banner406
banner396
01 Mart 2014 tarihli 6528 sayılı kanun ile yürürlüğe giren torba yasa içerisinde MEB: tüm bürokratlarını ve 4 yıllık görev süresini tamamlayan Okul Müdürlerini, Müdür Yardımcılarını ve Müdür Baş Yardımcılarını görevden aldı.
Kamuoyunda yaklaşık dört aydır yeni atama yada görevlendirmenin nasıl olacağı ile ilgili olarak sürekli tartışmalar yaşanmakta ve gelinen süreçte Bakanlık Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğini hazırlayarak Resmi Gazetede yayınlamış ardından Yönetici Görevlendirme konusunda bir kılavuz yayınlanmış ve izlenecek yol ile ilgili olarak büyük bir aşama kaydedilmiş olsa da birçok kişinin aklındaki sorular henüz giderilememiştir.
Hatırlanacağı üzere 06.05.2014 tarihli MEB YASASI –ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL DAVASI-MUHTEMEL SONUÇLAR konulu makalemde 6528 sayılı kanunun iptali için Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Anayasa Mahkemesine başvuru yapıldığı ve başvurunun sonucunda olabilecek muhtemel sonuçları irdelemeye çalışmıştım.  Makalemde CHP tarafından yapılan başvurunun reddedileceğini,  bunun sebebinin ise gerek 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gerekse yapılan diğer iptal başvurularının Anayasa Mahkemesi tarafından ret edildiği ve ret edilme gerekçelerini anlatmaya çalışarak 6528 sayılı Kanun için yapılan başvurunun daha önceki başvurulardan farklı olmadığı dolayısıyla ret edilme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etmiştim.. Bu sebeple  yasal alt zeminini sağlam tutarak gerçekten başarılı bir çalışma gerçekleştiren kişi yada bürokratları tebrik ettiğimi ifade etmiştim. Ancak gelinen süreçte Anayasa Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma istemini ret etti. Ve MEB zaman geçirmeden Yönetici görevlendirme yönetmeliğini hazırlayarak ikinci bir perdeyi açtı.
 
Herkesin beklentisi Yönetim Bilimini inkar etmeyen Liyakat kavramını hiçe saymayan bir yönetmelik hazırlanmasıydı.Yöneticiliğin bir meslek olduğuna ve bu konuda alınan eğitim ve tecrübeyle birlikte profesyonelliğin önemli bir faktör olduğuna inanılarak bir yönetmelik hazırlanması herkesin ortak temennisi idi.Ancak gelinen süreçte hazırlanan yönetmeliğin beklentileri karşılamaktan uzak olduğu ve eksikliklerinin ise hayli çok olduğu göz önüne serilmektedir.
Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği dikkatli bir şekilde incelendiğinde ÖĞRETMENEVLERİ- HALK EĞİTİM MERKEZLERİ UNUTULMUŞ. Hangi kriterlerle bu kurumlara atama gerçekleştirileceği ise açıklama ihtiyacı olan bir durum olmuştur.
Bilindiği üzere Öğretmenevlerinde en genç en yaşlı öğretmen yok.
Öğrenci temsilcisi yok.
Okul aile birliği yok.
Bu kişilerin vereceği Puanların kimler tarafından vereceği ise bilinmiyor.
Halk eğitim Merkezlerinde ise tam öğretmenevleri gibi olmasa da bun benzer olarak öğrenci temsilcisi çoğu Halk Eğitim Merkezlerinde Öğretmen normu olmadığı göz önünde bulundurulduğunda En genç en yaşlı öğretmen yada öğretmenler kurulunca seçilecek öğretmen konusunda sıkıntılar yaşanacağı ve bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın ikinci bir açıklama göndermesi gerektiği ihtiyaç haline gelmiştir.

Saygılarımla
Fethulla KILINÇ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.