaması  söz konusu değildir. Bu yılki değerlendirme sonuçları üzerinden yapılacak analizler ve alınan dönütler sonucu değerlendirme süreci ve formlarla ilgili varsa aksayan ve eksik yönler tespit edilip sürecin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı işlemesi için gereken tedbirler alınacaktır açıklaması yapmıştır. Bu açıklamaya göre : Öncelikle okul müdürlerimiz mesleki ölçütler bağlamında eksikleri tespit edecek, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme  Genel Müdürlüğümüz  de tespit edilen ölçüte ilişkin öğretmenlerimizle bir araya gelip bu hususları istişare ederek bir hedef koyacak ve süreci ilgili öğretmenlerle birlikte çözüme kavuşturacak  diye düşünüyorum.

 

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için gelişim ihtiyaçları  tespiti ve öğretmen politikalarının veriye dayalı politika  geliştirmeleri  için kullanılacak bu çalışmalarını okul MÜDÜRLERİ içinde yapmasını bekliyoruz. Öğretmenler için gerekli olan bu çalışmanın kesinlikle ve kesinlikle müdürler içinde elzem olduğunu düşünüyorum. Müdürlerinde öğretmenler tarafından bakanlığın tespit edeceği kriterlerle müdürleri değerlendirmesi gerekmektedir.

Tüm sendikaları Öğretmen Performans  Değerlendirmesi çalışmalarına karşı çıkmışlar ve hepsi basın yolu ile bunu duyurmuşlardır. Bütün sendikalar bu konuda mutabık kaldıklarına göre bu işte bir eksiklik aksaklık var demektir.

Vizontele filminde ki replik aklıma geldi ZEKİ MÜREN DE BİZİ GÖRECEK Mİ ?

http://www.mebpersonel.com/ogretmenlerde-mudurleri-degerlendirecek-mi-makale,1346.htmlMemiş KILIÇ Son Güncelleme: 03.07.2016 15:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sadi 2016-07-03 16:02:44

bu uygulamanın hiçbir objektifliği hiçbir adaleti yok haksızlık adaletsizlik ve kul hakkı yeniyor göz göre göre keyfi olarak düşük not veriliyor yağcılık yapanlara yüksek not veriliyor hakkımızı yşyene haram olsun 71 p verip çamur lekesi yapanlara haram olsun bu kadar gayrete balatu5ya rağmen kul hakkı yendi

Avatar
ayşe 2016-07-03 14:02:22

süper çok güldüm . öğretmen kadar ...............düşsün emi.

Avatar
Õzgur YENİGÖKÇE 2016-07-03 14:05:10

Hatırlarsınız yönetici atamaları sırasında en kıdemli ve kıdemsiz öğretmen ile kurulun seçtiği iki öğretmen değerlendirme yapmıştı.Ayrıca zaten mudur oluncaya kadar yazılı veya sözlü sınavlardan geciyorsun bence mesele değerlendirmeyi mudurum yada müfettişin yapmasından ziyade getirilen kriterler objektif değil branş bazlı olmalı örneğin Beden Eğitimi öğretmeni değerlendirilirken takım kuruyor mu yarışmalara katılmıyorum derece varmı ..vb kriterler olmalı değerlendirme kurulca olm alı Kurulda mudur mudur yrd dersine girdiği 5 öğrenci ve veli zümre öğretmenleri ve müfettiş olacak şekilde olursa hiç itiraz olmaz

Avatar
Yazık 2016-07-03 14:20:10

Helal olsun ağzınıza sağlık . Mükemmel bir başlık olmuş. Bu durumu ancak bu repkik anlatabilirdi

Avatar
eğitimci 2016-07-03 15:03:53

Görmemi görecek tabi :))

Avatar
sadi 2016-07-03 15:28:49

bu uygulamanın hiçbir objektifliği hiçbir adlaeti yok haksızlık adaletsizlik ve kul hakkı yeniyor göz göre göre keyfi olarak düşük not veriliyor yağcılık yapanlara yüksek not veriliyor hakkımızı yşyene haram olsun 71 p verip çamur lekesi yapanlara haram olsun bu kadar gayrete balatu5ya rağmen kul hakkı yendi

Avatar
Sfy 2016-07-03 18:23:41

Bu mesleği gerçekten severek ve özveriyle yapıyorum öğretmenliği çok seviyorum ama müdürlere verilen bu puanlama olayından sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşadım hangi öznel gerekçeyle bilmiyorum olmayacak yerlerden puan kırdı şimdi bu müdürün verdiği puan mı benim öğretmenliğım için referans olacak.Bol bol dua alan müdürler oldu devamında ne olur bilmiyorum.Ama lütfen işini hakkıyla yapan öğretmenlerimiz hakkını objektiflikten yoksun egolarını tatmin etmeye çalışan müdürlerin eline bırakmayın.

Avatar
Uğur 2016-07-05 04:56:09

Kriterler mi? Ölçüt mü? Yaw oğlum bak git